צור קשר

צור קשר

checked

  טיפ טיפה מידע בנושא ברזל לתינוקות

  המודעוּת לתזונה נכונה הולכת וגוברת בשנים האחרונות, מה שחושף יותר ויותר אנשים לעובדות חשובות על המרכיבים התזונתיים שעליהם לצרוך.
  אחת העובדות המוכָּרות ביותר כיום היא שהברזל הוא מאבני הבניין החשובות ביותר של הגוף, וכי יש לצרוך אותו באופן קבוע. עובדה זו נכונה למבוגרים ותינוקות כאחד, היות והברזל אחראי על העברת חמצן לכל איבר ותא בגוף.  לכן שימוש בתוספי ברזל לתינוקות חשוב כבר מגיל צעיר. 

  ברזל לתינוקות מאיזה גיל?


  בחודשים הראשונים לחייו ועד לגיל שנתיים התינוק מתפתח במהירות. אחד האיברים החשובים שמתפתח במהירות בתקופה זו הוא מוחו של התינוק, ככלל כל האיברים והתאים זקוקים להרבה חמצן על מנת להתפתח ולכן ישנה חשיבות רבה למתן טיפות ברזל לתינוקות, ולכן כבר מגיל ארבעה חודשים כדאי לשים לב לכך.
  אחת הדרכים לדאוג לצריכה תקינה כבר מגיל קטן, היא שימוש בתוספי ברזל לתינוקות. 

  הנחיית משרד הבריאות בנוגע לתוספי ברזל לתינוקות

  לפני כחמש שנים יצא משרד הבריאות בהנחיה חדשה בנוגע לצריכת הברזל בקרב תינוקות בישראל: הוא קבע כי יש לספק תוספי ברזל לתינוקות מגיל ארבעה חודשים ועד לגיל שנה וחצי, וכי כל תינוק יעבור בדיקה לגילוי אנמיה בגיל תשעה חודשים. המלצות משרד הבריאות לגבי אנמיה מחוסר ברזל

   

  מה הסיבה לניסוח ההנחיות החדשות? ראשית, מחקרים חדשים הראו כי מאגר הברזל בגופו של הפעוט מספיק לו מרגע הלידה עד לגיל ארבעה חודשים, ומאותו רגע יש לדאוג שיצרוך דרך המזון את כמות הברזל הנדרשת לו (7.5 מ"ג ברזל ביום עד גיל חצי שנה; 15 מ"ג ברזל ליום מגיל חצי שנה ואילך ).  שנית, התברר כי בישראל ספציפית סובלים יותר ממחצית מהתינוקות מאנמיה בגיל שנה. מאחר שהמזון שלו זוכה התינוק אינו מספק לו את כמות הברזל הדרושה, כך נראה, ממליץ המשרד על נטילת תוספי מזון עם ברזל לתינוקות. 

   

  חלב אם ותמ"ל אינם מספיקים?

  איזה ברזל מומלץ לתינוקות? בעבר נהוג היה להניח כי חלב האם או התמ"ל (תרכובת מזון לתינוקות המסופקת כתחליף לחלב האם) מספקים לתינוק את מנת הברזל היומית הדרושה לו. הרי חלב אם מכיל עד 1 מ"ג ברזל לליטר, ובתרכובות מזון מסוימות אף יש 12 מ"ג ברזל לליטר. אך הבעיה היא לא בכמות הברזל, אלא בכושר הספיגה שלו בגוף.

   

  עם השנים התברר כי הברזל הנצרך בגופנו דרך המזון לא נספג במלואו. כך לדוגמה, רק כעשרה אחוזים מהברזל שמקורו מהחי נספג בגוף, וכשמדובר בברזל מן הצומח המספרים אף נמוכים עוד יותר. הברזל הנצרך דרך חלב אם נספג בשיעור של 50%, אגב, ולכן הוא מומלץ יותר מברזל הנצרך באמצעות תמ"ל.

   

  ומדוע תינוקות יונקים סופגים ברזל בצורה טובה יותר מתינוקות המוזנים בתרכובת מזון לתינוקות? ראשית, משום שבחלב האם כמות גדולה יותר של ויטמין C, אשר ידוע כאחד המרכיבים המעודדים את ספיגת הברזל בגוף.

  שנית, משום שהתמ"ל מכיל חלב פרה (כתחליף חלקי לחלב האם) ובו חלבונים אשר עשויים לגרום לירידה בכושר הספיגה של הברזל במעיים, בשל רגישות מסוימת.


  לכן יש לזכור כי להנקה ישנה השפעה על ספיגת הברזל באופן כללי, ועל מתן תוספי ברזל לתינוקות. אם התינוק צורך תמ"ל, חשוב שאלו יהיו מועשרות בברזל. 

   

   לצד כל אלו חשוב לדעת כי ישנם תינוקות אשר נחשבים בעלי סיכוי גדול יותר לסבול ממחסור בברזל ולפתח אנמיה:

  • תינוקות שמשקלם בעת הלידה נמוך משלושה ק"ג
  • תינוקות לאימא חולת סוכרת
  • תינוקות שנולדו לפני השבוע ה-39
  • תינוקות שאינם מוזנים בחלב או בתמ"ל מועשר בברזל.

  איך תדעי שהתינוק שלך סובל מאנמיה?

  ברזל לתינוקות הינו מרכיב חשוב המסייע להתפתחות תינוקות ושמירה על בריאותם. מחסור של ברזל לתינוק שלך עלול להוביל לפגיעה בהתפתחותו של התינוק, במיומנויות וביכולות הלימוד של ילדך בבגרותו. מאחר וקצב הגדילה וההתפתחות תופס תאוצה ומצבורי הברזל אוזלים ומצטמצמים באופן טבעי חוסר בברזל עלול להוביל להתפתחות אנמיה, המובילה לסימפטומים הבאים:

  • עייפות ונמנום
  • חולשה
  • אי שקט
  • הפחתת תיאבון.   

  מזונות עתירי ברזל המומלצים לאם ולתינוק

   

  לתינוק:

  • בטטה
  • שזיפים
  • אפרסקים
  • שקדים
  • אפונה
  • עדשים
  • ציר בקר
  • אורז מלא

  חשוב, כמובן, להתאים את צורת הגשת האוכל לגילו של התינוק, ובמידת הצורך לרסק, לטחון ולבשל (עד כדי ריכוך מלא) את המזון , וכך אפשר "להרוויח" ברזל טבעי לתינוקות . מומלץ מאוד, לצד אלו, להאכיל את התינוק גם במזונות עשירים בוויטמין C, כמו עלי תרד, תפוזים, עגבניות, כרובית, ברוקולי ועוד.

   

  לאם:

  • בשר בקר
  • דגים
  • ביצים
  • פיסטוק
  • שומשום מלא
  • טחינה משומשום מלא
  • גרגירי חומוס
  • עדשים
  • בוטנים
  • אפונה

  סוגי תוספי ברזל לתינוקות הקיימים וההבדלים ביניהם

   Hydroxide Polymaltose Complex - תרופה: תרכובת ברזל המשווקת כתרופה לכל דבר, שעברה בדיקות קליניות, זכתה לאישור מוסדות הרפואה ונמצאת בביקורת מצד גורמי רפואה מקצועיים כל העת

   

  Hydroxide Polymaltose Complex - תוסף מזון: גם זו תרכובת ברזל, אך היא אינה משווקת כתרופה אלא כתוסף מזון - כלומר היא לא עברה בהכרח בדיקות קליניות שונות. ליצרני תוספי תזונה אין יכולת לרשום התוויה (אינדיקציה רפואית) על המוצר, משום שלא בוצעו מחקרים קליניים  המוכיחים את יעילותו.

   

  Ferrous Gluconate - מלחי ברזל הקשורים לחומצה גלוקאנית, ומוצעים בשוק הן כתרופות והן כתוספי מזון. רבים מתוספי המזון מכילים מלחי ברזל, שאותם כדאי לצרוך על קיבה ריקה - הגבלה בעייתית כאשר מדובר בתינוקות בני ארבעה חודשים, אשר צורכים מזון לאורך מרבית שעות היממה לצריכת ברזל לתינוקות מגיל קטן חשיבות עצומה.

   

  תינוק שאינו מקבל את מנת הברזל הדרושה לו, יפתח תסמיני אנמיה בשלב ראשון (עייפות, חולשה, חוסר תיאבון) ובהמשך אף יסבול מפגיעה בהתפתחות הקוגניטיבית. כיום ישנם סוגים שונים של תוספי ברזל לתינוקות ולילדים, ולכן בבחירת סוג הברזל שאתם נותנים לתינוק שימו לב כי אתם בוחרים בתרופה שהוכחה קלינית.

  כתבות נוספות בנושא:

  5 עובדות שאתם חייבים לדעת על ברזל לתינוקות וילדים - ד"ר מוטי חיימי
  איזה הורה לא רוצה שהילד שלו יהיה עילוי, מצליח, בולט בתחומו – ויהא זה התחום אשר יהא, העיקר שיזכה לילד מוצלח. התזונה היא תנאי בסיסי להיווצרותם של ילדים גאונים. על מנת שילד יתפתח בצורה תקינה ומיטבית, צריך להיות לו שפע של אבני הבניין ההכרחיות להתפתחותו. בשנים האחרונות המודעות לתזונה נכונה בקרב ילדים עלתה, והורים רבים משקיעים מחשבה בתזונה מאוזנת ומגוונת מגיל הינקות. אחת מאבני הבניין החשובות ביותר בעת גיבוש התזונה לקטנטנים שלנו היא הברזל: זהו אחד מהיסודות להתפתחות טובה של יכולות קוגניטיביות ומוטוריות – דרך התורמת להתפתחותם של ילדים מוצלחים.
  טיפטיפות פריפל – כל מה שרציתם לדעת - עדי הרוקחת שלנו, עונה על כל השאלות שלכם
  מאיזה גיל צריך להתחיל לתת ברזל? מתי הכי מומלץ לתת את הברזל? עד כמה חשוב לתת ברזל? עדי שגיא הרוקחת של כצט עונה על כל שאלות הגולשים בנוגע לטיפטיפות פריפל..
  מתכונים לתינוקות מגיל חצי שנה ומעלה
  כולנו רוצים לגוון את הארוחות של הקטנטנים אבל לא תמיד יודעים איך. אספנו לכם כמה רעיונות לארוחות בוקר מגוונות, מלאות בוויטמינים, והכי חשוב – טעימות! המנות מומלצות לגילאי 6 חודשים ומעלה בלבד. בתיאבון!
  קפיצת גדילה אצל תינוקות
  מהי קפיצת גדילה אצל תינוקות? מתי היא מתרחשת בדר"כ? כיצד ניתן להתמודד עם תופעות הלוואי - כל הפרטים במרחק לחיצה במדריך לקפיצת גדילה אצל תינוקות
  ברזל לתינוקות תופעות לוואי
  הברזל הוא מאבני היסוד החשובות ביותר בגופנו, אשר כבר בגיל קטן – כמה חודשים לאחר הלידה – חשוב לצרוך אותו במינון הנכון. עם זאת, ידוע כי צריכה של ברזל ממקורות חיצוניים עשויה לגרום לתופעות לוואי לא פשוטות לתינוק, כאלו שגורמות להורים רבים להימנע מלספק לתינוקם תוסף מזון או תרופה הכוללים ברזל בכמות הנדרשת. אך האם בכל מקרה של מתן ברזל לתינוקות תופעות לוואי יהיו בלתי נמנעות? לא בהכרח.
  זהירות, אנמיה: התינוק שלך חייב ברזל ויש לכך סיבה
  ברזל הינו מרכיב חשוב המסייע להתפתחות התינוק ושמירה על בריאותו. מחסור בברזל עלול להוביל להשפעות שליליות על התפתחות ואופן התנהגות התינוק בהווה ובעתיד. בדיוק בגלל זה משרד הבריאות ממליץ לתת לתינוקות תוספת ברזל מגיל ארבעה חודשים עד גיל שנה וחצי.
  ברזל בהריון: אמא חזקה לתינוק בריא
  במהלך ההריון מתרחשים בגוף האישה תהליכים מורכבים ומעוררי השתאות. למרות שמדובר בתהליך טבעי לחלוטין, ישנן מספר תופעות נלוות שחשוב להיות ערים להן ולטפל במידת הצורך.כך תדעו כיצד לאבחן אנמיה בזמן ההריון ולאחר הלידה, וגם למנוע אותה.
  איך למנוע אנמיה אצל תינוקות ופעוטות?
  מניעת אנמיה הינה בעלת חשיבות גבוהה בשנות החיים הראשונות, מכיוון שאנמיה בגילאים אלו עשויה לגרום לעיכובים התפתחותיים ונזקיה עשויים להיות בלתי הפיכים. איך מונעים אנמיה? בעזרת תזונה, תוספת ברזל ומעקב רפואי. לפניכם המדריך המלא למניעת אנמיה
  צריכת ברזל לתינוקות וחשיבותה להתפתחות
  מרגע שתינוקות נולדים הם מתפתחים, קולטים ריחות, מראות, מגע ומחדדים את חושיהם. התינוקות סופגים כל מה שקורה מסביבם, רוכשים שפה, הרגלים, התנהגויות ורצונות. אחד התפקידים שלנו כהורים הוא לדאוג לכל צרכיהם על מנת שיוכלו להתפתח כראוי, ויחד עם משטח הפעילות והצעצועים, חשוב מאוד לדאוג גם לצריכת ברזל תקינה. קראו כאן על חשיבותו של הברזל לתהליך ההתפתחות.
  פירמידת המזון לתינוקות ולפעוטות
  עם טעימת הכפית הראשונה, התינוק שלכם מגלה עולם חדש של טעמים, מרקמים וצבעים. זה הזמן להתחיל ולהקנות לו הרגלי תזונה בריאים, ולחשוף אותו לתפריט מגוון שיכלול את כל אבות המזון הדרושים להתפתחותו. אחד הכלים שיסייע לכם הוא פירמידת המזון
  עבור לתוכן העמוד