צור קשר

צור קשר

checked

לתינוק יש נזלת בלי חום. האם הוא חולה?

 • הצטננות, הינה דלקת בדרכי הנשימה שמתבטאת בנזלת. היעדר חום מלווה מעיד על כך שהווירוס אינו חריף במיוחד וכן על סיכויים נמוכים יותר להדבקה
 • מערכת החיסון של תינוקות ופעוטות אינה בשלה, ולכן תופעת ההצטננות שכיחה מאוד בקרב תינוקות במהלך שנותיהם הראשונות
 • הגורמים להתרבות הווירוסים הם שהייה בחללים חמים ולא מאווררים, וההידבקות במחלה נעשית באמצעות רוק או הפרשות גוף אחרות.
 • הטיפול מתמקד בהקלה על התסמינים, באמצעות תכשירים מסדרת טפטפים, וכן מומלץ להטות את המזרן, להוסיף לחות לאוויר ולהקפיד על היגיינה ושתיה מספקת.

הורים רבים לתינוקות ופעוטות מתלוננים על נזלת אצל תינוקות שלא עוברת. מצד אחד, הילד במצב רוח טוב, משחק, אוכל ואין לו חום, ומצד שני – קשה לו להירדם בלילה, הוא סובל מאף סתום ברוב שעות היממה ובעקבות הקינוחים הרבים הוא סובל גם מאדמומיות וגירויים סביב האף. אז מה עושים?


הילד שלכם סובל מנזלת ואף סתום? אם אין לו חום, אז ככל הנראה מדובר בדלקת של דרכי הנשימה העליונות. מדובר בזיהום שמקורו בווירוסים שעוברים מילד לילד באמצעות רוק או הפרשות גוף אחרות, וגורמים לתגובה דלקתית בדרכי הנשימה שבאה לידי ביטוי בהפרשת נזלת. העובדה שאין חום לא אומרת שהילד אינו חולה או שהוא אינו מדבק. היעדר החום מעיד על כך שהווירוסים שנמצאים אצל ילדיכם אינם מתרבים במהירות והם אינם חריפים או אלימים במיוחד. היעדר החום גם מעיד על סיכויים נמוכים יותר להדבקת ילדים אחרים, אך הסיכון עדיין קיים.


 

למה תינוקות ופעוטות נדבקים בווירוסים בדרכי הנשימה העליונות?

 

מערכת החיסון של תינוקות ופעוטות נמצאת עדיין בתהליך בנייה. היא אינה בשלה כמו מערכת חיסונית של אדם מבוגר, ולכן מתקשה להדוף מתקפות וירוסים וחיידקים. קיימים מעל 200 סוגים של וירוסים שונים שגורמים להצטננות, ולוקח זמן עד שהמערכת החיסונית הצעירה מצליחה לפתח נוגדנים כנגד כל אחד מהם. לכן, בשנות החיים הראשונות תינוקות סובלים כ-12 פעמים בשנה מנזלת והתקררות, כשרוב הפעמים מתרחשות בסמיכות אחת לשנייה בעונת החורף והסתיו ולכן זה נראה כמו "נזלת שלא נגמרת". למעשה, מדובר בווירוס שונה בכל פעם.


 

מדוע נדבקים דווקא בחורף?

 

למרות שהמחלה נקראת בשפה עממית "הצטננות", אין לה קשר למזג האוויר המתקרר. הגורמים שאחראיים להתרבות הווירוסים בעונות הקרות הם תופעות הלוואי של מזג האוויר: שהייה בחללים סגורים ולא מאווררים, חימום יתר של החדר וכדומה. האוויר היבש כתוצאה מהחימום פוגע ברירית האף, והופך אותה לפגיעה יותר למתקפת וירוסים.

 

איך נדבקים?

 

 

בשונה מהדעה הרווחת, בהצטננות לא נדבקים מהאוויר עצמו. לווירוסים אין כנפיים, ואין להם יכולת לרחף מילד אחד לשני. ההתעטשות, שהיא אחד מסממני ההצטננות, גורמת להתזת רסיסי רוק ונזלת על משטחים, צעצועים ובגדים. רסיסי הרוק והנזלת מכילים וירוסים שיכולים לשרוד באוויר הפתוח גם כמה ימים. לכן, כדי למנוע הדבקות, רצוי להקפיד לאוורר את החדרים כמה שיותר, לנקות צעצועים, להחליף מצעים לעיתים קרובות ולהימנע ממפגש בין ילד מנוזל ומצונן לבין ילד בריא.


כיצד מטפלים?

 

לא קיים טיפול כנגד הידבקות בווירוסים מחוללי הצטננות ונזלת, לכן מרבית הטיפול מתמקד בהקלה על התסמינים, בסיוע לשנת לילה טובה ובנשימה חלקה:

 • טפטפים אפג'ל: ג'ל מושער בוויטמין E ואלוורה שמקל על אדמומיות וגירויים סביב האף כתוצאה מהקינוחים המרובים.
 • טפטפים מגבונים לאף: מגבונים לחים רכים ועדינים במיוחד שמכילים תמציות צמחים להקלה על הנשימה. מתאימים במיוחד לקינוח האף בזמן נזלת.
 • טפטפים אקליפטוס: תמצית ארומתרפית לטפטופ בסביבת התינוק או במכשיר האדים החמים, שמסייעת לרענון הנשימה בזמן השינה. 

מה עוד אפשר לעשות?

 • הטו את המזרון: בעת ההשכבה לשינה, ניתן לגלגל מגבת או שמיכה ולשים מתחת לראש המזרון. השיפוע ימנע זליגה של נזלת לגרון בעת השינה במאוזן ובכך ימנע שיעולים והתעוררויות בלילה.
 • הוסיפו לחות לאוויר: שימוש במכשירי אדים מכניס לחות לאוויר ומסייע להקלה על הנשימה.
 • הקפידו על היגיינה: החלפת מצעים תכופה, שטיפת ידיים וניקיון הצעצועים יסייעו במניעת הדבקה חוזרת או במניעת הדבקה של ילדים אחרים בבית.
 • הקפידו על צריכת נוזלים תקינה: נזלת ממושכת גורמת לאובדן נוזלים. לכן, בדקו אם צריכת התמ"ל או ההנקה תקינה, ובמידת הצורך הניקו עוד קצת. אימהות מיניקות אף מספרות כי טפטוף של חלב אם סביב האף מסייע להקלה על הנזלת.


 

כתבות נוספות בנושא

התינוק מצונן? אולי הוא סובל מנזלת אלרגית

התינוק מצונן? אולי הוא סובל מנזלת אלרגית

התינוק שלכם מצונן כבר תקופה ארוכה ואתם לא רואים את הסוף? יכול להיות שלא מדובר בווירוסים אלא באלרגיה. כיצד להבחין בין צינון רגיל לנזלת אלרגית ואיך להקל ...

נזלת בתינוקות: איך מתמודדים עם אף דולף?

נזלת בתינוקות: איך מתמודדים עם אף דולף?

התינוק שלכם שוב מצונן? זה לא בגלל שהוא שכח את הסוודר וגם לא בגלל מזג האוויר. הצטננות זו מחלה ויראלית נפוצה בקרב תינוקות ופעוטות. איך נדבקים ואיך ...

שנהיה מוכנים: על סיבוכים של מחלות החורף

שנהיה מוכנים: על סיבוכים של מחלות החורף

החורף שוב כאן, ועימו שלל וירוסים וחיידקים שמתקיפים את מערכות החיסון של הקטנטנים. הרופא אומר שזה "ויראלי", אבל הורים רבים עדיין מודאגים וחשים ...

מאמהות לאמהות: איך להקל על אף סתום לתינוק?

מאמהות לאמהות: איך להקל על אף סתום לתינוק?

צינון מופיע אצל תינוקות ופעוטות בממוצע 12 פעמים בשנה, לרוב מלווה באף סתום שפוגע בתיאבון, מפריע לשינה, שכל כך חשובה להחלמה, והם פשוט סובלים. אז איך ...

הצג כתבות נוספות
עבור לתוכן העמוד