צור קשר

צור קשר

checked
בר שפותדלג על בר שפות
חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

איך למנוע אנמיה אצל תינוקות?

 • אנמיה היא תופעה המתבטאת במחסור בכדוריות דם אדומות או בהמוגלובין נמוך, מה שגורם לירידה בחמצון התאים ובשל כך לפגיעה בתפקודם.
 • האנמיה הינה סימפטום למחלות שונות או לחוסר תזונתי, כשהסיבה השכיחה ביותר להיווצרותה בקרב תינוקות היא מחסור בברזל.
 • ניתן להימנע מכך באמצעות הזנת חלב אם או פורמולה המכילה תוסף ברזל עד לגיל חצי שנה, ולאחר מכן על ידי הקפדה על מתן מזון עשיר בברזל ובוויטמין c.
 • על פי המלצת משרד הבריאות יש לתת לכל התינוקות מגיל 4 חודשים באופן יומיומי תוסף ברזל שהוכח מחקרית ואושר כתרופה. לצד זה יש לבצע בדיקות דם תקופתיות.

מחסור בברזל נפוץ מאוד בקרב תינוקות, ועלול לגרום לאנמיה. איך מונעים זאת? תקפידו על תזונה מתאימה ותכניסו לשגרת הטיפול בתינוקכם את תוסף הברזל לתינוקות.


תינוק נולד עם מאגרי ברזל שמספיקים לארבעה חודשים בלבד. לאחר תקופה קצרה התינוק משלש את משקל גופו ומאגרי הברזל שבגופו ילכו ויתדלדלו. ללא השלמה תזונתית מתאימה, הכוללת ברזל, התינוק עשוי לפתח אנמיה.
אנמיה הינה תופעה נפוצה בקרב תינוקות ובאה לידי ביטוי במחסור בכדוריות דם אדומות או המוגלובין נמוך שגוררים ירידה באספקת חמצן לתאי הגוף ולכן פוגעים בתפקודם. אנמיה עשויה לגרום לחולשה ולפגוע בערנות התינוק, ובמקרים קיצוניים גם לגרום לעיכוב התפתחותי וקוגניטיבי.
אנמיה אינה מחלה, אלא סימפטום לחוסר תזונתי או מחלות אחרות. היא יכולה להיגרם כתוצאה ממחלות תורשתיות או דימומים, אך הסיבה הנפוצה ביותר לאנמיה בקרב תינוקות היא מחסור בברזל. מכיוון שבעיה זו ניתנת למניעה, המלצת משרד הבריאות היא לתת תוספת ברזל לכל התינוקות באופן גורף עד גיל שנה וחצי.


 

מספר כללי ברזל לשמירה על רמת ברזל תקינה:

 • עד גיל שישה חודשים רצוי להזין את התינוק בחלב אם או להקפיד על פורמולה המכילה תוספת ברזל.
 • מגיל שישה חודשים חשוב להקפיד על מזונות עשירים בברזל כגון: בשר אדום ובשר הודו, דגים, וקטניות. גם בירקות ובפירות יש רמה גבוהה של ברזל אך ספיגתו בגוף היא נמוכה בהשוואה לבשר ודגים.
 • אין לתת חלב פרה או תה לתינוקות מתחת לגיל שנה שכן הם פוגעים בספיגת הברזל.
 • מומלץ לצרוך ויטמין C שמשפר את ספיגת הברזל בגוף.
 • החל מגיל ארבעה חודשים יש להקפיד על מתן תוסף ברזל לתינוקות בכל יום.
 • מומלץ לבחור בתוסף ברזל רפואי שהוכח מחקרית והוגדר כתרופה. התכשירים הטבעיים השונים מופקים בעיקר מצמחים, ריכוז הברזל בהם נמוך ויעילותם עדיין לא הוכחה באופן מחקרי. התכשירים הרפואיים נבדקו ואושרו לשימוש בתינוקות. 
 • החל מגיל שנה רצוי להקפיד על ביצוע בדיקות דם תקופתיות כדי למנוע ירידה ברמת הברזל. 

   

כתבות נוספות בנושא

קטגוריה : ברזל לתינוקות
איך ברזל משפיע על המוח של התינוק?

איך ברזל משפיע על המוח של התינוק?

מגיל הלידה ועד גיל שלוש הגוף נמצא בתהליך התפתחות מואץ, שמשפיע על כל מערכות הגוף. אחד האיברים שעובר תהליך התפתחות מקיף במיוחד הוא המוח. מחקרים מצאו ...

ברזל: איזו תוספת מתאימה לתינוק שלך?

ברזל: איזו תוספת מתאימה לתינוק שלך?

משרד הבריאות ממליץ לתת תוספת ברזל כטיפול מניעתי לכל התינוקות עד גיל שנה וחצי. מגוון תכשירים, תרופות ותוספים נמצאים על המדף. מה ההבדלים, כיצד לבחור ...

פירמידת המזון לתינוקות ולפעוטות

פירמידת המזון לתינוקות ולפעוטות

עם טעימת הכפית הראשונה, התינוק שלכם מגלה עולם חדש של טעמים, מרקמים וצבעים. זה הזמן להתחיל ולהקנות לו הרגלי תזונה בריאים, ולחשוף אותו לתפריט מגוון ...

איך למנוע אנמיה אצל תינוקות ופעוטות?

איך למנוע אנמיה אצל תינוקות ופעוטות?

מניעת אנמיה הינה בעלת חשיבות גבוהה בשנות החיים הראשונות, מכיוון שאנמיה בגילאים אלו עשויה לגרום לעיכובים התפתחותיים ונזקיה עשויים להיות בלתי הפיכים. ...

הצג כתבות נוספות
עבור לתוכן העמוד