צור קשר

צור קשר

checked
בר שפותדלג על בר שפות
חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

עקיצת יתוש - המדריך המלא שיעזור לכם להתמודד עם התסמינים

  • בדר"כ עקיצת יתוש גורמת בגרד מקומי בלבד, וחולף.
  • ישנם תכשירים המיועדים לטיפול לאחר עקיצות ולהרגעת הגרד, כדוגמת בייבי באז אפטר ג'ל, המאושר לשימוש כבר מגיל שלושה חודשים.
  • הטיפול היעיל ביותר הינו מניעה.
  • לקטנטנים יש לוודא כי משתמשים במוצרים המבוססים על שמנים טבעיים כמו שמן ציטרונלה.
זה מגרד, זה מציק, זה אפילו בלתי נסבל – וזה הופך קשה מנשוא כשמדובר בילדים שלנו: עקיצות יתושים הן לא דבר נורא כל כך, כשלעצמו, אך כשהקטנטנים שלנו סובלים מהן התמונה משתנה לחלוטין, שכן מראה הילד מכוסה בעקיצות הוא לא דבר קל לעיכול. אז מה עושים? לפניכם המדריך המלא למניעת עקיצות יתושים ולטיפול נגד יתושים טבעי ויעיל, בייחוד כשמדובר בילדים ובפעוטות.זה מגרד, זה מציק, זה אפילו בלתי נסבל – וזה הופך קשה מנשוא כשמדובר בילדים שלנו: עקיצות יתושים הן לא דבר נורא כל כך, כשלעצמו, אך כשהקטנטנים שלנו סובלים מהן התמונה משתנה לחלוטין, שכן מראה הילד מכוסה בעקיצות הוא לא דבר קל לעיכול. אז מה עושים? לפניכם המדריך המלא למניעת עקיצות יתושים ולטיפול נגד יתושים טבעי ויעיל, בייחוד כשמדובר בילדים ובפעוטות.

 

מהי עקיצת יתוש?

היתוש – או אם נהיה מדויקים יותר, היתושה – עוקץ במטרה להשיג חלבון. נקבת היתוש היא זו שבגופה גדלות ביצי היתוש, לטובת ההתרבות הטבעית, וכדי שתוכל להטיל כמה שיותר ביצים היא זקוקה לחלבון בכמויות גדולות (יחסית לגודל גופה, כמובן). החלבון הזה קיים בדם של שלל יצורים חיים, וביניהם בני אדם כמובן.

רוב היתושות שעוקצות אותנו הן יתושות מסוג קולקס פיפיאנס, או יתוש הבית המצוי. היתושה יכולה לשאוב בכל עקיצה עד שישה מ"ג של דם, וממנו היא מסננת את הערכים החיוניים לה, וניזונה מהם.
אם כן, מדוע העקיצה גורמת לגרד ולנפיחות? הסיבה המרכזית לכך היא הגירוי שנגרם בעת החדרת העוקץ לעורנו. אותו גירוי הוא מעין תגובה אלרגית־דלקתית, שיוצרת את האדמומיות, הנפיחות והגרד המוכרים לנו כל כך. השורה התחתונה היא החשובה: מדובר בגרד מקומי בלבד, וחולף – שלא יגרום נזק משמעותי גם אם הגוף כולו יהיה מכוסה עקיצות.

עקץ את התינוק שלכם יתוש? מה עושים? לא מגרדים!

עקיצת יתוש מפעילה אצלנו תגובה אינסטינקטיבית לגמרי: לגרד. הגירוי ההוא המוכר לכולנו 'קורא' לנו לגרד אותו, אך במצב כזה נוצר מעין מעגל קסמים שבו ככל שנגרד יותר, כך העקיצה תציק יותר, תגרד יותר ותגדל יותר. לכן המפתח להתגברות על המטרד היא לעמוד בפיתוי ולא לגרד את מקום העקיצה.

כל זה טוב ויפה, אך הופך קשה הרבה יותר כשמדובר בילד שנעקץ: קשה עד בלתי אפשרי להסביר לילד שעדיף שלא יגרד את העקיצה, על אחת כמה וכמה שמדובר בתינוק שעדיין אינו מבין את דברינו במלואם. מה עושים? מסתייעים במהירות בתכשירים שונים המציעים טיפול נגד יתושים טבעי ויעיל, כזה שירגיע את הגרד ויפחית את האדמומיות והנפיחות.

כיצד מטפלים בעקיצה?

 

ראשית מומלץ לשטוף את האזור העקוץ במים קרים ובסבון. גם הנחת קוביית קרח על העור, בזהירות, יכולה להרגיע את האזור – וכך גם אלוורה או שמנים מרגיעים אחרים. במקרים מסוימים אף ניתן לחבוש את אזור העקיצה.
לצד אלו, קיימים היום בשוק תכשירים המיועדים לטיפול לאחר עקיצות ולהרגעת הגרד, כדוגמת בייבי באז אפטר ג'ל, המאושר לשימוש כבר מגיל שלושה חודשים. מדובר בתכשיר המכיל שמנים טבעיים כדוגמת: ציטרונלה, קמומיל, אלנטואין ועוד. יש למרוח את הג'ל ישירות על העקיצה, ובכך להקל על הגירודים.


הטיפול היעיל ביותר: מניעה

אין ספק שלצד טיפול נגד יתושים טבעי, גם אם ישנם רבים כאלו, הדרך הטובה ביותר 'להתחמק' מעקיצות – בין אם המטרה היא אתם ובין אם התינוק שלכם – היא למנוע את הגעתם של היתושים מראש. האם אפשר לעשות זאת ביעילות? בהחלט כן.

הצעד הראשון, והיעיל ביותר, הוא שימוש ברשתות: בית שבו כל החלונות מרושתים יבטיח הרחקה של רוב היתושים מביתכם, גם בשיאו של הקיץ. הצעד השני, שאותו כדאי לבצע עוד לפני הקיץ, הוא איתור של מקווי מים עומדים (שלוליות למשל) שבהם היתושות אוהבות להטיל את ביציהן. ככל שיהיו פחות ופחות מקווי מים כאלו, כך יהיו פחות יתושים באזורכם. הצעד השלישי: לוודא שהרשות המקומית באזור מגוריכם מקפידה לבצע לקראת הקיץ הדברות תכופות, שיצמצמו גם הן את כמות היתושים בסביבה.

צעדים נוספים שאפשר לבצע:

  • שימוש בתכשירים דוחי יתושים, בבית ובעיקר באזורים פתוחים (למשל: בטיולים)- ישנם המון תכשירים המכילים על חומרי הדברה (לדוגמא: DEET) שאינם מאושרים לשימוש לקטנטנים. ולכן מומלץ,  להשתמש בחומרים המבוססים על שמנים טבעיים כגון שמן ציטרונלה, המאושרים לשימוש כבר מגיל שלושה חודשים.
  • התקנת קוטלי יתושים בבית
  • שימוש בכילה בלילה
  • לבישת בגדים ארוכים (רצוי בהירים) ביציאה לשטח, ובייחוד לאזורים מרובי יתושים.

מתי לפנות לרופא?

כאמור, עקיצות יתושים אינן מזיקות בדרך כלל, ותכשיר נגד יתושים טבעי צפוי להספיק ברוב המקרים. גם הסיכוי להידבקות במחלות דרך עקיצות יתושים נחשב נמוך יחסית, ובכל זאת - הוא קיים. לכן חשוב מאוד לשים לב להתנהגותו של התינוק ולמצבו הבריאותי: אם הוא סובל מחום גבוה, אם הוא מתמודד עם כאבי ראש, אם הנפיחות משמעותית מאוד או אם הוא סובל מכאבים כלליים, מומלץ לפנות לרופא ולברר את הסיבה לכך.

כתבות נוספות בנושא

המלצות לטיולים עם קטנטנים מבית בייבי באזז

המלצות לטיולים עם קטנטנים מבית בייבי באזז

יש קטנטנים בבית ? לילות קשים ללא שינה, שעות על הידיים ואתם מייחלים לרגע שבו תוכלו לשבת רק כמה דקות לבד. לא בטוח שהדבר הראשון שאתם חושבים עליו כבילוי ...

לנצח במלחמה נגד יתושים עם דוחה יתושים טבעי

לנצח במלחמה נגד יתושים עם דוחה יתושים טבעי

כולנו בורחים מיתושים. אמצעי ההגנה המוצעים בחנויות נגד יתושים הם קטלני יתושים חשמליים ותכשירים כימיים נגד יתושים למריחה על העור, שאינם מומלצים כלל ...

עקיצת יתוש - המדריך המלא שיעזור לכם להתמודד עם התסמינים

עקיצת יתוש - המדריך המלא שיעזור לכם להתמודד עם התסמינים

עקץ את התינוק שלכם יתוש? מה מומלץ לעשות כדי לשמור על עור הקטנטן שלכם? מה הטיפול היעיל ביותר ומתי יש מלפנות לרופא -כל הפרטים במרחק לחיצה באתר טיפטיפות

שמן גרניום - הכירו את סגולותיו של צמח הגרניום

שמן גרניום - הכירו את סגולותיו של צמח הגרניום

צמח הגרניום מוכר בשל ריחו הנעים והפרחים היפים שהוא נושא איתו. אך מלבד היותו אחד מצמחי הנוי הפופולאריים ביותר בארץ, הוא ניחן גם בסגולות רפואיות רבות. ...

הצג כתבות נוספות
עבור לתוכן העמוד