צור קשר

צור קשר

checked

טיפטיפות פריפל – כל מה שרציתם לדעת - עדי הרוקחת שלנו, עונה על כל השאלות שלכם

מאיזה גיל צריך להתחיל לתת ברזל? מתי הכי מומלץ לתת את הברזל? עד כמה חשוב לתת ברזל? עדי שגיא הרוקחת של כצט עונה על כל שאלות הגולשים בנוגע לטיפטיפות פריפל..

טיפטיפות פריפל3 מיועד למניעה וטיפול באנמיה הנגרמת מחוסר ברזל.

חומר פעיל 50 mg/ml Iron as Hydroxide Polymaltose Complex.

יש לעיין בעלון לצרכן לפני השימוש

 

 


 עדי שגיא היא רוקחת בעלת תואר ראשון מאוניברסיטת בן גוריון ורישיון משרד הבריאות. לעדי מעל 10  שנות וותק עם ניסיון ברוקחות קהילתית, מענה רוקחי, רישום תרופות ומעקב בטיחות תרופתי. עדי עובדת במחלקת הרוקחות בכצט ותשמח לענות על כל השאלות שלכם בנוגע לשימוש בתכשירים מסדרת טיפטיפות.

 

 

שאלה: ילדי נולד פג, מאיזה גיל צריך להתחיל לתת לו ברזל?

תשובה: מינון בפגים 2.5 עד 5 מ"ג (1 עד 2 טיפות) לק"ג משקל גוף ליום. המינון המרבי הוא 7.5 מ"ג ליום עד גיל 6 חודשים ו-15 מ"ג ליום מעל גיל 6 חודשים.

   

שאלה: בני בן 4 חודשים, האם עלי להתחיל לתת לו ברזל?


תשובה: לפי המלצות משרד הבריאות, החל מגיל 4 חודשים מומלץ שכל תינוק יקבל תוסף ברזל. ההמלצה למתן תוסף היא ללא קשר לכמות הברזל במזון אותו הוא אוכל.
המינון המומלץ מגיל 4 ועד 6 חודשים הוא 3 טיפות (7.5 מ"ג) ליום ומגיל 6 חודשים ואילך המינון הוא 6 טיפות (15 מ"ג) ביום.
משך מתן התוסף: ככלל עד גיל שנה וחצי (18 חודשים).
בתינוקות ובפעוטות אשר בספירת הדם השגרתית המבוצעת החל מגיל 9 חודשים לא נמצאה עדות לאנמיה או לחסר ברזל, ניתן להפסיק את מתן תוסף הברזל בגיל שנה. לצורך זה הקריטריון להיעדר אנמיה הינו המוגלובין גבוה מ-11 גר'/דצ"ל והקריטריון להיעדר חוסר ברזל הוא MCV גדול מ-74.
למען הסר ספק, ברירת המחדל היא המשך מתן תוסף עד גיל 18 חודש.

 

שאלה: מדוע אי אפשר לתת את הברזל עם מזרק או טפטפת?

תשובה: טיפטיפות פריפל כולל טפטפת לייזר מיוחדת למינון מדויק, כך שכל טיפה תכיל בדיוק את אותו המינון. כאשר משתמשים בטפטפת או מזרק יש פחות שליטה על הטפטוף ולכן המתן פחות מדוייק. יש לטפטף את טיפות הברזל על כפית ולתת לתינוק, על מנת לשמור על היגיינת הטפטפת ולמנוע מתן מספר רב מדי של טיפות.

 

שאלה: מתי הכי מומלץ לתת את הברזל? האם צריך להימנע משילוב עם מוצרי חלב?


תשובה: אין חשיבות לשעה מסוימת ביממה, אבל כדאי לתת בשעה קבועה על מנת לא לשכוח.
יש הורים שמעדיפים לתת את טיפות הברזל בזמן האמבטיה, כך לא שוכחים וגם לא מתלכלכים 
יש ליטול במהלך או אחרי ארוחה. את טיפטיפות פריפל ניתן לערבב עם מיצי פירות וירקות או מזון תינוקות ותמ"ל. בטיפטיפות פריפל, אין צורך להימנע משילוב עם מוצרי חלב.

 

שאלה: אני שוכחת לתת ברזל פעמים רבות, עד כמה זה חשוב?


תשובה: מגיל חצי שנה עד שנתיים, תינוקות ופעוטות נמצאים בסיכון הגדול ביותר לפתח אנמיה. מחקרים רבים מצאו שאנמיה בתינוקות עלולה להשפיע על התפתחות המוח ועל הגדילה. ההשפעות יכולות להיות לטווח קצר וגם ארוך וחלק מהתסמינים יכולים להיות עייפות, ירידה ביכולות הקשב והריכוז, ירידה בזיכרון ועוד. בהתאם לכך הוציא משרד הבריאות הנחיה גורפת על מתן ברזל לכל התינוקות מגיל 4 חודשים ועד שנה וחצי למניעת אנמיה הנגרמת מחסר ברזל.

 

שאלה: מה ההבדל בין פריפל לבין תוספי ברזל טבעיים? 

 תשובה : טיפטיפות פריפל3 הינה תרופה המאושרת על ידי משרד הבריאות למניעה וטיפול באנמיה הנגרמת מחוסר ברזל. ההבדל בין תרופה לבין תוספים ממקור טבעי, הוא שתרופה עוברת מחקרים קליניים ומוכחת כיעילה בהעלאת רמות הברזל בדם וגם מוכחת קלינית כבטוחה לשימוש. תרופה מיוצרת בתנאים קפדניים ביותר ומחומרי גלם בדרגה רפואית בלבד. על תרופה להוכיח גם יציבות – כלומר להראות שחיידקים, פטריות ופרזיטים אחרים לא יכולים לגדול בה.
עבור לתוכן העמוד