צור קשר

צור קשר

checked
בר שפותדלג על בר שפות
חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

אדמדמת אביבית - איך להקל על תסמיני המחלה?

 

 • אדמדמת אביבית הינה מחלה ויראלית הנפוצה בקרב תינוקות ופעוטות עד גיל 3, היא מופיעה בעונות מעבר וההידבקות בה היא טיפתית.
 • רק כ-1/3 מהפעוטות הנדבקים במחלה, יפתחו את כלל תסמיניה, הכוללים: חום גבוה, פריחה, אודם ורגישות בגרון, עצבנות וחוסר מנוחה.
 • כדי להקל על התסמינים: יש להרבות בשתיה, לבצע אמבטיות חמימות, לאוורר את מרחב הילד ואת גופו, וכן יש לתת תרופה להורדת החום.
 • כאשר חום הגוף עולה מעל 40 מעלות, נמשך יותר משבוע או שהפריחה לא חולפת לאחר 3 ימים- יש לפנות לרופא.

אדמדמת אביבית היא מחלת פריחה נפוצה, בעיקר בתקופה זו של השנה. אמנם מדובר במחלה קלה שלרוב חולפת מעצמה, אך עבור הקטנטנים שלנו, היא עלולה להיות מטרד לא קטן. מהם תסמיני האדמדמת האביבית ובעיקר איך ניתן להקל עליהם? פרטים בכתבה שלפניכם


אדמדמת אביבית היא מחלה ויראלית קלה הנפוצה בקרב תינוקות ופעוטות עד גיל שלוש, ומופיעה בעיקר בעונות מעבר. מקורה של האדמדמת הוא בווירוס HHB-6 ממשפחת ההרפס אך הביטוי שלה, בשונה ממחלות ההרפס, עשוי להיות רק חום ופריחה.
ההדבקות באדמדמת אביבית היא הדבקות טיפתית הנגרמת כתוצאה ממגע עם רוק או נזלת של אדם הנושא את הווירוס. למרות שמרבית הילדים עד גיל חמש יידבקו בווירוס, רק כשליש יפתחו את כלל תסמיני המחלה.

תסמיני האדמדמת האביבית

 • חום גבוה - עלייה פתאומית ובלתי מוסברת של חום אצל תינוקות הנע בין 39.5 עד 40 מעלות. החום יימשך לרוב בין יום אחד לחמישה ימים וירד באותה הפתאומיות שבה עלה.
 • פריחה – ירידת החום תלווה לעיתים בהופעה הדרגתית של פריחה בולטת שאינה מגרדת. הפריחה תחל להתפתח במרכז הגוף – באזור הבטן והחזה ותתפשט לידיים לרגליים לצוואר ולפנים.
 • אודם ורגישות בגרון – כחלק מתופעות הלוואי של הפריחה עלולים להתפתח כאבי גרון קלים, קושי בבליעה והתנפחות של בלוטות הלימפה.
 • עצבנות וחוסר מנוחה – כמו בכל מחלת חום ופריחה, אפילו כזו שאינה מגרדת, הילד עלול להיות חסר מנוחה וחסר תיאבון מהרגיל.

איך להקל על תסמיני האדמדמת?

הטיפול באדמדמת מתמקד בהקלה על תסמיני המחלה ובשיפור הרגשתו של הילד:

 • שתייה מרובה – חום גבוה גורם לאיבוד רב של נוזלים ומגביר את הסיכויים להתייבשות. הקפידו לתת לילד שתייה מרובה מכל סוג ובלבד שישתה.
 • אמבטיות לסיוע בהורדת חום ולהקלה על תחושת הפריחה – אמבטיות חמימות וארוכות מסייעות להרגעת כל אחד מתסמיני המחלה. השהייה באמבטיה מסייעת לוויסות חום הגוף ולהורדת חום, מקלה על חוסר הנוחות הפיזי הכרוך בפריחה אצל ילדים ומרגיעה את העצבנות הנלווית  לתסמינים. במצב של חום גוף גבוה, חשוב מאוד להקפיד על חמימות המים באמבטיה בכדי להימנע מהבדלי טמפרטורות קיצוניים שיחבלו בתהליך וויסות החום. לאמבטיה מרגיעה במיוחד ניתן לחלוט בכוס 3 עלי לבנדר ו- 3 עלי קמומיל ולהוסיף למים.
 • אוורור מרחב השהייה של הילד וגופו – דרך נוספת להקלה על חום, פריחה וחוסר מנוחה היא אוורור. במידה ומזג האוויר מאפשר זאת, השאירו חלון פתוח לתחלופת אויר והסירו מהילד שמיכות ושכבות בגדים. תחושת קלילות פיזית ואווירה קרירה יסייעו רבות בנידוף החום ובהקלה על חוסר הנוחות.
 • תרופה להורדת החום – תנו לילדכם תרופה מבוססת פרצאטמול,, שהוא החומר הפעיל היחיד שמאושר ובטוח לתינוקות מגיל לידה, ויעיל לשיכוך כאבים לתינוקות ולהורדת חום. טיפטיפות נובימול מרוכז פי ארבע מסירופ רגיל ומשום כך ניתן להגישו במנות קטנות ויעילות.  

מתי בכל זאת כדאי לפנות לרופא בגלל אדמדמת?

 • כשחום גופו של הילד עולה מעל 40 מעלות
 • שהחום נמשך יותר משבוע
 • כשהפריחה לא חולפת כעבור 3 ימים

כתבות נוספות בנושא

כל מה שכדאי לדעת על אדמדמת אביבית

כל מה שכדאי לדעת על אדמדמת אביבית

האביב בעיצומו ועמו גם אחת ממחלות הילדות השכיחות ביותר: אדמדמת אביבית. כיצד נדבקים במחלה, מהם התסמינים והאם יש סיבה לדאגה? כל המידע בכתבה שלפניכם

איך מודדים חום לתינוק וכיצד לטפל בחום גבוה?

איך מודדים חום לתינוק וכיצד לטפל בחום גבוה?

הסיבות השכיחות ביותר למחלות חום בילדים ותינוקות הן: וירוסים כגון הצטננות ושפעת. מחלות חיידקיות הגורמות לדלקות גרון, אוזניים, דלקת ריאות ועוד. תגובה ...

מדריך להתמודדות עם מחלות ילדות נפוצות

מדריך להתמודדות עם מחלות ילדות נפוצות

מרגע שנולדו הם מביאים לבית שמחה, אור ואושר ואפילו עבודות יצירה אבל גם שלשולים, תולעים, שיעולים ומה לא. נראה שעד גיל שנתיים הילדים שלנו מצליחים לאתגר ...

מאדמדמת לחצבת –המדריך להבנת פריחות על עור התינוק

מאדמדמת לחצבת –המדריך להבנת פריחות על עור התינוק

גם לכם אין מושג מה אומרת הפריחה שעל עור התינוק שלכם? האם זו אדמדמת? חצבת? גירוד כלשהו? מאמר זה יעזור להבין הכל על סוגי הפריחות וההבדלים בין מחלות העור ...

הצג כתבות נוספות
עבור לתוכן העמוד