צור קשר

צור קשר

checked

התינוק מצונן? כך תתמודדו עם האף הסתום

  • יחד עם מחלות החורף, מגיע גם הצינון ואצל קטנטנים מדובר בתופעה קשה במיוחד בשל חוסר היכולת שלהם לקנח את האף. פגיעה בשינה, ירידה בתיאבון ואי שקט הן רק חלק מהתופעות שנלוות לצינון אצל תינוקות.
  • שיעול הינו רפלקס שמטרתו לפנות את דרכי האוויר מהפרשות או גופים זרים. גם כשהוא מציק או טורדני, השיעול נועד לבצע פעולה חשובה, ולכן אין צורך למנוע אותו. במקרים רבים אצל תינוקות ופעוטות, הגורם לשיעול הוא הנזלת. 

  • ניתן להקל על שיעול כתוצאה מנזלת באמצעות הגבהת ראש המיטה, תרסיס מי ים שיעזור ליבש את הנזלת, או תמציות שונות שפותחות את דרכי הנשימה, כמו טפטפים אקליפטוס  לרענון הנשימה. 

יחד עם מחלות החורף, מגיע גם הצינון ואצל קטנטנים מדובר בתופעה קשה במיוחד בשל חוסר היכולת שלהם לקנח את האף. פגיעה בשינה, ירידה בתיאבון ואי שקט הן רק חלק מהתופעות שנלוות לצינון אצל תינוקות, ולכן הורים רבים פונים לרופאים ולאחיות טיפת חלב בבקשה להקל על התופעה. ריכזנו עבורכם את התשובות לשאלות הנפוצות בנושא נזלת וצינון

רופאי הילדים מכירים את זה מקרוב: החורף מגיע ויחד איתו גם מבול של שאלות מהורים שרוצים להקל על תינוקות ופעוטות מפני אי הנוחות שכרוכה בנזלת, צינון ושיעול. מכיוון ששאלות אלו נוטות לחזור על עצמן, ריכזנו עבורכם את תשובותיהם של שני המומחים שלנו: ד"ר דורון כרמי, רופא ילדים ואנדוקרינולוג, ואלה גרשטיין, אחות טיפת חלב בעבר ומלוות הורים בהווה.

 

שיעול הינו רפלקס שמטרתו לפנות את דרכי האוויר מהפרשות או גופים זרים. גם כשהוא מציק או טורדני, השיעול נועד לבצע פעולה חשובה, ולכן אין צורך ךפנות מייד לטיפול בעזרת סירופ לשיעול. במקרים רבים אצל תינוקות ופעוטות, ההורים מבקשים טיפול להקלה על שיעול כשלמעשה, הגורם לשיעול הוא הנזלת.

איך נזלת קשורה לשיעול? כשמשכיבים תינוקות ופעוטות מצוננים במיטה לקראת השינה, הנזלת יורדת מהאף ובמדרכי הנשימה ומתמקמת בגרון. דבר היוצר גירוי וגורם לשיעולים ואפילו לרפלקס הקאה.

עשויים להיות גורמים נוספים לשיעול, למשל מחלות שונות כמו סטרידור ושעלת או דלקת ריאות, לכן בכל מקרה של שיעול רצוי לפנות לרופא הילדים כדי שיקשיב לריאות באמצעות הסטטוסקופ.

ניתן להקל על שיעול כתוצאה מנזלת באמצעות הגבהת ראש המיטה, תרסיס מי ים שיעזור ליבש את הנזלת, או תמציות שונות שפותחות את דרכי הנשימה, כמו טפטפים אקליפטוס לרענון הנשימה. 

כיצד ניתן להקל על תופעה של נזלת סמיכה ותכופה?

במקרה זה, ד"ר דורון כרמי ממליץ להפנות את הילד לבדיקת תרבית באמצעות משטח אף, כדי לזהות אם מדובר בנזלת נגיפית (שנגרמת מווירוס שחולף מעצמו ללא טיפול) או בנזלת חיידקית (שנגרמת כתוצאה מחיידק בדרכי הנשימה ומצריכה טיפול מיוחד). אם התרבית מצביעה על נזלת נגיפית, ניתן לטפל בתרופות הנפוצות והמקלות, תרסיס מי-ים לאף, תמציות צמחים להקלה על הנשימה וכדומה.אם הנזלת נגרמת כתוצאה מהימצאות של חיידק, ניתן לפנות לרופא לקבלת טיפול.

האף אדום ומגורה וכל קינוח מלווה בבכי, מה עושים?

מכיוון שתינוקות ופעוטות אינם ידועים כיצד לקנח את האף באפקטיביות, הם נוזלים ודולפים באופן כמעט קבוע דבר הגורם לניגובים תכופים של האף בממחטות ובמגבונים. הקינוחים התכופים עלולים לגרום ליובש, גירוי ואדמומית באף ומסביב לו. בכדי להקל על התחושה הלא נעימה, ניתן למרוח טפטפים אפג'ל ולהרגיע את האזור המגורה והיבש. כמו כן, שימוש במגבונים לחים ייעודיים לאף, כמו טפטפים מגבונים רכים לאף, יכולים לסייע במניעת היווצרות העור הסדוק והאדמומי. 

האם יש משמעות לצבע הנזלת?

הורים רבים מתארים בפני הרופא בפרטי פרטים את מאפייני הנזלת וצבעה, מתוך מחשבה שתיאורים אלה יקלו על הרופא לאבחן את מקור הבעיה. למעשה, אין הבדל משמעותי בין איכויות הנזלת השונות. לדוגמא, בזיהום של וירוס המכונה רינו-וירוס, שהוא אולי השכיח ביותר, הנזלת מתחילה כנוזל שקוף, אשר הופך עם הזמן לעכור (או מוגלתי, כפי שהורים רבים מכנים אותו). במקרה של נזלת ויראלית מסוג זה, אין כל מעורבות חיידקית. כלומר, אין אפשרות לדעת לפי צבע הנזלת באיזו מחלה מדובר. הדרך הנכונה לעשות זאת היא על ידי נטילת תרבית ולשיחתה למעבדה.

 

 

 

כתבות נוספות בנושא

נזלת בתינוקות: איך מתמודדים עם אף דולף?

נזלת בתינוקות: איך מתמודדים עם אף דולף?

התינוק שלכם שוב מצונן? זה לא בגלל שהוא שכח את הסוודר וגם לא בגלל מזג האוויר. הצטננות זו מחלה ויראלית נפוצה בקרב תינוקות ופעוטות. איך נדבקים ואיך ...

מאגסים ועד דבש: הקרב בנזלת אצל תינוקות

מאגסים ועד דבש: הקרב בנזלת אצל תינוקות

נזלת, ליחה, ושיעול הן בין התופעות השכיחות ביותר בקרב תינוקות ופעוטות בעונה הקרה. מעבר לקושי בנשימה ולחולשה הכללית, קטנטנים מצוננים רבים סובלים גם ...

איך הכי נכון להקל על נזלת אצל תינוקות ומה לא לעשות

איך הכי נכון להקל על נזלת אצל תינוקות ומה לא לעשות

בקרב תינוקות (וגם בקרב הוריהם) נזלת היא עונש. התינוק אינו יודע לקנח את אפו מחד, להורה אין יכולת להדריך את מלאכת הקינוח מאידך, והנזלת נמשכת. היא חוסמת ...

התינוק מצונן בקיץ? זה הזמן לתרופות סבתא

התינוק מצונן בקיץ? זה הזמן לתרופות סבתא

נזלת אצל תינוקות היא תמיד סוג של עונש, בלי קשר לעונות השנה, אבל יש משהו בצינון שקורה בקיץ שמרגיז פי כמה מאשר בכל זמן אחר. המזגן שפתוח כל הזמן גורם להם ...

הצג כתבות נוספות
עבור לתוכן העמוד