צור קשר

צור קשר

checked

קוליק - מהי התופעה של גזים אצל תינוקות?

 • תופעה ממנה סובלים 30% מהתינוקות בין הגילאים 3 שבועות ועד 4 חודשים.
 • מאפיינים: התכווצויות, בכי חזק וממושך בשעות הערב, וללא נוכחות תסמינים נוספים של הקאות, חום, אדישות, ירידה במשקל או שינוי בצואה.
 • על פי ההשערה הרווחת, הקוליק נגרם כתוצאה מהצטברות גזים לכודים במערכת העיכול של התינוק.
 • יש לשים את הדעת לכך שאמנם תופעת הקוליק אינה נעימה להורה ולתינוק, אולם היא איננה מסוכנת.

מה זה קוליק?

 
קוליק, או במילים אחרות – גזים אצל תינוקות – זו תופעה אשר מאפיינת כ30%  מהתינוקות, ללא הבדל דת, גזע מין ואזור מגורים, בגילאי 3 שבועות עד 4 חודשים. 
התופעה מאופיינת בהתכווצויות (של הידיים, הרגליים והבטן) מלוות בבכי חזק וממושך, לרוב בשעות אחר הצהריים והערב. 
 
הקביעה שתינוק סובל מקוליק נעשית, על פי רוב, על דרך השלילה. מסיבה זו יש לשים לב שהתופעות שצויינו לא מלוות בתסמינים אחרים כגון: הקאות, חום גבוה, אדישות, ירידה במשקל או שינוי בצבע ומרקם הצואה. 
אומנם מדובר בתופעה שאינה מסוכנת לבריאותו – אך היא בהחלט מפריעה, מכאיבה ועשויה לגרום סבל רב לו ולהוריו. 

האם מדובר על תופעה שכיחה?

 כאמור, קוליק (מילה אשר נגזרת מהמילה הלועזית קולון, מעי) מאובחן אצל 30% מהתינוקות בחודשי חייהם הראשונים, ובניגוד לשמועות – אין קבוצת אוכלוסייה שבה התופעה הזו שכיחה יותר.

רבים טוענים כי ישנו הבדל בשכיחות התופעה בין תינוקות יונקים לבין תינוקות הצורכים תמ"ל או פורמולות. עד כה לא הוכח קשר בין הדברים, וממש כמו חלב אם, גם הפורמולה עשויה להכיל חומרים שהתינוק רגיש או אלרגי אליהם.

 

מהם הגורמים לקוליק?

 

נכון להיום, לצערנו, עדיין לא ברור מהו הגורם הישיר לתופעה. קיימות לא מעט תיאוריות סביב השאלה, אך אין הוכחה מדעית בנושא. משערים שהתופעה נגרמת כתוצאה מהצטברות גזים לכודים במערכת העיכול.

כל אלו מובילים למסקנה אחת: על ההורים לנקוט בשיטת 'ניסוי וטעייה', ולבדוק אם ישנם מאכלים אשר מיטיבים עם הרגשתו של התינוק, ומנגד אם ישנה תזונה מסוימת שמחריפה את המצב. לצד זה חשוב לוודא אכילה נכונה מצד הפעוט, בכל ארוחה.

קוליק – תופעה חולפת?

גזים לתינוק הם ללא ספק תופעה חולפת, וכפי שכבר צוין כאן – אינה מסוכנת כלל. היא חולפת מעצמה לאחר כמה חודשים (לרוב עד החודש השלישי), ואין כל סיבה לדאגה מבחינה זו. כל שצריך הוא הרבה אורך רוח וסבלנות, מצד ההורים ומצד הפעוט.

דרכי הקלה והתמודדות

מאחר שמדובר בתופעה שאין לה תרופה של ממש, ושגם הגורמים לה לא ברורים לחלוטין, ה'תרופה' היחידה המוצעת לה היא הקלה בכאבים שחש הפעוט. את ההקלה המיוחלת הזו אפשר להשיג בדרכים רבות:

 • ערסול הפעוט בידיים, כשהוא שכוב על גבו, תוך כיפוף רגליו, לכמה שניות בלבד בכל פעם, כלפי בטנו. הלחיצות הללו יועילו גם כאשר התינוק שוכב על גבו במיטתו
 • נשיאת הפעוט בתנוחת 'נמר על העץ': הפעוט שוכב כשבטנו כנגד האמה, וזו לוחצת על הבטן ומקילה על הכאב
 • נשיאת הפעוט במנשא, צמוד לגופו של ההורה
 • נדנוד הפעוט
 • נשיאת הפעוט בידיים בזמן שהורה קופץ קלות על כדור פיזיו
 • עיסוי בטנו של הפעוט לזמנים קצרים ובעדינות
 • אמבטיות חמימות
 • עטיפת הפעוט בשמיכה דקה
 • הנקה.


לצד אלו, נמצאות כיום בשוק תרופות אשר מיועדות בדיוק למטרה זו: להקל על כאבי גזים אצל תינוקות. יש לוודא כי המוצר שהינכם רוכשים הוא תרופה מוכחת קלינית. כמו כן יש לוודא כי המוצר אינו מכיל אלכוהול או סוכר .
בעזרת מוצרים אלו, יכולים ההורים להבטיח שגם התקופה הזו תעבור בקלות רבה יותר.
חשוב להדגיש שעד כמה שהתופעה של גזים אצל תינוקות אינה נעימה הן לתינוק והן להורים, היא אינה מסוכנת . הורים רבים חשים תסכול מבכיו של התינוק וזה מובן ואנושי לחלוטין, עם זאת, זכרו שבחודשי חייו הראשונים של התינוק, בכי היא הדרך היחידה שעומדת בפני התינוק להביע את עצמו

כתבות נוספות בנושא

למה תינוקות פולטים ומתי צריך להגיע לרופא?

למה תינוקות פולטים ומתי צריך להגיע לרופא?

האכלתם את התינוק, הרמתם אותו לגרעפס וכמה דקות אחרי זה תכולת הארוחה יוצאת החוצה. אז נכון, תינוקות רבים פולטים וזו תופעה טבעית, אך כדאי להכיר את הסיבות ...

5 דרכים להתמודדות עם גזים אצל תינוקות

5 דרכים להתמודדות עם גזים אצל תינוקות

התינוק בוכה בגלל כאבי הגזים ואתם חשים חסרי אונים? לפניכם חמש דרכים לעבור את תקופת הגזים בשלום

התנוחות הטובות ביותר להקלה על גזים ושיהוקים אצל תינוקות

התנוחות הטובות ביותר להקלה על גזים ושיהוקים אצל תינוקות

ישנן אימהות שמוכנות להישבע שהן מעולם לא הרימו תינוק לגרעפס ושמדובר במיתוס, אבל ישנם גם תינוקות רגישים שבועת אוויר קטנה בדרכי העיכול גורמת להם לייסורים ...

הצג כתבות נוספות
עבור לתוכן העמוד