צור קשר

צור קשר

checked
בר שפותדלג על בר שפות
חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

מחלות חורף אצל ילדים

  • הצטננות היא מחלה פשוטה שתסמיניה מתמקדים באזור האף והפה, שפעת הינה מחלה נגיפית וכוללת חום, נזלת וכאבי שרירים ותסמיניה מופיעים בבת אחת.
  • דלקת אוזניים יכולה להיות חלק ממחלה זיהומית,  ותלווה לרוב בחום גבוה. דלקת ריאות עלולה להופיע כסיבוך של השפעת, ודלקת סמפונות תופיע כברונכיטיס או כברונכיוליטיס.
  • דאגו לאוורור, להיגיינה, לחיסון נגד שפעת, לתזונה נכונה ותקפידו לא לשלוח לגן ילד חולה, ובכך תקטינו את הסיכוי להדבקות ילדכם באחת ממחלות החורף.
  • יש לקחת את הרופא בכל מקרה של חום אצל תינוקות צעירים ובהתאם לתסמינים. הטיפול שיינתן יהיה בהתאם לכך תרופתי (שיכוך או אנטיביוטי), אלטרנטיבי או באמצעות תכשירים להקלה על התסמינים (מסדרת טיפטיפות).

אילו מחלות נפוצות בחורף? מהם הסיבוכים האפשריים? איך אפשר לנסות למנוע הדבקה? מה עושים עם נזלת תינוקות ומה עם שיעול טורדני? כל התשובות לשאלות על מחלות חורף אצל ילדים

אם אתם הורים לילדים, ייתכן ואתם נכנסים לכוננות חורף כשמתקרבת העונה הקרה. עם בוא החורף הוירוסים משתוללים, הילדים נדבקים בקלות רבה, החום עולה ואתם עלולים להפסיד ימי עבודה. מחלות חורף הוא שם כולל למחלות המתפרצות מדי חורף, בתוכן ניתן למנות הצטננות, שפעת, דלקת אוזניים, דלקת ריאות ודלקת סימפונות.    

מהם המאפיינים של כל אחת ממחלות החורף?


המחלות השונות גורמות לרוב לעליית חום, חולשה, שיעול ונזלת. ובכל זאת קיימים מספר הבדלים בין המחלות השונות מבחינת חומרת המחלה ומבחינת דרכי הטיפול:

שפעת : מחלה נגיפית (ויראלית). היא כוללת עליית חום, כאבי שרירים, שיעול, נזלת ולפעמים גם כאבי ראש. תסמיני השפעת מופיעים לרוב בבת אחת. שפעת שאינה מטופלת עלולה לגרום לסיבוכים ובהם דלקת ריאות. 

הצטטננות : הורים רבים חושבים שילדיהם חולים בשפעת כשלמעשה הם סובלים מהצטננות, שהיא פשוטה יותר. תסמיני הצטטנות מתמקדים באזור האף והפה, ולכן לא יופיעו כאבי שרירים, והם כוללים נזלת ושיעול אצל תינוקות ולעיתים עליית חום. בשונה מהשפעת , תסמיני ההצטננות אינם מופיעים בבת אחת.       

דלקת אוזניים : אצל תינוקות ופעוטות היא תופעה נפוצה. לעיתים התינוק יגע באוזנו ולרוב הוא יסבול מכאבים חזקים. במקרים רבים התינוק יסבול גם מחום גבוה. האוזן היא חלק מדרכי הנשימה העליונות ולכן דלקת אוזניים עלולה להופיע כחלק ממחלה זיהומית הפוגעת בחלל הפה והאף. דלקות אוזניים היא מחלה נפוצה בחורף ודלקות שאינן מטופלות עלולות לגרום במקרים חמורים לפגיעה בשמיעה.

דלקת ריאות : עלולה להופיע כהסתבכות של מחלת השפעת. דלקת ריאות תכלול לרוב עליית חום, שיעול ולעיתים ירידה בתיאבון וכאבים באזור החזה. קיימות דלקות ריאות שהגורם להן הוא נגיף (וירוס) ויש דלקות ריאה שהגורם להן הוא חיידק. בעבר נחשבה דלקת ריאות למחלה קשה, אך כיום אפשרויות הטיפול בה יעילות יותר.

דלקת סימפונות : קיימות שתי מחלות דלקתיות שמופיעות בדרכי הנשימה התחתונות.

  • ברונכיטיס – התסמינים העיקריים הם שיעול, אף סתום וצפצופים בנשימה.
  • ברונכיוליטיס: מחלה זו נגרמת לרוב מווירוס RSV, ומופיעה בקרב תינוקות ופעוטות מתחת לגיל שנתיים. לרוב המחלה מופיעה בצורה קלה ומלווה בחום בימים הראשונים, בנזלת שחולפת לאחר כשבוע ובשיעול, שעלול להימשך אף כשבועיים. יתכנו מקרים חמורים שבהם עלולה להתיפתח מצוקה נשימתית ולכן יש להיות במעקב רופא, במיוחד בקרב תינוקות מתחת לגיל חצי שנה.

כיצד אפשר למנוע הידבקות במחלות החורף?


כיום כבר ידוע שמחלות חורף אינן נגרמות רק מחשיפה לקור. השהייה במקומות סגורים שאינם מאווררים עלולה גם היא לגרום להדבקות במחלת חורף. תוכלו לבצע מספר פעולות, כדי למנוע ככל האפשר את הידבקות ילדכם באחת ממחלות החורף:   

אווררור : אוורורו את החדר בו שוהה הילד. שימו לב שגם גן הילדים מאוורר באופן מספק.

אל תשלחו ילד חולה לגן :  לפי הנחיית הרופאים יש להמתין שיחלפו  24 שעות ללא חום ורק אז לשלוח את הילד לגן. שימו לב שהגננת אינה מקבלת ילדים חולים לגן. 

שימרו על הגיינה : הקפידו לשטוף ידיים, למדו את ילדכם לא להשתעל על ילדים אחרים ולהשתעל לכיוון המרפק.  

חיסון : רופאי ילדים רבים ממליצים לחסן את הילדים בחיסון נגד שפעת. תינוקות מגיל חצי שנה יכולים להתחסן. תינוקות וילדים צעירים יקבלו את החיסון בשתי מנות.

הקפידו על תזונה נכונה : שתיה מספקת, ויטמין c ואכילת מרק עוף לפי מתכון של סבתא עשויים אף הם לסייע במניעת הדבקות.


 

דוקטור הילד חולה


בכל מקרה של עליית חום אצל תינוק צעיר יש לקחת אותו באופן מידי לרופא ילדים. כשמדובר בילדים גדולים יש לפעול בשיקול דעת, לשים לב לתסמינים, למצבו הכללי של הילד ולתלונותיו. בכל מקרה עדיף להיות זהירים. בדיקת הרופא תכלול לרוב תשאול, בדיקת אוזניים, הקשבה לריאות בסטטוסקופ ובדיקת גרון.

 

כיצד מטפלים במחלות חורף?

 

טיפול תרופתי : במקרה של חום יכלול הטיפול תרופות להורדת חום. יש מגוון תרופות מסוגים שונים וכדארי לבחור בתרופות שמותאמות לתינוקות. במקרים של מחלה חיידקית ירשום הרופא אנטיביוטיקה. לטיפול בשיעול עם ליחת תינוקות מרובה כדאי להשתמש בטיפות המסייעות בכיוח ובהפחתת צמיגות הליחה .

 

תכשירים ללא מרשם רופא : יש מגוון תכשירים המיועדים לילדים ושמקלים על התסמינים השונים המופיעים במחלות חורף.
בסדרת טפטפים תוכלו למצוא תכשירים שמיועדים לקטנטנים מצוננים: תרסיס מי מלח, מגבונים לאף וטיפות שמן אקליפטוס לרענון הנשימה, שאפשר לטפטף למכשיר אדים חמים.

טיפול אלטרנטיבי : הרפואה האלטרנטיבית מציעה אף היא כמה פתרונות כשמדובר במחלות חורף, ביניהם טיפול הומאופתי לתינוקות וילדים הסובלים ממחלות חוזרות ובהן דלקות אוזניים. 

ומה יכול להקל על ההורים? הידיעה שלקראת חג הפסח רוב המחלות כבר מאחורינו ואפשר לחזור לשגרה. עד החורף הבא. 

כתבות נוספות בנושא

על ההבדל בין הצטננות לשפעת

על ההבדל בין הצטננות לשפעת

איך מבדילים בין שפעת והצטננות? הורים רבים שילדיהם סובלים מהצטננות חושבים שהם חלו בשפעת, וההפך. אמנם חלק מהתסמינים דומים, אך מדובר בשתי מחלות שונות ...

נזלת בתינוקות: איך מתמודדים עם אף דולף?

נזלת בתינוקות: איך מתמודדים עם אף דולף?

התינוק שלכם שוב מצונן? זה לא בגלל שהוא שכח את הסוודר וגם לא בגלל מזג האוויר. הצטננות זו מחלה ויראלית נפוצה בקרב תינוקות ופעוטות. איך נדבקים ואיך ...

מחלות של קיץ

מחלות של קיץ

המזגנים גורמים לנזלת וצינון, החום והלחות עלולים לגרום לכאבי ראש ומגרנות והבילוי בברכה יכול להסתיים בדלקת אוזניים. המדריך שיעזור לכם לעבור את כאבי הקיץ ...

מאמהות לאמהות: איך להקל על אף סתום לתינוק?

מאמהות לאמהות: איך להקל על אף סתום לתינוק?

צינון מופיע אצל תינוקות ופעוטות בממוצע 12 פעמים בשנה, לרוב מלווה באף סתום שפוגע בתיאבון, מפריע לשינה, שכל כך חשובה להחלמה, והם פשוט סובלים. אז איך ...

הצג כתבות נוספות
עבור לתוכן העמוד