צור קשר

צור קשר

checked
בר שפותדלג על בר שפות
חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
  חום אצל תינוקות
  תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

  טיפ טיפה מידע בנושא חום אצל תינוקות

  חום אצל תינוקות – האם צריך לדאוג?

  חום הוא אחד מכלי הנשק היעילים ביותר של הגוף במלחמה בנגיפים וזיהומים.
  חום אצל תינוקות, כמו אצל כל אדם בכל גיל, הוא תגובה של מערכת החיסון נגד 'פולשים' – נגיפים וזיהומים. התופעה עצמה אינה נחשבת כבעיה, להיפך: עליית חום הגוף למעשה משפרת את עבודת המערכת החיסונית וגורמת לכדוריות הדם הלבנות לעבוד ביתר יעילות - מה שמביא בסופו של דבר למיגור האיום מהגוף.

  לכן, גם כאשר מדובר על חום אצל תינוקות, חשוב לזכור שמדובר בתגובה תקינה ונחוצה של הגוף המעידה על כך שהמערכת החיסונית פועלת, ואף מתחזקת. לכן לא בכל מקרה של תינוק עם חום גבוה, יש לטפל מיד ולנסות להוריד את טמפרטורת הגוף. יחד עם זאת, אצל תינוקות, יש לגלות ערנות רבה לעניין. עליית חום הגוף מלווה לעיתים באי נוחות גדולה המתבטאת בכאבים וחוסר שקט לתינוק. מטרת הורדת החום לסייע בהפחתת אי נוחות זו. 

  איגוד רופאי הילדים ממליץ על טיפול תרופתי להורדת חום כאשר החום חוצה את רף ה-38.5 מעלות.      

  מהו חום וכיצד נוצר חום אצל תינוקות?

  כאמור, חום גוף גבוה הוא בעצם תגובה של המערכת החיצונית לגילוי נגיפים וזיהומים. כידוע, חיידקים אינם עמידים לחום גבוה, וכך בעצם המערכת של גופנו מגנה עלינו, ומחסלת את החיידקים שהתגלו בה.

  אצל מבוגרים חום הוא עניין נדיר למדי, ואילו בקרב תינוקות הוא שכיח יותר, בעיקר בגיל קטן, וזאת מכמה סיבות:

  • בחודשים הראשונים לחיי התינוק המערכת החיסונית שלו נבנית ומתגבשת, ולכן היא פגיעה יותר;
  • בשל בניית מערכת החיסון, מנגנוני ההגנה הכוללים של הגוף חלשים יותר;
  • תינוקות עמידים פחות למחלות, באופן טבעי.  

  חום גוף אצל תינוקות: מהו הטווח התקין ומתי מומלץ לפנות לרופא?

  השאלה המעסיקה ביותר הורים לתינוקות בנוגע לחום גופם היא: מתי נחשב חום הגוף תקין, ומתי לא? אמנם ידוע לכול, לכאורה, כי טמפרטורת הגוף היא 37 מעלות, אך למעשה טמפרטורת גוף תקינה נעה בטווח שבין 36.5 ל-37.5 מעלות צלזיוס.

  ומתי נחשב חום הגוף כחום גבוה? אצל מבוגרים נהוג לקבוע כי חום גבוה הוא 38 מעלות ויותר מזה, ובאופן כללי כך נכון להתייחס גם במקרה של הופעת חום אצל תינוקות. לעומת זאת, חום נמוך אצל תינוקות ואצל מבוגרים הוא חום שיורד מתחת לרף 35 המעלות.

   

  כעת נשאלת השאלה: מתי יש לטפל בחום ולהוריד אותו? התשובה לכך תלויה בגילו של התינוקות ובמשתנים נוספים:

  •   חום אצל תינוקות מתחת לגיל חצי שנה : בגילאים אלו הפעוט רגיש יותר מכל לאיומים חיצוניים. אם חום הגוף של התינוק עולה מעבר לרף המדובר, יש לפנות באופן מיידי לרופא ובמידת הצורך לפנות לחדר מיון. אמנם מקרים של פגיעה חמורה בבריאות התינוק בשל חום גבוה הם נדירים, אך בגיל הזה, מדובר בעניין קריטי שמחייב טיפול מהיר.
  • חום של מעל 39.5 מעלות אחרי חיסון : החיסונים הם למעשה חיידקים מוחלשים או מומתים אשר מוחדרים לגוף, כדי שזה יכיר את החיידק ויפתֵח נוגדנים מולו. עם זאת, החדרת החיידק תגרום לתגובת נגד של הגוף, אשר עלולה לכלול גם עליית חום. לכן, הופעת חום אצל תינוקות אחרי חיסון זה דבר סטנדרטי, רק כאשר מדובר בחום גבוה במיוחד יש לפנות לרופא.
  • פרכוסים : עד גיל שלוש, ייתכנו פרכוסים בעקבות עליית חום הגוף של הפעוט. גם כאן, לא מדובר בתופעה מזיקה ברוב המקרים, אך היא בהחלט מחייבת טיפול. אם מתרחש מקרה כזה, יש להביא את הפעוט לבדיקה אצל רופא.
  • תינוק אפאתי : התנהגותו של התינוק תרמז להורים יותר מכל כי ישנו צורך בטיפול ובהתייחסות מיוחדת. כך, כאשר התינוק מקיא, אינו מתנהג כשורה ובעיקר אפאתי, חשוב להביאו לבדיקה אצל רופא, גם אם חום גופו אינו גבוה במיוחד. למעשה, התנהגותו של התינוק היא החשובה ביותר ולכן, אם הוא נותר חיוני למרות שחום גופו גבוה - דעו שזהו דווקא סימן טוב.
  • חום אשר נמשך יותר משלושה ימים : כאמור, ברוב המקרים מומלץ לתת לגוף 'לעשות את שלו' ולא להפריע לפעולת המערכת החיסונית. אבל, במקרה בו החום נמשך מעל לשלושה ימים יש לגשת לרופא לבירור.  

  תסמינים להופעת חום אצל תינוקות

  ישנם כמה סימנים שיכולים להעיד על חום גבוה אצל תינוקות:

  • ישנוניות ואפאתיות
  • חוסר תיאבון יחסי
  • בעיות נשימה
  • שינוי ב'הרגלי' הבכי
  • יצירת קשר מעטה יחסית עם הסביבה.

  כיצד מודדים חום אצל תינוקות?

   מדידת חום לתינוק מתבצעת בארבע דרכים:

  • דרך פי הטבעת
  • דרך הפה
  • בבית השחי
  • באוזן או במצח.

  יש לציין שהאפשרות האחרונה, אף על פי שהיא הנוחה ביותר לילד, נחשבת מדויקת פחות משלוש האפשרויות האחרות.

   

  על מה עשוי להעיד חום תינוקות?

  כאמור, חום הוא תגובה טבעית ויעילה של המערכת החיסונית במאבק בפולשים מן החוץ. חום תינוקות יכול גם הוא להעיד על הימצאות נגיף או זיהום בגופם, אך לא רק. חום אצל פעוטות או חום אצל תינוקות יכול להיגרם גם בשל זיהום שמקורו באימא (בייחוד אם חום התינוק עלה בחודש הראשון שלאחר הלידה), חום כזה להעיד על נוכחות של חיידק בדם או להתפתח כמחלת חום ממקור לא ידוע - Fever of Unknown Origin.  

   

  איך להוריד חום אצל תינוקות?

  כאשר לא מדובר במקרה דחוף, ישנם כמה אמצעים להורדת חום לתינוק:

  • תרופות ייעודיות (חשוב להקפיד על מתן התרופה בהתאם להוראות)
  • אמבטיית מים פושרים למשך חצי שעה לכל היותר
  • עיטוף לזמן קצר במגבת שנטבלה במים פושרים
  • הקפדה על לבוש קל (כאשר החדר חם דיו).

  חשוב שלא להשתמש בתכשירים או ב'תרופות סבתא' שיש בהם אלכוהול.

  כתבות נוספות בנושא:


  הכל על אבעבועות רוח
  החולים באבעבועות רוח מתחילים להיות מידבקים יומיים לפני הופעת התסמינים, לכן לרוב קשה מאוד למנוע הדבקות במחלה והיא מקבלת ממדים של מיני מגיפה. כיצד מתפתחת המחלה ולמה החיסון אינו מונע אותה?
  אין צורך לפחד ממחלת הפה והגפיים
  השם שלה אולי דומה אבל מחלת הפה והגפיים בתינוקות ובילדים אינה קשורה למחלת הפה והטלפיים בבעלי חיים. מדובר במחלה נפוצה מאוד בגנים ובמעונות, אך אל חשש: המחלה מוגדרת קלה ועוברת מעצמה ללא סיבוכים
  אדמדמת תינוקות - תסמינים ודרכי טיפול
  כ-40% מהתינוקות עד גיל שנה נדבקים במחלת האדמדמת. אם התינוק שלכם סובל מפריחה וגירוד ייתכן שגם הוא נדבק . אין צורך לחשוש, מדובר במחלה קלה שלרוב עוברת תוך מספר ימים. כך תדעו אם התינוק שלכם סובל מאדמדמת ומה הטיפול המתאים.
  כל מה שצריך לדעת על חיסונים
  בישראל אין חוק המחייב לחסן תינוקות ופעוטות ועם זאת, אחוז התינוקות המחסונים בארץ הוא בין הגבוהים בעולם. בכתבה זו ריכזנו עבורכם את המועדים המומלצים למתן חיסונים והמלצות איך להקל על תופעות הלוואי
  הגיע הזמן לחסן את התינוק? כך תעברו את החיסונים בשלום
  חיסונים חשובים לבריאותו של תינוקכם ויכולים להגן עליו ממחלות מסוכנות. לפני שאתם הולכים לסניף טיפת החלב כדי לקבל את החיסונים הראשונים כדאי שתדעו כיצד תוכלו להקל על התינוק שלכם ובאילו תופעות לוואי אתם עלולים להיתקל.
  חום אצל תינוקות וילדים
  המדחום מראה שהילד סובל מחום גבוה ואתם מתלבטים איזו תרופה להורדת חום כדאי להעניק לו? לפני שאתם פונים לרופא או רוכשים מבחר תרופות כדאי שתדעו מהן המלצות הרופאים – איך מורידים את החום ביעילות ושומרים על בריאות הילד?
    
  1. לעמוד הקודם
  2.  
  עבור לתוכן העמוד