צור קשר

צור קשר

checked

תופעות לוואי חיסון שפעת - מה חשוב להכיר

תופעות לוואי חיסון שפעת - מה חשוב להכיר (הגדל)

נגיף השפעת הוא אחד מהנגיפים הנפוצים ביותר מדי חורף הן בקרב ילדים והן בקרב מבוגרים. הוא גורם לתסמינים לא נעימים ובמקרים חמורים לסכנת חיים של ממש בקרב תינוקות בעקבות סיבוכים של דלקת ריאות. חיסון השפעת הניתן מדי שנה הוא חיסון ותיק מאוד, כשאחד מהשיקולים של בעד ונגד הוא נושא תופעות הלוואי של החיסון. לרוב, מדובר בתופעות לוואי קלות מאוד, אך רצוי שנכיר את כולן ונדע מה לעשות כאשר נתקלים בהן.

מתי שכיח לחלות בשפעת?
נגיף השפעת הוא נגיף מדבק מאוד שמתפזר בקלות. אולי תופתעו לדעת, אבל הוא קיים באוויר לא רק בעונת החורף, אלא שבחורף אנחנו שוהים זמן ממושך יותר בחללים סגורים שאינם מאוורים כראוי. בצורה כזו, לנגיף ממש קל לעבור מאדם לאדם. אחד המקומות ה"מועדים לפורענות" הם גני ילדים והפעוטונים בהם צעצועים וחפצים משותפים וקשה מאד לחטא את כל המשטחים והחללים באופן מושלם. לצערנו, יש גם הורים ששולחים את ילדיהם הקטנים אל הגן על אף שהם סובלים מתסמינים קלים. החיסון אפשרי לילדים כבר מגיל חצי שנה, שזה השלב בו הם גם מתחילים להיחשף ליותר אנשים – בפעוטונים, בחצר השעשועים ובחיק המשפחה המורחבת. לפניכם תופעות הלוואי

 

הנפוצות ומתי מומלץ לפנות לבדיקת רופא:

  • תופעות לוואי נפוצות של חיסון שפעת בקרב תינוקות וילדים – תופעות הלוואי הנפוצות ביותר הן נפיחות קלה באזור ההזרקה, כאב באזור ההזרקה ואדמומיות. לעיתים רחוקות עלול להתפתח חום קל וכאבי שרירים אשר חולפים תוך יומיים.
  • תופעות לוואי המחייבות התייחסות רופא – ככלל, אף אחד מתופעות הלוואי של חיסון השפעת, גם לא אלה החריגות שכוללות שלשול או עייפות, מחייבות פניה לרופא. עם זאת, אם חלה עליית חום משמעותית שלא יורדת גם עם נטילת תרופות מורידות חום – יש לפנות לרופא. 
  • מה ניתן לעשות על מנת להקל על תופעות הלוואי של חיסון שפעת? ניתן להניח על הגוף קומפרס קר ולח (חיתול בד, מגבת או פד גזה). אם החום הוא מעל 38.5, נותנים תרופה להורדת חום לפי ההנחיות. כאשר מדובר בילדים קטנים ניתן לתת תרופה המכילה פראצטמול שמותר מגיל לידה.

האם כדאי לחסן את הילדים בכל שנה?
כפי שניתן לראות, תופעות הלוואי של חיסון השפעת הן קלות למדי, במיוחד ביחס לתסמינים הקשים של השפעת ואף האפשרות לסיבוכים מסוכנים. אם אתם או בני משפחתכם התחסנתם בעבר, אתם וודאי מכירים את תופעות הלוואי ובוטחים בחיסון ועל כן לא אמורה להיות כל בעיה לחסן את ילדיכם בכל שנה כדי למנוע מהם להידבק בנגיף ולסבול מתסמינים קשים. אם אתם עדיין מתלבטים – כדאי לדעת שמדובר בחיסון ותיק ובטוח שעוזר לתינוקות וילדים לעבור את החורף בבטחה.

 

עבור לתוכן העמוד