צור קשר

צור קשר

checked

קקי של תינוקות – המדריך המלא לצבע הקקי

קקי של תינוקות – המדריך המלא לצבע הקקי (הגדל)

חלק משגרת יומם של הורים לתינוקות סובבת סביב... הקקי של התינוק. אנו עסוקים בלהחליף לו או לבדוק האם "עשה", והמפגש עם מרקמו וצבעו של הקקי של התינוק מעלה שאלות ותהיות רבות, ולעיתים גם חרדות. היציאות של התינוק יכולות ללמד אותנו הרבה על התזונה שלו וגם על הבריאות. למה הקקי של התינוק בצבע שחור בימים הראשונים, מה אומר קקי בצבע ירוק ומתי כדאי לפנות לרופא? כל הפרטים במדריך המלא שלפניכם.

הקקי הראשון - מה זה בעצם מקוניום?


מקוניום הוא כינוי לקקי הראשון של התינוק, או יותר נכון – לקקי שיעשה התינוק בימים הראשונים לחייו. צבע הקקי יהיה כהה דומה לזפת וברוב הפעמים חסר ריח. המרקם שלו יהיה דביק. ההפרשות הללו מכילות בעיקר שאריות מזמן שהותו ברחם – תאי עור, רירית, שיערות פלומה וחלקיקים נוספים. עד שמערכת העיכול של התינוק תתרוקן מהמקוניום יקחו מספר ימים, ולאחריהם הצואה שלו תהיה רגילה, לפחות ביחס לצואה של תינוק. הצואה הראשונה של התינוק מרגע הלידה צריכה לצאת מהגוף בתוך 24 שעות.

"קקי טוב" - איך נראה קקי תקין של תינוקות?


לאורך החודשים הראשונים לחיו של התינוק וודאי תתקלו ביציאות בצבעים ובמרקמים שונים, וככל הנראה שאופי ותדירות היציאות ישתנו לאורך שלבי ההתפתחות השונים: בשלב ההנקה, במידה ויהיה מעבר לתחליפי חלב וכמובן במעבר למזון מוצק.

  • תינוקות הניזונים מהנקה – בחודשים הראשונות ההפרשות עשויות להדמות בצבעם ובמרקמם לחרדל – מרקם נוזלי בצבע צהוב ולעיתים יופיעו בהם חלקיקים שומניים לבנים. עם זאת, צבע קקי של תינוקות עשוי להשתנות בהתאם למזון אותו את, האמא, אוכלת. למשל – אכילה של ירקות ירוקים כדוגמת תרד וברוקולי עשויה לגרום לכך שהקקי יהיה בגוון ירקרק. תינוקות הניזונים מתחליפי חלב אם – הצואה לא תהיה נוזלית כמו אצל תינוק יונק אלא דומה במרקמה למשחה. הצבע יהיה צהוב כהה או בז'. 
  • תינוקות הנמצאים בשלב מעבר למזון מוצק – שלב המעבר למזון מוצק הוא בין גיל 4 ל-6 חודשים. בשלב זה, הצואה תהיה מוצקה יותר והיא יכולה לנוע במגוון של צבעים אך יהיה לה מכנה משותף בולט: ריח של צואה, וזאת בעקבות שומנים וסוכרים אשר נוספו לתזונה.

 

הסתגלות מערכת העיכול של התינוק


במהלך החודשים הראשונים אנחנו ניחשף לשינויים בצבע ובמרקם היציאות – מצהוב ועד ירוק, מחום בהיר ועד לירוק כהה מאוד. השינויים בצבע נובעים מהסתגלות מערכת העיכול של התינוק למזונות השונים. לא תמיד יש סיבה לדאגה, ובוודאי לא להיסטריה.
קקי ירוק אצל תינוקות
כהורים שנחשפים בפעם הראשונה לקקי ירוק של תינוק אנו עלולים להיבהל ולחשוב שמשהו לא תקין. לרוב, אין סיבה לדאגה – קקי בצבע צהוב ועד ירוק הוא טבעי ותקין כתוצאה משינויים מסוימים. מה יכול לגרום לקקי בצבע ירוק או ירקרק? לרוב, תרופות שנוטל התינוק או האם וגם מזונות שונים שאוכל התינוק, וכמובן גם האם אם מניקה. כפי שציינו, ירקות ירוקים עשויים לגרום לצואה ירוקה. כמו כן, כל גווני האדמה, החל מקקי בצבע צהוב או חרדל ועד לקקי ירוק או חום הם בסדר בדרך כלל.

קקי חום אצל תינוקות– בעיקר בשל עצירות

קקי בצבע חום שהוא כהה ונוקשה, עלול להעיד על כך שהתינוק שלכם סובל מעצירות גם אם הוא אינו בוכה או סובל מאי-שקט. אם זיהיתם שהצואה של התינוק קשה וכהה והוא מעל גיל חצי שנה, ניתן להוסיף למזון שלו מעט שמן זית או שמן קנולה מבקבוק נקי. זה אמור לרכך את הצואה ולהחליק אותה החוצה. במקרים קשים בהם התינוק בוכה או סובל, ניתן לפנות לרופא.

לא להילחץ – אך לגלות עירנות

במקרים מסוימים צבע הקקי של התינוק יכול להעיד על בעיה בריאותית. ברוב המקרים – החרדה של ההורים מתפוגגת והם מתבשרים שהכל בסדר, ושצבע הקקי הוא ממש תקין. לצד ההמלצה שלא להילחץ, רצוי לגלות עירנות לצבע ומרקם הצואה ואם משהו נראה לכם לא תקין – לנסות לשחזר מה אכלתם / מה אכל התינוק ולתעד זאת.

 

 

מתי כדאי להתייעץ עם הרופא?

  • קקי בצבע אדום – קקי בצבע אדום יכול להיגרם מדם בצואת התינוק וחשוב לבדוק זאת בהתייעצות עם רופא. עם זאת, לא כל צבע אדום בחיתול מעיד על דימום. זה יכול להיגרם מבליעה של דם בלידה וגם בזמן ההנקה – אם הפיטמה מדממת ודם וחלב מתערבבים. כמו כן, במידה והתינוק שלכם אוכל מזון מוצק, כדאי לדעת שישנם מזונות מסוימים כדוגמת סלק, שיכולים לצבוע את הקקי שלו. 
  • קקי בצבע שחור – קקי בצבע שחור יכול להיגרם גם כן מדימום אם הדם שהה יותר מדי זמן בתוך המעיים וצבעו הפך כהה. עם זאת, במקרים רבים קקי בצבע ירוק כהה עשוי להיראות בצבע שחור, וצבע ירוק כהה לא אמור לעורר אצלכם דאגה. 
  • קקי בצבע אפרפר – צבועה בצבע אפרפר היא נדירה מאוד, ואם נתקלתם בה בחיתול של התינוק שלכם – יש להתקשר לרופא כיוון שהיא עלולה להעיד על בעיה בכבד.

 

עבור לתוכן העמוד