צור קשר

צור קשר

checked

חיסון גיל שנתיים - כל מה שחשוב לדעת

חיסון גיל שנתיים - כל מה שחשוב לדעת (הגדל)

בגיל 24 חודשים ניתנת מנה שניה של חיסון נגד צהבת מסוג הפטיטיס A. את המנה הראשונה – אמור היה התינוק לקבל בגיל שנה וחצי. עד אז, חשוב להגן על התינוק מפני זיהומים וחיידקים למיניהם, ולדאוג שהסביבה שלו תהיה נקייה והיגיינית. בנוסף, יש הורים הבוחרים לחסן במעמד זה גם כנגד שפעת עונתית.

מהי דלקת כבד הפטיטיס A?
דלקת כבד מסוג A (הפטיטיס (A היא דלקת קשה שמופיעה בעיקר כתוצאה מאכילה ושתייה של מזון / שתייה מזוהמים. כשמדובר בילדים ובפרט בתינוקות בני שנתיים, הכנסה לפה של מזון שנפל – היא דבר נפוץ ועל כן גם הסיכון ללקות בדלקת. בין הסימפטומים של המחלה: בחילות, הקאות, שלשולים, איבוד תיאבון ושתן כהה. במקרים מסוימים, המחלה משאירה נזק תמידי לכבד. מסיבות אלה ועל מנת להימנע מדלקת כבד הפטיטיס A, החיסון נגד צהבת מוגדר כחיסון חובה.

מה כדאי לדעת על החיסון, ומהו ההרכב שלו?
החיסון ניתן לתינוק בזריקה לתוך השריר באזור הירך. האחות שמחסנת תתייעץ עם ההורים בנוגע לעדיפות – ירך ימין או ירך שמאל. אין צורך בהכנה מיוחדת, מלבד רוגע של ההורים שישדר רוגע לתינוק. בישראל ניתן חיסון פעיל שהרכבו הוא נגיפים מוחלשים, בזכותם מייצר הגוף נוגדנים ולומד כיצד יהיה עליו לפעול במקרה של התפתחות המחלה על מנת לסיימה ללא תופעות לוואי.

אופציונלי- תוספת חיסון נגד שפעת
שפעת היא מחלה חריפה של דרכי הנשימה וההדבקה שלה נעשית באמצעות טיפות הנפלטות בזמן עיטוש ושיעול או מגע עם אדם / משטח נגוע. חלק מסימניה: שיעול, נזלת, כאבי שרירים, כאבי ראש וחום גבוה. במקרים מסוימים היא עלולה להוביל לדלקת ריאות ולסיבוכים קשים. משרד הבריאות ממליץ לחסן תינוקות לשפעת החל מגיל חצי שנה, אם כי הורים רבים בוחרים לחסן את תינוקם בגיל שנתיים בסמוך לעונת הסתיו. החיסון הוא אמנם לא מוגדר כחיסון חובה, אך מומלץ מאוד שכן אוכלוסייה זו נחשבת לאוכלוסייה בסיכון.

חיסונים של גיל שנתיים - תופעות לוואי
עד היום לא נצפו תופעות לוואי מיוחדות לאחר קבלת המנה השניה של חיסון הצהבת וכן לאחר קבלת חיסון שפעת. עם זאת, תופעת לוואי שכיחה היא אדמומיות, רגישות ונפיחות קלה באזור ההזרקה, עליה ניתן להתגבר באמצעות הנחה של חיתול בד, מגבת או פד גזה טבול במים קרירים.

ביקור בטיפת חלב בגיל שנתיים
מלבד חיסונים הניתנים בגיל שנתיים, יש לבקר בטיפת חלב אחת לתקופה על מנת לבצע ביקורת של אחות טיפת חלב בכל הנוגע להתפתחות תקינה של התינוק, שבגיל זה על פי רוב כבר אמור ללכת ולעיתים אף לדבר או למלמל הברות.
 

עבור לתוכן העמוד