צור קשר

צור קשר

checked

  טיפ טיפה מידע בנושא גזים אצל תינוקות (קוליק)

  גזים אצל תינוקות – איך מזהים וכיצד מטפלים?

  בחודשים הראשונים שלאחר הלידה, אחת הבעיות הנפוצות ביותר שאיתן מתמודדים הורים לפעוטות - והעוללים הקטנים בעצמם, כמובן - היא הופעת גזים אצל תינוקות, או קוליק בעגה המקצועית. מדובר בתופעה מוכרת וידועה שפוקדת, לפי הערכות שונות, 35% מהתינוקות, ונחשבת מטרידה, מציקה ומכאיבה מאוד. השאלה הנשאלת היא כיצד מזהים זאת, ואיך מטפלים בעניין בצורה נכונה?
   

  איך נדע שהתינוק סובל מתופעת גזים אצל תינוקות?   בחודשים הראשונים לחייו, מתקשר התינוק בעיקר באמצעות בכי. כאשר הוא רעב, כאשר הוא עייף וגם כאשר כואב לו - הוא בוכה. לכן לא פשוט לעיתים להבין שהסיבה לבכי היא הצטברות גזים בבטנו. אם התינוק בוכה יותר משלוש שעות ביום, יותר משלושה ימים בשבוע ולאורך שלושה שבועות לפחות - ואם אין כל בעיה רפואית אחרת שהתגלתה בזמן זה – הסיבה לבכי היא ככל הנראה גזים.  

  כדי להיות בטוחים עוד יותר ב'אבחנה', יש לשים לב להתנהגותו של התינוק: אם הוא מקפל את ברכיו לעבר הבטן בזמן הבכי, אם נראה שהוא מאגרף את ידיו, פעמים רבות התינוק יתפתל ויתכווץ בגופו ויראה אי שקט בפניו,  אם אתם שמים לב שהכאב, והבכי בעקבותיו, מתעצמים לעת ערב ובשעות הלילה - ההערכה שמדובר בגזים תתחזק, שכן אלו תסמינים אופייניים לבעיה זו.
  תופעת הגזים לתינוק אינה מוגדרת בספרות המקצועית כמחלה ואין מדובר במצב מסוכן לפעוט, ברוב במקרים התסמינים יחלפו עד גיל ארבעה חודשים.

   

  גזים לתינוק - למה זה קורה?


  רבים חושבים שיש קשר בין גזים אצל תינוקות והנקה. רבים סוברים כי תינוקות שאינם יונקים אלא מוזנים בתחליפי חלב סובלים יותר מהתופעה בשל רכיבי הפורמולה או אופי השימוש בבקבוקים אך אין זה הוכח מחקרית, תינוקות יונקים רבים סובלים מגזים.
   
  הסיבה לגזים אצל תינוקות היא ככל הנראה כי תינוקות אינם מגיעים לעולם עם מערכת עיכול מושלמת ותהליך העיכול זר להם. כאשר התינוק נמצא בבטן אימו הוא מוזן דרך חבל הטבור, בעודו יוצא אל אוויר העולם הוא מתמודד עם דברים הזרים לו ולמערכת העיכול דבר זה יוצר רגישות בבטן.
   

  איך ניתן להקל על גזים אצל תינוקות?

  לתינוק שלכם מגיע, כמובן, הטוב ביותר. ישנן כמה שיטות להקלה על תופעת גזים לתינוק, כאלו שיקלו על סבלו ויאפשרו לו ולכם ימים ולילות שקטים יותר:
  • החזקת הפעוט בתנוחת ה'נמר על העץ': החזיקו את התינוק כשבטנו מונחת על האמה שלכם (החלק שבין המרפק למפרק היד). בדרך זו אתם מפעילים לחץ על הבטן, מה שעשוי להקל על הכאב
  • החזקת הפעוט בתנועה: השילוב בין תנועה למגע מסייע מאוד לתינוק כמעט בכל עניין, וגם בהתמודדות עם כאבי הבטן החזקים. תנועותיכם (הליכה, נדנוד קל, קפיצות קטנות במוקם) מניעות את מערכת העיכול וכך מעודדות את שחרור הגזים
  • עיסוי: כמו תנוחת ה'נמר על העץ', גם עיסוי זהיר בבטן התינוק ולחיצת הברכיים בעדינות כלפי הבטן, מפעילים לחץ על מערכת העיכול, משחררים את הגזים ומקלים על הכאבים
  • מקלחת חמימה: החום מרגיע את התינוק, מספק לו ביטחון ותחושה נעימה ויכול גם לסייע בשחרור הגזים. 
  ומה לגבי התנהגותכם הכללית כהורים? גזים אצל תינוקות היא תקופה לא פשוטה כלל של התפתחות תינוקות. חשוב מאוד שתהיו רגועים וסבלניים, ושתעטפו את התינוק באהבה. תחושת הרוגע, היציבות והשקט תתרום לרגיעתו ולביטחונו, מה שיכול לסייע לו מאוד בהתמודדות עם הכאבים.
   

  תכשירים לטיפול בתופעת גזים לתינוקות

   
  לצד שלל הפעולות שאתם יכולים לבצע, כהורים, תוכלו למצוא 'על המדף' תכשירים ותרופות לטיפול בתופעת גזים אצל תינוקות. ישנם תכשירים טבעיים, תכשירים פרוביוטיים (המאושרים לשימוש רק מגיל חצי שנה), תוספי תזונה ותרופות שנחשבים מועילים לטיפול בתופעה.
   
  בהקשר זה חשוב לעמוד על ההבדל בין תוספי התזונה לבין התרופות – בעוד הראשונים אינם נמצאים תחת פיקוח צמוד בישראל ולא הוכחו קלינית, התרופות עברו בדיקות ומחקרים קליניים שונים המאשרים את יעילותן. מומלץ לקחת זאת בחשבון בעת הרכישה.
   
  חשוב לשים לב להמלצות משרד הבריאות להימנע משימוש במוצרים המכילים סוכר ואלכוהול בגילאים הקטנים.

  לקריאה נוספת: שימוש בתוספי תזונה, משקאות וחליטות לתינוקות באתר משרד הבריאות.
   

  לא לשכוח: חום, אהבה וסבלנות

   
  גזים אצל תינוקות הם תופעה שכיחה, כאמור, שאינה גורמת נזק ממשי לתינוק שלכם, וזאת למרות הכאבים העזים שמהם הוא סובל בעקבותיה. לכן חשוב שתזכרו: מדובר במצב זמני, שיחלוף בשלב כזה או אחר (לרוב עד גיל ארבעה חודשים לכל היותר). עליכם להיות סבלניים, להעניק לעולל הרבה חום ואהבה, וליישם את סדרת העצות שהבאנו כאן, כדי שהתקופה הזו תחלוף במהרה, ובמינימום כאב.
   

  כתבות נוספות בנושא:

  טיפטיפות סימיקול – כל מה שרציתם לדעת - עדי הרוקחת שלנו, עונה על כל השאלות שלכם
  מאיזה גיל מותר לתת סימיקול? איך נותנים סימיקול? מה המינון ואיך הוא עובד? עדי שגיא הרוקחת של כצט עונה על כל שאלות הגולשים בנוגע לסימיקול.
  התפתחות מערכת העיכול אצל תינוקות
  מערכת העיכול שונה משאר המערכות בגוף גם מבחינת האורך וגם מבחינת תפקודה. כאן נסביר לכם על תפקידי מערכת העיכול, אופן התפתחותה וחשיבותה.
  ריפלוקס תינוקות - המדריך השלם
  רפלוקס אצל תינוקות הינה אחת התופעות השכיחות בשנה הראשונה לחיים המופיעה בתינוקות יונקים ובכאלו הניזונים מתזונת פורמולה. היכנסי וקראי הכל אודות התופעה: מהי, מהם התסמינים וכיצד מטפלים?
  גזים אצל תינוקות? לא גזירת גורל
  התינוק שלכם בוכה באומללות מדי ערב ואתם מותשים. כבר רצתם לרופא, קראתם ברשת, שמעתם מהסבתות והגעתם למסקנה שיש לו גזים? אתם כנראה צודקים.
  האם ניתן למנוע שלשולים אצל תינוקות וילדים?
  למנוע אי אפשר, אבל ניתן בהחלט לצמצם באופן משמעותי את הסיכון לשלשולים אצל תינוקות אם מתחסנים, שומרים על כללי היגיינה, מטפלים נכון במזון ומרחיקים מילדים או מתינוקות אחרים שסובלים משלשולים. לפניכם כל הכללים להפחתת הסיכון לשלשולים
  התנוחות הטובות ביותר להקלה על גזים ושיהוקים אצל תינוקות
  ישנן אימהות שמוכנות להישבע שהן מעולם לא הרימו תינוק לגרעפס ושמדובר במיתוס, אבל ישנם גם תינוקות רגישים שבועת אוויר קטנה בדרכי העיכול גורמת להם לייסורים רבים. אז איך מוציאים את אותו גרעפס מסתורי בקלות ובמהירות ובאותה הזדמנות גם מקלים על כאבי הגזים אצל תינוקות רכים? כל התשובות כאן
  כאב בטן אצל תינוקות: מתי צריך לדאוג?
  כאב בטן היא תופעה נפוצה מאוד בקרב תינוקות ופעוטות, והגורמים הם רבים ושונים. לפעמים הבטן הקטנה יכולה לכאוב מאכילת יתר או אכילה בלתי מספקת, מגזים, עצירות, שלשול, דלקת מעיים, דלקת בדרכי השתן ועוד. אז איך מזהים מתי צריך מיץ שזיפים ומתי הולכים לרופא? כל המידע בכתבה שלפניכם.
  10 הדיברות להתמודדות עם גזים אצל תינוקות
  גזים אצל תינוקות (המוכרים גם בשם קוליק) הם תופעה נפוצה שגורמת סבל רב לתינוק ותחושת חוסר אונים להוריו. איך מתמודדים עמה? 10 הדיברות להתמודדות עם גזים לפניכם
  5 דרכים להתמודדות עם גזים אצל תינוקות
  התינוק בוכה בגלל כאבי הגזים ואתם חשים חסרי אונים? לפניכם חמש דרכים לעבור את תקופת הגזים בשלום
  10 עובדות מעניינות על קוליק
  עשר עובדות שלא ידעתם על קוליק, תופעת הגזים אצל תינוקות
  עבור לתוכן העמוד