צור קשר

צור קשר

checked

תזונה נכונה בזמן הנקה להקלת גזים אצל תינוקות

 • כשליש מהתינוקות בגילאי שלושה שבועות עד ארבעה חודשים סובלים מכאבי בטן וגזים המכונים בשפה המקצועית קוליק.
 • בנוסף לשיטות הקיימות להקלה על כאבי הקוליק אימהות ויועצות הנקה רבות מעידות כי שינויים בתזונת האם המניקה יכולים להשפיע ולהקל על תופעת הגזים אצל התינוק.
 • ניסית הכל אך ללא הועיל? אל ייאוש. קשה למנוע את תופעת הגזים אך ניתן להקל עליה בחיבוק מחמם, עיסוי מפנק, נדנוד או ערסול, וגם באמצעות תרופות יעודיות לתינוקות רכים שאינן מכילות אלכוהול או סוכר והוכחו מחקרית כיעילות בפירוק הגזים והקלה על כאבי הבטן.

מותר לשתות קפה? האם להימנע ממוצרי חלב? להמשיך לצרוך קטניות? אימהות רבות מתלבטות לגבי תזונה נכונה בעת ההנקה, במיוחד כשהתינוק סובל מגזים. חשוב לציין, שהקשר בין תזונת האם לבין תופעת הגזים אצל התינוק לא הוכח באופן מדעי, אך מצד שני עומדות אימהות שניסו את השיטה ודיווחו על הצלחה. שווה לנסות, לא?

כשליש מהתינוקות בגילאי שלושה שבועות עד ארבעה חודשים סובלים מכאבי בטן וגזים המכונים בשפה המקצועית קוליק. הקוליק היא תופעה מוכרת, שנובעת מחוסר בשלות של מערכת העיכול של תינוקות רכים וכתוצאה מכך נוצרת הצטברות של גזים שגורמים לכאבי בטן בדרגות שונות.

כאבי הבטן בדרך כלל מופיעים בשעות קבועות. רוב התינוקות סובלים מגזים בעיקר בשעות הערב, ומגיבים לכך בהתפתלויות, בכי ממושך וקושי להירדם. לא קיים פיתרון אחיד למניעת תופעת הגזים, אך קיימות מספר דרכים להקלה על הכאבים ולהרגעת התינוק, כמו: ערסול, נענוע, עיסוי ועוד. בנוסף, אימהות ויועצות הנקה רבות מעידות כי שינויים בתזונת האם המניקה יכולים להשפיע ולהקל על תופעת הגזים אצל התינוק.

מה תאכלי?


התינוק שלך מגיב למזונות שאת צורכת, שכן קיימים מזונות שמשפיעים על הרכב חלב האם. אין זה מדע מדויק, אך לאורך השנים נאספה רשימה של מזונות שמהם מומלץ להימנע בתקופת ההנקה, במיוחד אם תינוקך סובל מגזים, בהם:

 • ירקות ממשפחת המצליבים (בעיקר כרובית וברוקולי)
 • מוצרי חלב
 • שוקולד
 • פירות הדר
 • קטניות (בעיקר חומוס ושעועית)
 • מאכלים חריפים או מתובלים

דיאטנים ואנשי מקצוע סבורים שהרכבתה של רשימה אחידה של מזונות לא מומלצים היא שנויה במחלוקת וטוענים כי היא מבוססת, ברובה, על מיתוסים ולא על עובדות. קטניות לדוגמה, גורמות לגזים משום שיש בהן רכיבים שגופנו אינו מפרק. אלו, מגיעים למעי הגס בשלמותם ומתפרקים על ידי חיידקים. פעולת פירוק זו עלולה לגרום לגזים אצלך, האם, אך השפעתה על התינוק אינה וודאית. מזונות חריפים או מתובלים אמנם משנים את ריח חלב האם ואת טעמו אך אין כל עובדות התומכות בטענה כי אכילתם מסבה לתינוק אי שקט.

למרות זאת, אמהות רבות מדווחות כי לאחר השמטה של מזון אחד או יותר מהתפריט שלהן, חל שיפור משמעותי בכאבי הגזים אצל התינוק. מכיוון שבתקופת ההנקה יש חשיבות גבוהה לאכילה בריאה ומאוזנת, רצוי לבחון את תגובת התינוק שלך למזונות שאת צורכת באופן מתון.

לכן, אין צורך להימנע מכל המזונות שברשימה למעלה באופן מוחלט, אבל אפשר לנסות להסיר מרכיב אחד מתזונתך למספר ימים ולראות אם יש השפעה על מצבו של תינוקך. חשוב לזכור כי לנשים שונות יש רגישויות שונות ונטיות שונות ולכן יש לקבל ייעוץ מקצועי פרטני מיועצת הנקה בטרם תשמיטי מזונות מהתפריט היומי שלך.

מה תשתי?

קפה? עדיף שלא. עד גיל ארבעה חודשים התינוק מפרק את הקפאין באיטיות, הוא נותר בדמו שעות ארוכות ויכול לגרום לעירנות יתר ואי שקט. אין צורך להימנע לחלוטין מקפה, אך מומלץ לצרוך אותו בכמויות קטנות יותר ולאחר סיום ההנקה. כמובן, שיש גם להימנע מצריכת משקאות אנרגיה המבוססים על קפאין ומשקאות אלכוהוליים.

החשש משתיית משקאות מוגזים, להבדיל, אינו מבוסס. הפחמן הדו חמצני המצטבר במעיים עקב צריכת משקאות מוגזים הוא הגורם לגזים ואין לו כל קשר לחלב האם. אמנם לגזים אין חשש, אך מרבית המשקאות המוגזים מכילים כמות גדולה של סוכרים, ממתיקים מלאכותיים וצבעי מאכל. מומלץ לבחור במשקאות כמו בירה שחורה, שנחשבת לבריאה יותר.

ולקינוח


נסי לעבוד על הטכניקה. יועצות הנקה רבות מאמינות שחלק עיקרי ממקרי הקוליק אצל תינוקות נובעים מטכניקת הנקה שגויה:

 • תפיסה לא נכונה של השד עלולה לגרום לבליעת אוויר ולגזים
 • העברת התינוק לשד השני בטרם סיים לינוק מהראשון עלולה לגרום לכך שהוא אינו מקבל כמות מספקת של חלב עשיר בשומן וכתוצאה מכך לגזים

רצוי לפנות ליועצת הנקה מוסמכת כדי לוודא שתנוחת ההנקה מתאימה לתינוקך וכי הוא אינו בולע אוויר במהלך ההנקה.

ניסית הכל אך ללא הועיל? אל ייאוש. קשה למנוע את תופעת הגזים אך ניתן להקל עליה בחיבוק מחמם, עיסוי מפנק, נדנוד או ערסול, וגם באמצעות תרופות יעודיות לתינוקות רכים שאינן מכילות אלכוהול או סוכר והוכחו מחקרית כיעילות בפירוק הגזים והקלה על כאבי הבטן. הבשורה הטובה היא שאחרי גיל ארבעה חודשים מרבית תופעות הגזים נעלמות לחלוטין, ללא עקבות.

 

כתבות נוספות בנושא

כל מה שרציתם לדעת על גזים אצל תינוקות

כל מה שרציתם לדעת על גזים אצל תינוקות

התינוק שלכם בקושי בן חודש ולא מפסיק לבכות? ייתכן שהוא סובל מקוליק, או בשמו העממי: גזים. איך מאבחנים גזים אצל תינוקות? מה לעשות כדי להקל על התינוק ומתי ...

לא להגזים עם הגזים

לא להגזים עם הגזים

למרות שתינוקות רבים סובלים בחודשים הראשונים לחייהם מגזים, לרפואה המודרנית עדיין אין פתרון מוכח לבעיה. מלבד עצות סבתא אפשר רק להמליץ על טיפול תרופתי ...

מאימהות לאימהות: שיטות להקלה בגזים

מאימהות לאימהות: שיטות להקלה בגזים

זה מתחיל די מוקדם, שבועיים-שלושה אחרי הלידה, זה לא מסוכן ולא יכול לגרום לבעיות בריאותיות, אבל גזים אצל תינוקות גוררים התקפי בכי מתמשכים וקורעי לב. לכן ...

נענוע תינוקות כטיפול בגזים אצל תינוקות ,כאבי בטן וקוליק

נענוע תינוקות כטיפול בגזים אצל תינוקות ,כאבי בטן וקוליק

כל הורה מכיר את זה: גזים אצל תינוקות, כאבי בטן אצל תינוקות או בשמם המקצועי קוליק, גורמים לאי נוחות רבה לתינוקות רכים. אחת הדרכים המוכחות לסיוע ...

הצג כתבות נוספות
עבור לתוכן העמוד