צור קשר

צור קשר

checked

10 טיפים לטיפול בניובורן


 • קודם כל, דעו שאתם עושים כמיטב יכולתכם ואתם הורים מדהימים.
 • תינוק קטנטן לא צריך יותר מדי בשלב הזה של חייו, בעיקר חום, אהבה ומגע.
 • לבקש עזרה ולא פחות חשוב לקבל את העזרה שמציעים לכם.
 • הכי חשוב, טיפול בתינוק ניובורן הוא אתגר גדול אך גם תהליך מרגש ומשמח. זכרו להתייעץ ולהעזר במשפחה וגורמים מקצועיים אם האתגר מרגיש קשה מדי ותנסו גם להנות מכל רגע במסע ההורות המרגש.


אורטל קדוש, דולה לאחר לידה, מנחת מעגלי אימהות ומרצה לנשים בהריון והורות ראשונית.

מזל טוב! נולד לכם תינוק! ההתרגשות גדולה אך היא מלווה גם בחששות רבים.
התחושה המיוחדת שמתעוררת בלבכם ברגע שהתינוק נולד, לא דומה לשום תחושה אחרת. 
עם הגעתו של התינוק הקטן לעולם, מתחיל תהליך חדש ומרגש של התפתחות ולמידה עבור התינוק וגם עבור ההורים. לא תמיד אתם יודעים בדיוק איך להגיב כשהתינוק בוכה, לוקח זמן ללמוד אחד את השני ולהצליח לזהות אם הוא רעב, עייף או בכלל סובל מגזים.
בהתחלה, זה עשוי להראות קשה ומסובך אך עם הנסיון וצבירת הידע, קבלת העזרה ועצות טובות, ההתמודדות עם הניובורן עשויה להפוך לפשוטה יותר.

כתבתי  עבורכם 10 טיפים שיעזרו לך בתקופה הזאת:

 1. קודם כל, דעו שאתם עושים כמיטב יכולתכם ואתם הורים מדהימים.
 2. תינוק קטנטן לא צריך יותר מדי בשלב הזה של חייו, בעיקר חום, אהבה ומגע.
  התעלמו מרעשי רקע כמו: "הוא יתרגל להיות על הידיים", תקופה זו היא בעצם הזמן שלו להסתגל לחיים שלו מחוץ לרחם ולכן זה בסדר אם הוא זקוק להרבה מגע. אם קשה אפשר להשתמש במנשא או להתחלף בתורות בין בני הזוג.
 3. לבקש עזרה ולא פחות חשוב לקבל את העזרה שמציעים לכם. עזרה מסבתא, חברה טובה, שכנה, ארגון "סירי לידה", ארגון "שפרה ופועה", עזרה מאשת מקצוע.
 4. מומלץ לנוח ולישון כשהתינוק ישן, בחודשיים הראשונים התינוק לרב עדיין לא הסתגל לשגרה מסודרת ומתעורר הרבה במהלך הלילה, מה שגורם לעייפות וחוסר בשעות שינה אצל ההורים. העייפות אף היא משפיעה על החיוניות הכללית ומצב הרוח של ההורים לכן ממש חשוב לישון ואם לא לישון אז לנוח ולאגור כוחות.
 5. צאו לטיול בחוץ.. ואור השמש עשוי לעזור לתינוק להתחיל ולהתרגל להבדלים בין יום ולילה והאוויר הצח ושינוי האווירה יעשה טוב גם להורים.
 6. חופשת הלידה עשויה להיות תקופה מאתגרת ובודדה יותר אם עוברים אותה לבד. נסי להכיר אימהות כמוך בקבוצות הוואטצפ/פייסבוק השכונתיים, בחוגים השונים לתינוקות, במעגלי אימהות לאחר לידה. 
 7. זכרו שהכל רגעי וזמני. הגזים יעברו ומיד אחריהם תגיע קפיצת גדילה שתתחלף בבקיעת שיניים וכך הלאה. שום דבר לא נמשך לנצח, גם האתגרים וגם החוויות המשמחות. פתאום, בראייה לאחור תבחינו שהדברים הסתדרו מבלי שהרגשתם ושהזמן חלף מהר. 
 8. על מנת להרגיע את התינוק, אני אוהבת להשתמש בראשי התיבות - מתו"ק לתינוק – מגע, תנועה וקול. 
  מגע: הבייבי צמוד אל ההורה במנשא, בערסול או בעיטוף, בשילוב טפיחות נעימות ועמוקות על גוף התינוק.
  תנועה: תנועה איטית בעמידה שמגיעה מהברכיים ובקצב אחיד ונעים
  קול: הצליל שתבחרי יכול להיות ש... ש... ש... / אה.. אה... אה... / זמזמום מ... מ... מ...
  גם הצליל יהיה בקצב אחיד, מונוטוני ונעים שישתלב מעולה יחד עם התנועה והטפיחות 
 9. כשאתם רגועים גם התינוק יהיה רגוע יותר, וכשיהיה לכם יום יותר רגשי או לחוץ התינוק עשוי לחוש בלחץ ולהתנהג בהתאם. נסו לשמור על אווירה חיובית ורגועה ככל האפשר. 
 10. לנשום. אבל נשימות טובות ועמוקות! הכלי המדהים הזה הוא מאוד פשוט, מרגיע ומכניס אותנו למיקוד.

טיפול בתינוק ניובורן הוא אתגר גדול אך גם תהליך מרגש ומשמח. זכרו להתייעץ ולהעזר במשפחה וגורמים מקצועיים אם האתגר מרגיש קשה מדי ותנסו גם להנות מכל רגע במסע ההורות המרגש. 


עבור לתוכן העמוד