צור קשר

צור קשר

checked

אדמדמת תינוקות - תסמינים ודרכי טיפול

 • אדמדמת היא מחלה נפוצה וקלה יחסית הנגרמת ע"י וירוס, אצל תינוקות מגיל חצי שנה ועד גיל שנתיים.
 • סימנים בולטים של המחלה הם חום גבוה, פריחה המופיעה מספר ימים לאחר תחילת החום הגבוה ואודם קל בלוע. תופעות פחות נפוצות הן שלשול בחילות והקאות ותסמינים של הצטננות.
 • הרבה הורים מבלבלים בין אדמת לאדמדמת בגלל השמות הדומים והפריחה האופיינית לשתיהן אך חשוב לדעת כי אין קשר בין המחלות.

כ-40% מהתינוקות עד גיל שנה נדבקים במחלת האדמדמת. אם התינוק שלכם סובל מפריחה ייתכן שגם הוא נדבק במחלה. אין צורך לחשוש, מדובר במחלה קלה שלרוב עוברת תוך מספר ימים.
כך תדעו אם התינוק שלכם סובל מאדמדמת ותמצאו לו טיפול מתאים

תינוקות ופעוטות, החל מגיל חצי שנה ועד גיל שנתיים סובלים לעיתים קרובות מאדמדמת, זוהי מחלה נפוצה וקלה יחסית שנגרמת על ידי וירוס (נגיף).
למחלה יש מספר סימנים בולטים: 

 • חום גבוה: עלייה בלתי מוסברת בחום אצל תינוקות שנמשכת בין יום אחד לחמישה ימים
 • פריחה: פריחה בולטת אך לא מגרדת על הגוף – בבטן, בגב, בחזה, בצוואר ובזרועות. הפריחה מופיעה לאחר מספר ימים בהם התינוק סובל מחום גבוה
 • אודם קל בלוע

תופעות פחות נפוצות של האדמדמת הן שלשול, בחילות והקאה. לעיתים מופיעים תסמינים של הצטננות כמו נזלת, אובדן תיאבון וכאב גרון. אם התינוק סובל מפרכוסי חום, או שהפריחה שלו מחמירה, מומלץ להתייעץ עם רופא הילדים. תוכלו לשוחח עם הרופא ולדווח לו על הסימפטומים, לקבלת הנחיות לטיפול בתינוק.

 

לקריאת מידע נוסף על צינון תינוקות


האם אפשר להידבק באדמדמת יותר מפעם אחת?

בניגוד לאמונה הרווחת, ניתן להידבק באדמדמת יותר מפעם אחת – קיימים שני וירוסים ממשפחת וירוסי ההרפס שיכולים לגרום למחלה, כך שגם אם התינוק שלכם כבר חלה בעבר בווירוס אחד, קיים וירוס נוסף שעדיין יכול לגרום לו לחלות באדמדמת.
עם זאת, כהורים אין צורך שתחששו מהידבקות במחלה מתינוקכם, למרבית המבוגרים יש בגוף נוגדנים למחלה, כך שהם נדבקים בה לעיתים נדירות.


ההבדל בין אדמדמת לאדמת


שמות המחלות הדומים, ותופעת הפריחה שמופיעה בשתיהן, מבלבלות הורים רבים, שלא בטוחים מהם ההבדלים בין מחלת האדמת למחלת האדמדמת. חשוב שתדעו מהם ההבדלים בין המחלות:

 • חום גבוה: במחלת האדמת תינוקות סובלים מחום 38.5 בממוצע, בעוד שתינוקות החולים באדמדמת סובלים מחום גבוה יותר, עד 40 מעלות. 
 • מצב התינוק: מרבית התינוקות החולים באדמדמת שומרים על מצב כללי טוב ותיאבון רגיל, לעומת תינוקות החולים באדמת, שמפגינים יותר מצוקה וחולשה.  
 • סיכוני המחלה: מחלת האדמדמת אינה מסוכנת לתינוקות או למבוגרים, בניגוד למחלת האדמת, שיכולה להיות מסוכנת לנשים בהיריון ולתינוקות צעירים.

באופן כללי, תינוקות מעטים נדבקים במחלת האדמת, שכן קיים חיסון שניתן למרבית התינוקות בישראל. למחלת האדמדמת לא קיים חיסון והיא נחשבת למחלה יחסית קלה.


איך אפשר לטפל באדמדמת?


האדמדמת היא מחלה שנגרמת על ידי וירוס – לא קיים טיפול שמזרז את ההחלמה, אבל ניתן להקל על התינוק בזמן המחלה:

 • שמרו על סביבה נוחה וקרירה: בזמן החום בדקו שהתינוק לא לבוש בשכבות רבות או מכוסה בשמיכה חמה, שיכולים לגרום לאי נוחות. 
 • הקפידו שהתינוק ישתה הרבה: שמרו על התינוק מהתייבשות, תנו לו לשתות מים בכמויות גדולות בזמן המחלה. 
 • העניקו לתינוק תרופה להורדת החום שתקל עליו: תרופות מבוססות פרצאטמול מסייעות להורדת חום אצל תינוקות ושיכוך כאבים, ומקלות על תינוקות ברחבי העולם כבר יותר מ-40 שנים.

מומלץ לטפל בילד חולה אדמדמת בבית, שכן, המחלה מידבקת במיוחד ומועברת על ידי רוק. אם אתם מעוניינים להחזיר את הילד למסגרת החינוכית שבה הוא שוהה, תוכלו לעשות זאת 24 שעות לאחר שהחום שלו ירד והתייצב. אם התינוק שלכם נדבק, הצטיידו בסבלנות וכמויות גדולות של מים, שיעזרו לכם לעבור בשלום את ימי המחלה.

 

כתבות נוספות בנושא

חום אצל תינוקות וילדים

חום אצל תינוקות וילדים

המדחום מראה שהילד סובל מחום גבוה ואתם מתלבטים איזו תרופה להורדת חום כדאי להעניק לו? לפני שאתם פונים לרופא או רוכשים מבחר תרופות כדאי שתדעו מהן המלצות ...

כל מה שכדאי לדעת על אדמדמת אביבית

כל מה שכדאי לדעת על אדמדמת אביבית

האביב בעיצומו ועמו גם אחת ממחלות הילדות השכיחות ביותר: אדמדמת אביבית. כיצד נדבקים במחלה, מהם התסמינים והאם יש סיבה לדאגה? כל המידע בכתבה שלפניכם

הורדת חום לתינוקות - ממה להיזהר?

הורדת חום לתינוקות - ממה להיזהר?

זה מתחיל בקיטורים קלים, ממשיך בבכי, עייפות ולעיתים גם בחוסר תיאבון ולאחר רפרוף שפתיים קל במצח, אתם מגלים שלתינוק שלכם יש חום. ריכזנו עבורכם את כל ...

הצג כתבות נוספות
עבור לתוכן העמוד