צור קשר

צור קשר

checked
בר שפותדלג על בר שפות
חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

איך תנוחת הערסול מסייעת לטיפול בגזים אצל תינוקות?

 • כדי להגיע לתנוחת ערסול יש להרים את התינוק ולהשעין את ראשו על זרוע ימין ואת זרוע שמאל מתחת לברכיו.
 • יש להקפיד על גובה זהה של הראש והרגליים, שהמרפקים צמודים להגוף והרגליים מעט כפופות, שיש מרחק סביר בין הסנטר לחזה, וכן בין השכמות עד לעיגול הגב.
 • התנוחה מרפה את שרירי הגב, מחממת את אזור הבטן, מעגלת את צורת הגב ומרגיעה בעיות עיכול ובכך מפחיתה כאבי בטן
 • עיסוי בטן, שינוי תנוחת ההאכלה לכדי מניעת כניסת אוויר, וכן טיפול תרופתי ייעודי.

תינוקות רבים סובלים מגזים בשבועות הראשונים לחייהם ולמרות שהתופעה עלולה לגרום אי נוחות ובכי מתמשך בתינוקות, יש כמה דרכים להתמודד איתה. אחת מהן היא תנוחת הערסול. מה זה בדיוק, ולמה דווקא היא יכולה להרגיע תינוק סובל?

תופעת הגזים בתינוקות (קוליק) היא תופעה נפוצה בקרב תינוקות בשבועות הראשונים לחייהם, שגורמת להם לכאבי בטן, התפתלויות ובכי רב. הגזים נוצרים ככל הנראה עקב אי בשלות של מערכת העיכול הצעירה של התינוק, ומופיעים החל מגיל 3 שבועות ועד כ-3 חודשים. יש מגוון דרכים להתמודד ולהקל על סבלו של התינוק, אחת מהן היא תנוחת העירסול. למה דווקא ערסול ואיך זה עובד?

 

מהי תנוחת הערסול?

 כדי להכניס תינוק לתנוחת הערסול יש להרימו בידיים, כשראשו נשען על זרוע ימין וזרוע שמאל נמצאת מתחת לברכיו.  

מספר טיפים שכדאי להכיר:

 • בערסול נכון השכמות מתרחקות זו מזו והגב מתעגל

 • שימו לב שבין הסנטר והחזה יש מרחק של לפחות אצבע

 • המרפקים צמודים לגוף והרגליים כפופות מעט בצורה משוחררת ורפויה

 • הקפידו שהראש והרגליים יהיו בערך באותו גובה

חשוב לציין שערסול במנשא או על הידיים אינו סימטרי כי צד אחד של התינוק נלחץ לגוף ההורה ולכן יש חשיבות לשינוי התנוחה מדי פעם והחלפת צדדים.

הורים רבים נמנעים מתנוחת הערסול כי "התינוק מעדיף תנוחה אחרת". יש תינוקות שעבורם זו הבחירה הנכונה, אך לתינוקות אחרים, המסרבים להתערסל וממשיכים לסבול מאי שקט, בכי וקושי להירגע, יש לעזור להתגבר על הקושי להתערסל, להירגע ולהרפות. אפשר לסייע לתינוק להתערסל באמצעות עיסוי עדין, הבאת הרגליים אל הראש בעת שכיבה על הגב והרגעת התינוק באמצעים אחרים.

יתרונות תנוחת הערסול:

 • תנוחת הערסול מסייעת לשרירי הגב להשתחרר. הרפיה זו מאפשרת לעמוד השדרה להתארך ולרווח בין החוליות. יש פחות לחץ על איזור הקיבה והמעיים והתוצאה היא הקלה בתחושת התינוק.

 • תנוחת הערסול מחממת את איזור הבטן ומעניקה תחושת הגנה, ובכך מקילה על כאבי הגזים

 • בתנוחת הערסול הגב מקבל צורה מעגלית ורפויה, תנוחה זו מאפשרת למערכת העצבים באזור המתניים לפעול בצורה יעילה יותר ולהפחית כאבי בטן

 • לא רק עיכול של מזון עלול לגרום לגזים, גם עיכול של חוויות חדשות ולא מוכרות. מיתון החשיפה לגירויים ותחושת ההגנה שמספקת נוחת הערסול עוזר מאוד בהרגעת בעיות עיכול וכאבי גזים בתינוקות.

 

טיפים נוספים להתמודדות עם גזים:

חשוב לזכור שתוך מספר חודשים תופעת גזים אצל תינוקות תיעלם מעצמה, לכן מומלץ לנסות ולהקל על התינוק  לעבור את התקופה הזו עם כמה שפחות כאבים. כמה דרכים להתמודד עם התופעה:

 • עיסוי בטן התינוק מסייע בהוצאת האוויר, בשחרור השרירים ובהקלה על כאבי הבטן. כדאי ללמוד כיצד לעסות את התינוק בדגש על בטנו של התינוק.

 • בזמן ההנקה או האכלה מבקבוק בולע התינוק גם אוויר. כדאי להרים את התינוק אחרי שסיים לאכול ולאפשר לו לפלוט את האוויר הזה (גרעפס). כמו כן, חשוב לבדוק את תנוחת ההאכלה או ההנקה כדי לוודא ששפתי התינוק נצמדות לפטמה כך שלא מתאפשרת כניסת אוויר. 

 • טיפול תרופתי מיוחד לתינוקות מגיל לידה יש לוודא כי רוכשים תרופה אשר עברה הוכחות קליניות לבטיחות וליעילות, שמאושרת ע"י אגף הרוקחות במשרד הבריאות וכמו כן שאינה מכילה סוכר ואלכוהול.
 

כתבות נוספות בנושא

מאימהות לאימהות: שיטות להקלה בגזים

מאימהות לאימהות: שיטות להקלה בגזים

זה מתחיל די מוקדם, שבועיים-שלושה אחרי הלידה, זה לא מסוכן ולא יכול לגרום לבעיות בריאותיות, אבל גזים אצל תינוקות גוררים התקפי בכי מתמשכים וקורעי לב. לכן ...

כל מה שרציתם לדעת על גזים אצל תינוקות

כל מה שרציתם לדעת על גזים אצל תינוקות

התינוק שלכם בקושי בן חודש ולא מפסיק לבכות? ייתכן שהוא סובל מקוליק, או בשמו העממי: גזים. איך מאבחנים גזים אצל תינוקות? מה לעשות כדי להקל על התינוק ומתי ...

תזונה נכונה בזמן הנקה להקלת גזים אצל תינוקות

תזונה נכונה בזמן הנקה להקלת גזים אצל תינוקות

מותר לשתות קפה? האם להימנע ממוצרי חלב? להמשיך לצרוך קטניות? אימהות רבות מתלבטות לגבי תזונה נכונה בעת ההנקה, במיוחד כשהתינוק סובל מגזים.

נענוע תינוקות כטיפול בגזים אצל תינוקות ,כאבי בטן וקוליק

נענוע תינוקות כטיפול בגזים אצל תינוקות ,כאבי בטן וקוליק

כל הורה מכיר את זה: גזים אצל תינוקות, כאבי בטן אצל תינוקות או בשמם המקצועי קוליק, גורמים לאי נוחות רבה לתינוקות רכים. אחת הדרכים המוכחות לסיוע ...

הצג כתבות נוספות
עבור לתוכן העמוד