צור קשר

צור קשר

checked
בר שפותדלג על בר שפות
חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

מאדמדמת לחצבת –המדריך להבנת פריחות על עור התינוק

  • אדמדמת היא מחלה נגיפית מדבקת אך לא מסוכנת, ומתאפיינת בעליה מהירה של חום גבוה, בנגעים מפושטים בצבע ורדרד, עור גבשושי, יבש וסדוק ותתכן פריחה.
  • בניגוד לאדמדמת, האדמת קשה ומסוכנת בעיקר לנשים הרות ולא ניתן להידבק בה שוב. מאופיינת בחום, תפרחת אדומה וצפופה בעור ובלוטות לימפה נפוחות.
  • נגעים שטוחים אדומים המתפתחים לשלפוחיות עם נוזל שקוף, המלווים בחום גבוה מהווים סימן לאבעבועות רוח הנחשבת למחלה קלה אך מדבקת. קיים חיסון.
  • חצבת מאופיינת בחום גבוה, נזלת, שיעול, דלקת הלחמיות ופריחה מנוקדת בצבעים אדום-חום, ומועברת בהדבקה דרך מערכת הנשימה. קיים חיסון.

גם לכם אין מושג מה אומרת הפריחה שעל עור התינוק שלכם? האם זו אדמדמת? חצבת? גירוד כלשהו? מאמר זה יעזור להבין הכל על סוגי הפריחות וההבדלים בין מחלות העור השונות: אבעבועות רוח, חצבת אדמת אדמדמת אצל תינוקות.

מהי אדמדמת?

אדמדמת היא מחלת ילדים נפוצה הנגרמת ברוב המקרים ע"י וירוס ממשפחת ההרפס המכונה HHV6 (human herpes virus 6).

מהם הסימפטומים העיקריים?

לאדמדמת מיעוט סימפטומים חוץ מעליית חום מהירה עד 40 מעלות צלזיוס בין 3-5 ימים ותסמין מרכזי נוסף הינו שינוי בצבע העור ובמרקם שלו. צבע הפריחה ורדרד בגודל חצי ס"מ. העור נעשה גבשושי, יבש ועם סדקים. פריחה תהיה בין 2 -7 ימים והיא עלולה לגרד. הפריחה יכולה להיות מרוכזת באזור אחד בגוף לרוב בבטן או מפושטת לגפיים ולצוואר כאשר החום יורד.
תסמינים נוספים נדירים שיעול, נזלת ושלשולים.

האם אדמדמת מסוכנת?

אדמדמת אצל תינוקות לא מסוכנת וגם לא לנשים בהריון, בעת חשיפה לחולה הדבר לא מהוה סכנה לעובר.

איך נדבקים? רוק

הדבקה של אדמדמת מתבצעת ע"י רוק של אדם עם הווירוס. תשעים אחוז נדבקים עד גיל שנה וכמעט כולם עד גיל 2-3 שנים. ניתן להדבק יותר מפעם אחת באדמדמת.

הטיפול?

טיפול באדמדמת אצל תינוקות, סימפטומטי בלבד הורדת חום ושתייה מרובה.

בין אדמדמת ואדמת?

הדמיון בשמות המחלות מבלבל, אך ההבדל ניכר בין שתי המחלות. שתי המחלות נגרמות ע"י נגיף. מחלות נגיפיות שתיהן.
אדמת נחשבת לקשה יותר לעומת האדמדמת הנחשבת למחלה קלה. אדמת מסוכנת במיוחד למבוגרים ובעיקר לנשים הרות בשל הסיכון לעובר. אדמדמת, כאמור נחשבת למחלה קלה יותר, המופיעה בעיקר בילדות המוקדמת.
תסמיני האדמת הינם חום מעל 38 מעלות צלזיוס, עור עם תפרחת אדומה וצפופה ונפיחות בבלוטות הלימפה בעיקר מאחורי האוזניים והמפשעות. בזמן הפריחה החולים מדבקים מאוד. אדמת מחלה מדבקת שבוע לפני הופעת התסמינים ועד שבועיים אחרי. 
פריחה על העור מופיעה בפנים ומתפשטת בכל הגוף. המחלה נמשכת 5-7 ימים מהופעת הפריחה. ההדבקה נעשית על ידי פיזור טיפתי באוויר בהתעטשות, נשימה, דרך הגרון, האף הפה
לא ניתן לחלות בה בפעם השנייה אחרי שנדבקים פעם אחת כבר מחוסנים.לעומת אדמדמת שניתן לחלות בה שוב.

אבעבועות רוח

אבעבועות רוח נגרמת על ידי נגיף הווריצלה-זוסטר.

סימפטומים של אבעבועות רוח הם נגעים שטוחים אדומים שמתפתחים לשלפוחיות עם נוזל שקוף ופריחה על העור 10-21 יום אחרי ההדבקה והדגירה. הנגיף נמצא ברוק ובנזלת לכן התעטשות ושיעול הינה דרך להדבק. החולה אינו מדבק אחרי שהשלפוחית האחרונה התייבשה. אבעבועות רוח נחשבת למחלה קלה, אך יש למנוע את זיהום השלפוחיות. יש להימנע מגירוד השלפוחיות בכדי למנוע צלקות. הנגיף עלול לחדור גם למחזור הדם ולהופעת דלקת פרקים דלקת ריאות ואף דלקת קרום המוח. המחלה נפוצה בגילאים 2-8 שנים.
רוב הנשים ההרות מחוסנות נגד נגיף הווריצלה ואינן צריכות לחשוש מהדבקה, אך יחד עם זאת הדבקה בזמן הריון, עלולה לגרום לסבוכים הן לאם והן לעובר. לא ניתן לחלות בה בפעם השנייה אחרי שנדבקים פעם אחת כבר מחוסנים.

חצבת

חצבת מחלה נגיפית הנגרמת מנגיף הנקרא measles. מאופיינת על ידי חום גבוה ופריחה בצורת נקודות אדומות- חומות. הנגיף מועבר בהדבקה דרך מערכת הנשימה. תקופת הדגירה נעה בין 10 ל- 14 ימים, ובעקבותיה מופיעים עליית חום, נזלת, שיעול ודלקת הלחמיות מזכיר שפעת. ביום השלישי או הרביעי  מופיעה פריחה.

הנגיף נישא ברוק ונגיעה במשטח מזוהם גם אחרי שהחולה הלך. סימפטומים 9-11 ימים לאחר ההדבקה ונמשכים 14 ימים. המחלה מדבקת במיוחד אחרי הופעת הסימפטומים וטרם הופעת הפריחה. נפוץ בגלאים שנה עד ארבע. יש חיסון לחצבת בגיל שנה יחד עם חזרת ואדמת ומנה חוזרת ניתנת בכיתה א' .

לסיכום

שם המחלה

נגרם על ידי

חום

מאפיינים

צורת הדבקה

דגירה

גיל נפוץ

הדבקות פעם חוזרת

אדמדמת

 

נגיף

חום גבוה מאוד 40 מעלות עלייה מהירה 3-4 ימים

 נגעים מפושטים בצבע ורדרד בגודל חצי ס"מ. עור גבשושי וסדוק. לעיתים המחלה לא תלווה בפריחה.

פיזור טיפתי דרך הרוק, התעטשות.

5-15 ימים

9-12 חודשים

כן-ניתן להדבק יותר מפעם מחלה קלה יחסית. אין חיסון

אדמת

 

נגיף

חום 38.5 מעלות

תפרחת אדומה וצפופה נפיחות בבלוטות לימפה.

פיזור טיפתי דרך הרוק שיעול, גרון,

התעטשות, אף ופה.

שבוע לפני המחלה ושבועיים גם אחרי עדיין מחלה מדבקת

 

לא ניתן להדבק בשנית. קיים

חיסון

אבעבועות רוח

נגיף

חום מעל 38 מעלות

נגעים אדומים שמתפתחים לשלפוחיות עם נוזל שקוף.

ברוק, נזלת התעטשות, שיעול.

10-21

יום

2-8 שנים

לא ניתן להדבק בשנית. קיים

חיסון

חצבת

 

נגיף

חום גבוה

מעל 38 מעלות.

פריחה בצורת נקודות אדומות-

חומות, דלקת הלחמית. מזכיר שפעת

דרך מערכת נשימה,

נזלת, שיעול,

רוק.

10-14 ימים

1-4 שנים

לא ניתן להדבק בשנית- קיים

חיסון

 

 

 

 

כתבות נוספות בנושא

אדמדמת תינוקות - תסמינים ודרכי טיפול

אדמדמת תינוקות - תסמינים ודרכי טיפול

כ-40% מהתינוקות עד גיל שנה נדבקים במחלת האדמדמת. אם התינוק שלכם סובל מפריחה וגירוד ייתכן שגם הוא נדבק . אין צורך לחשוש, מדובר במחלה קלה שלרוב עוברת ...

שש דרכים להתמודדות חכמה עם חום אצל תינוקות

שש דרכים להתמודדות חכמה עם חום אצל תינוקות

לתינוק שלכם יש חום. הוא חסר אנרגיות רע לו וגם לכם. למרבה המזל, תוכלו להקל עליו בשישה צעדים פשוטים שיגרמו לו לישון טוב יותר, לאכול טוב יותר, וחשוב מכל ...

אדמדמת אביבית - איך להקל על תסמיני המחלה?

אדמדמת אביבית - איך להקל על תסמיני המחלה?

אדמדמת אביבית היא מחלת פריחה נפוצה, בעיקר בתקופה זו של השנה. אמנם מדובר במחלה קלה שלרוב חולפת מעצמה, אך עבור הקטנטנים שלנו, היא עלולה להיות מטרד לא ...

מאמהות לאמהות: איך להקל על כאבים?

מאמהות לאמהות: איך להקל על כאבים?

אחת החוויות הקשות ביותר עבור הורים זה לראות את הילד שלהם סובל מכאב, בין אם הגורם הוא חיסון, בקיעת שיניים, ברית מילה, או מחלה. אז איך תוכלו לעזור להם? ...

הצג כתבות נוספות
עבור לתוכן העמוד