צור קשר

צור קשר

checked
בר שפותדלג על בר שפות
חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

האם יש קשר בין נזלת ובקיעת שיניים אצל תינוקות?

 • בעת לידתו, מערכת העיכול של התינוק אינה בשלה, וכן היא אינה מסונכרנת עם מערכת הנשימה שלו, מה שמוביל לתופעות כמו פליטות, גזים ועצירות.
 • גיל 4 חודשים לערך התינוק מגיע לשלב החלפת התזונה, ובהתבסס על מחקרים משרד הבריאות ממליץ חשיפה למוצקים בשלב זה בכדי להקטין את הסיכוי לפתח אלרגיות.
 • סנכרון מערכת הנשימה והעיכול של התינוק מגיע רק בשלב בו התינוק מתיישב עצמאית, ועל כן זהו השלב האידאלי פיזיולוגית ומוטורית גם יחד להתנסות ואכילת מוצקים.
 • גם מוכנות קוגניטיבית משפיעה על עצמאות ונפרדות מהאם ומשליכה על חווית האכלה. על כן יש להקפיד על הושבה זקופה, וכן לאפשר התנסות עצמאית של התינוק עם המזון.

 

תינוקות רבים סובלים מנזלת בימים שלפני בקיעת שן חדשה, אך מחקרים מראים שאין קשר ממשי בין השניים. אז למה הנזלת בכל זאת מופיעה ואיך מתמודדים עימה? כל התשובות בכתבה המלאה


יש תינוקות שאינם סובלים כלל מתופעות לוואי בעת בקיעת שיניים חדשות. אין להם חום, אין כאבים מיוחדים, אין לילות לבנים ואין נזלת. אך הם לרוב התינוקות של השכנים. מרבית ההורים אכן מדווחים על תופעות לוואי בדרגות חומרה שונות בימים שלפני בקיעת שן חדשה, כשהמובילות הן חום ונזלת.

בשנים האחרונות בוצעו מספר מחקרים רפואיים שבדקו את הקשר בין תופעות לוואי אלו לבין בקיעת שיניים. במרבית המקרים הממצאים היו חד משמעיים: אין קשר ישיר בין בקיעת שיניים לבין חום ונזלת. מרבית הרופאים מעריכים שמדובר בקשר עקיף שקשור למצב הגוף בעת בקיעת שיניים.

מה עובר על גוף התינוק בעת בקיעת שיניים?

 עוד בהיותו ברחם, צומחות בתוך החניכיים של התינוק שיניים. הן מכות שורש בעצם הלסת אך מוסתרות לחלוטין בתוך החניכיים. בסביבות גיל חצי שנה, מתחיל תהליך שבו השיניים מתחילות לצמוח כלפי מעלה ויוצאות מתוך החניכיים אל חלל הפה. מכיוון שבתהליך זה הן חותכות בבשר החניכיים, הדבר גורם לכאבים רבים.
מעבר לכך, בעת בקיעת השיניים יעילותה של המערכת החיסונית יורדת ולכן התינוק חשוף יותר להדבקות בווירוסים או בזיהומים שונים. הנזלת שמופיעה אצל התינוק, היא למעשה וירוס שחדר אל דרכי הנשימה העליונות וגרם לדלקת מקומית. אם הנזלת מלווה גם בחום שנמשך מעל ל-24 שעות ועולה מעל 38 מעלות, ככל הנראה שהתינוק שלכם חולה ולכן חשוב לטפל בו.  

כיצד ניתן להקל על תינוק שסובל מנזלת במהלך בקיעת שיניים?

 • מכשיר אדים: במקרים של אף סתום ניתן להיעזר  בתמצית אקליפטוס לרענון הנשימה מסדרת טפטפים, שמכילה שמנים ארומתרפיים להקלה על הנשימה. את התמצית ניתן לטפטף על חיתול בד ולהניח בסביבת התינוק. 
 • הטיית המזרון: בעת שינה, הנזלת יורדת מדרכי הנשימה העליונות לגרון ועשויה לגרום לחרחורים ושיעולים שגורמים להתעוררויות מרובות. כדי להימנע מכך, ניתן לגלגל מגבת ולהניח מתחת למזרון, וכך ייווצר שיפוע קל שיסייע לשינה טובה יותר.
 • אמבטיה חמימה: המים החמימים מרגיעים את הגוף ומסייעים לשחרור הנזלת מהאף. 
 • תרסיס מי ים: תרסיס שמכיל מי מלח המסייע לייבוש הנזלת ונמכר ללא מרשם רופא ברשתות הפארם ובבתי המרקחת.
 • מניעת אדמומיות באף: בשל הנזלת והקינוחים הרבים, תינוקות רבים סובלים מגירוי ואדמומיות בסביבת האף.
  טפטפים אפג'ל הינו ג'ל ייחודי המועשר בוויטמין E ואלוורה, מרגיע את האזור ומפחית את תחושת הגירוי. 

כיצד להקל על הכאבים והחום?

מזון קר וקרטיבים על בסיס פירות: קירור האזור מתפקד כמאלחש טבעי ומסייע גם בהקלה על הכאבים וגם ביצירת תעסוקה לתינוק המשכיחה ממנו את כאבי השיניים.
 • נשכנים: הנשיכה מרגיעה את הכאב, אך חשוב לוודא שמדובר בנשכן בטיחותי שאינו יכול להתפרק ולגרום לחנק.
 • טיפול תרופתי בעת הצורך: במקרים של כאבים שמפריעים לשגרת התינוק או חום מעל 38.5 מעלות, ניתן להיעזר במשכך כאבים ומוריד חום שמותאם לתינוקות, המבוסס על פרטצמול ונחשב ליעיל בהפחתת כאבי בקיעת שיניים.

כתבות נוספות בנושא

בקיעת שיניים אצל תינוקות

בקיעת שיניים אצל תינוקות

לחיוך הראשון, לצעדים הראשונים ולכל הרגעים הנפלאים עם התינוק הצעיר מתלווה גם בקיעת השיניים הראשונות, שאינה נעימה במיוחד לתינוק. תינוקות רבים בוכים, ...

נזלת בתינוקות: איך מתמודדים עם אף דולף?

נזלת בתינוקות: איך מתמודדים עם אף דולף?

התינוק שלכם שוב מצונן? זה לא בגלל שהוא שכח את הסוודר וגם לא בגלל מזג האוויר. הצטננות זו מחלה ויראלית נפוצה בקרב תינוקות ופעוטות. איך נדבקים ואיך ...

תופעות בקיעת שיניים - מתי יש ללכת לרופא?

תופעות בקיעת שיניים - מתי יש ללכת לרופא?

לתינוק יש חום? הוא מצוברח וחסר תיאבון? הוא סובל מתפרחת חיתולים ומחוסר שינה? יכול להיות שכל אלה קשורים לבקיעת שיניים, ויכול להיות שלא. לפניכם המדריך ...

איך מזהים כאבי בקיעת שיניים אצל תינוקות?

איך מזהים כאבי בקיעת שיניים אצל תינוקות?

התינוק מרייר, מכניס ידיים לתוך הפה, חסר תיאבון ומתקשה להירדם? יכול להיות שמדובר בכאבי בקיעת שיניים. קראו כאן על כל הסימנים לבקיעת שיניים, וגם על ...

הצג כתבות נוספות
עבור לתוכן העמוד