צור קשר

צור קשר

checked
בר שפותדלג על בר שפות
חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

המדריך המלא לפירוש בכי של תינוקות

 • אני רעב: בכי שמתחיל מהגרון ונשמע תחילה כשיעול, ממשיך כבכי מונוטוני בעל קצב קבוע.
 • אני עייף: מתחיל כקיטור, ומתגבר לבכי רם שמלווה בדרך כלל בנפנופי זרועות ובעיטות ברגליים.
 • כואבת לי הבטן: בכי שמתחיל בפתאומיות כצווחת כאב, ונמשך 3 שעות ומעלה, מופיע בשעה קבועה לפחות 3 פעמים בשבוע. מלווה בהתפתלויות ובאגרוף.
 • ניתן להימנע מהבכי על ידי הפניית תשומת לב לסימני רעב מקדימים, באמצעות הקפדה על הרגלי שינה נכונים, ובעזרת פעולות להקלה על כאבי הקוליק.

בכי של תינוקות הוא סוג של אמצעי תקשורת. בעזרת הבכי הוא אומר לכם: אני רעב, אני עייף או אני סובל מתופעת גזים אצל תינוקות (קוליק). אם מקשיבים היטב מגלים שבכי של רעב שונה מבכי של כאבי בטן, וכך קל יותר להבין את סיבת הבכי ולהרגיע את התינוק. כאן תמצאו את המדריך המלא לשפת הבכי של תינוקות

כל הורה "טרי" מכיר את זה: אמצע הלילה, אתם עומדים ליד מיטת התינוק חסרי אונים והוא לא מפסיק לבכות. כבר ניסיתם הכל: הנקה, בקבוק, מוצץ, ידיים, אבל הוא ממשיך לבכות. אז מה עושים? למרות שאנחנו לא דוברים את שפת התינוקות ישנם מספר סימנים שיכולים לרמוז לנו מדוע הם בוכים.

אני רעב

סימן זיהוי: בכי שמתחיל מהגרון. בהתחלה הוא נשמע כמו שיעול, והוא ממשיך בבכי מונוטוני בעל קצב קבוע.

בחודשים הראשונים, ישנם מספר סימנים היכולים להצביע על כך שהתינוק רעב: ליקוק של השפתיים, תנועות מציצה עם הפה, תינוק שפותח את פיו ומניע את ראשו לצדדים כמו מחפש אוכל, שם ידיים בפה ונע באי נוחות.
הבכי הוא סימן מאוחר לרעב. לכן רצוי להכיר את הסימנים מראש ולהאכיל את התינוק עוד לפני שהוא מתחיל לבכות.

אני עייף

סימן זיהוי: בדרך כלל בכי זה מתחיל מקיטור, שמתגבר לבכי רם. בדרך כלל מלווה בנפנופי זרועות ובעיטות ברגליים. 

תינוקות יכולים להירדם בכל מקום, בכל שעה ובכל מצב? לא בהכרח נכון. יש תינוקות המתקשים להירדם, ואם הם עברו את "סף העייפות שלהם" הם עלולים להיות חסרי מנוחה ולבכות בלי הפסקה מרוב עייפות. כדי להימנע ממצב שבו התינוק עייף מדי כדי להירדם, הקפידו על הרגלי שינה נכונים כבר מגיל לידה:

 • השכיבו את התינוק במיטה כשהוא עדיין ער, על מנת שילמד להירדם בכוחות עצמו
 • הקפידו על שעת שינה קבועה מדי לילה
 • ערכו לתינוק טקס שינה קבוע. לדוגמה: עשו לו אמבטיה בשעה קבועה ולאחריה הנקה או בקבוק ולמיטה. כסו את התינוק לפני השינה ואמרו לו לילה טוב. חזרו על הטקס מדי לילה וכך התינוק ילמד שאלה הסימנים המורים לו שעכשיו עליו ללכת לישון. 

כואבת לי הבטן (גזים, קוליק)

סימן זיהוי: בכי שמתחיל בפתאומיות ונמשך שלוש שעות ומעלה, ומופיע בשעה קבועה במשך שלוש פעמים בשבוע או יותר. בדרך כלל בכי כתוצאה מגזים ישמע כצווחת כאב וילווה בהתפתלויות ואגרוף של כפות הידיים.

כאבי בטן, גזים וקוליק הן תופעות נפוצות אצל תינוקות מגיל לידה ועד חמישה חודשים, הגורמות להם סבל רב, אך ישנם מספר דברים שתוכלו לעשות על מנת להקל על הכאב של התינוק:

 • הצמידו את בטן התינוק אליכם. רצוי להיעזר גם במנשא
 • התנועעו עם התינוק באיטיות מצד לצד או מעלה ומטה, תוך כדי לחישת "ששש"
 • ערסלו את התינוק בזרועותיכם או בעזרת מנשא בד רך
 • הרימו את רגלי התינוק לעבר בטנו, על מנת להקל על כאב בטן, וסובבו אותן בעדינות עם כיוון השעון בתנועות מעגליות
 • קחו את התינוק לטיול בעגלה. אם לא ניתן לצאת אם התינוק מהבית, נסו לשנות אווירה. צאו לחצר או למרפסת הבית כדי שהתינוק ישאף אוויר ויירגע.
 • עשו לתינוק אמבטיה חמימה
 • היעזרו בטיפול תרופתי שמאושר על ידי אגף התרופות במשרד הבריאות ושאינו מכיל סוכר ואלכוהול.
 

כתבות נוספות בנושא

מאימהות לאימהות: שיטות להקלה בגזים

מאימהות לאימהות: שיטות להקלה בגזים

זה מתחיל די מוקדם, שבועיים-שלושה אחרי הלידה, זה לא מסוכן ולא יכול לגרום לבעיות בריאותיות, אבל גזים אצל תינוקות גוררים התקפי בכי מתמשכים וקורעי לב. לכן ...

כל מה שרציתם לדעת על גזים אצל תינוקות

כל מה שרציתם לדעת על גזים אצל תינוקות

התינוק שלכם בקושי בן חודש ולא מפסיק לבכות? ייתכן שהוא סובל מקוליק, או בשמו העממי: גזים. איך מאבחנים גזים אצל תינוקות? מה לעשות כדי להקל על התינוק ומתי ...

תזונה נכונה בזמן הנקה להקלת גזים אצל תינוקות

תזונה נכונה בזמן הנקה להקלת גזים אצל תינוקות

מותר לשתות קפה? האם להימנע ממוצרי חלב? להמשיך לצרוך קטניות? אימהות רבות מתלבטות לגבי תזונה נכונה בעת ההנקה, במיוחד כשהתינוק סובל מגזים.

נענוע תינוקות כטיפול בגזים אצל תינוקות ,כאבי בטן וקוליק

נענוע תינוקות כטיפול בגזים אצל תינוקות ,כאבי בטן וקוליק

כל הורה מכיר את זה: גזים אצל תינוקות, כאבי בטן אצל תינוקות או בשמם המקצועי קוליק, גורמים לאי נוחות רבה לתינוקות רכים. אחת הדרכים המוכחות לסיוע ...

הצג כתבות נוספות
עבור לתוכן העמוד