צור קשר

צור קשר

checked

מתי כדאי לתת תכשיר להורדת חום - ד"ר מיקי אוסובסקי עונה על השאלות שלכם

תמונת אווירה תינוק עם חום

  • מתי כדאי לתת תכשיר להורדת חום ?
  • האם צריך להגיע לרופא בגלל נזלת ? שיעול ?
  • איך ניתן להקטין את הסיכון להדבקה במחלות חורף ?
  • האם אפשר לחזק את המערכת החיסונית של הילדים ?


בשיתוף ד"ר מיקי אוסובסקי, מומחה ברפואת ילדים עם מומחיות שניה בטיפול נמרץ ילודים ופגים.

 בעת הזו, מנהל מחלקת ילודים בבית החולים בילינסון בפתח תקוה ועובד גם בקהילה.

 

מתי כדאי לתת תכשיר להורדת חום ?

חום מוגדר כטמפרטורה של מעל 37 מעלות (ילדים ומבוגרים). החום הוא אחד מתסמיני המחלה, כגון נזלת, שיעול, דמעות וכיוצא באלה, ולא תמיד צריך להורידו. החום נובע כתוצאה מן הדלקת אותה הגוף יוצר על מנת להילחם במחוללי המחלה.
יש הגורסים כי לחום הגבוה אף תפקיד בהגנת הגוף כנגד מחוללים אלו - וירוסים וחיידקים.
כאשר החום נע סביב 38 מעלות והילד ערני, חיוני, נינוח ומראה התנהגות רגילה, ניתן לעקוב בלבד.
כאשר הילד חש ברע, סובל מתחושת אי שקט, חוסר נוחות, חוסר תאבון, רושם לכאבים בלתי ספציפיים, בלי או עם חום, ניתן לטפל בתכשיר להורדת חום, גם בנוכחות חום נמוך יחסית סביב 38 ומעלה.
יש ילדים בסיכון, ילדים הסובלים ממחלות כרוניות, אסטמה, פרכוסי חום, בהם נטפל בד"כ מוקדם יותר ועם מעקב תכוף יותר אחר החום, ופניה מוקדמת יותר לבדיקה אצל רופא הילדים.

האם צריך להגיע לרופא בגלל נזלת ? שיעול ?

נזלת, שיעול, יקיצות מרובות בלילה בלי או עם חום, הם מנת חלקם של כל ההורים לילדים קטנים. חודשי החורף הם החודשים הקשים, וקשים במיוחד בילדים קטנים אשר מצויים במסגרות, כגון פעוטון או גן הילדים.
רובן הגדול של מחלות דרכי הנשימה העליונות הוא ויראלי, והן בד"כ יערבו את החלק העליון של מערכת הנשימה – אף אוזן וגרון. כמו בטיפול בילד עם חום, גם כאן השאלה היא מה מצבו הכללי של הילד. בילד מצונן, ללא מחלות רקע (או פגות) וללא חום, פעיל וערני, ניתן לעקוב בלבד.
כאשר הילד מפתח חום, נשימה מהירה, רושם של ההורים לצפצופים, או בילדים עם מחלות כרוניות ו/או פגים, יש לנקוט במשנה זהירות ולגשת לבדיקת רופא הילדים.
צריך לקחת בחשבון שהתרופה הטובה ביותר היא זמן ! אין הרבה תרופות שיכולות לעזור במקרים אלו למעט מי מלח לאף לריכוך ההפרשות, ובילדים גדולים יותר תרופות לייבוש הנזלת ודיכוי השיעול. חשוב להקפיד על אכילה ושתיה ומעקב אחר מתן שתן.
הזמן יעשה את שלו, וברוב הגדול של המקרים מצב הילד ישתפר. צריך הרבה סבלנות ופגישה עם רופא הילדים במידה וחוששים מהתקף קוצר נשימה, סטרידור, או שינוי לרעה במצבו הגופני של הילד.

איך ניתן להקטין את הסיכון להדבקה במחלות חורף ?

רוב מחלות דרכי הנשימה העליונות בחורף הן ויראליות. קשה מאד למנוע אותן מאחר וילדים קטנים לא מקפידים או מסוגלים לבצע היגיינה אישית כנטילת ידיים קפדנית או התרחקות מחברים חולים.
במקרים של ילד חולה, מומלץ כאשר הילד מאד מצונן ומשתעל לבודד אותו מחבריו לגן הילדים על מנת לצמצם את מידת ההדבקה בגן.
בקטנטנים בגני הילדים יש להימנע עד כמה שניתן משיתוף חפצים ובמיוחד פרטים אישיים כמו מוצץ, חיתול בד וכדומה.
בילדים גדולים המשתפים פעולה, יש ללמד אותם כיצד ליטול ידיים, להימנע ממגע בעיניים, אף ופה עם הפרשות, ולהתעטש ולהשתעל לתוך שרוול החולצה.

 

האם אפשר לחזק את המערכת החיסונית של הילדים ?

צריך לזכור כי מערכת החיסון בילודים לא בשלה. עם התבגרותם במהלך השנה הראשונה לחייהם, המערכת תבשיל ותתעצם.
חשיבות גדולה מאד בשנת החיים הראשונה יש להנקה ומתן חלב אם, הן מסיבות הקשורות לחיזוק מערכת החיסון והן מסיבות רבות נוספות.
ככלל הקפדה על מתן כלכלה ותזונה בריאה היא נקודת מפתח בהתפתחות ילדים בשנים הראשונות לחייהם.
יש להקפיד על מתן ויטמין D וברזל בשנת החיים הראשונה, אלו בעלי חשיבות גדולה מאד להתפתחות הילד בכלל, והתפתחות וחיזוק מערכת החיסון בפרט.
והדבר האחרון עליו יש להקפיד הוא הקפדה יתירה על תוכנית החיסונים הארצית שלנו, אשר מקנה לילדים חוסן ועמידות בפני מחוללי מחלות ויראליים וחיידקיים.

 

כתבות נוספות בנושא

הורדת חום בילדים - הנחיות חדשות

הורדת חום בילדים - הנחיות חדשות

מהו חום, מדוע הוא עולה ומתי יש להוריד אותו? לאחרונה הוציאה ההסתדרות הרפואית בישראל הנחיות חדשות להורדת חום בילדים, פעוטות ותינוקות. לפניכם סיכום ...

חום אצל תינוקות וילדים

חום אצל תינוקות וילדים

המדחום מראה שהילד סובל מחום גבוה ואתם מתלבטים איזו תרופה להורדת חום כדאי להעניק לו? לפני שאתם פונים לרופא או רוכשים מבחר תרופות כדאי שתדעו מהן המלצות ...

מהו חום גבוה אצל תינוקות? ומתי ונחשב למסוכן?

מהו חום גבוה אצל תינוקות? ומתי ונחשב למסוכן?

חום אצל ילדים ותינוקות הוא תגובה טבעית למלחמה בזיהומים. חשוב לעקוב אחרי החום ולהתמודד עמו באופן מדוד ורגוע, אך בו בזמן לא להקל ראש כיוון שבמקרים ...

מה קורה לגוף של התינוקות כשיש להם חום?

מה קורה לגוף של התינוקות כשיש להם חום?

התינוק מרגיש חם, רואים מעט אודם בלחיים, ההתנהגות שלו משתנה והוא מתנהג לא כהרגלו – כל הסימנים מעידים על חום. אתם מודדים בשיטה המועדפת עליכם (בפי הטבעת, ...

הצג כתבות נוספות
עבור לתוכן העמוד