צור קשר

צור קשר

checked

תולעים אצל תינוקות – עמוד שאלות ותשובות

זוהי תופעה לא נעימה, שעלולה לעלות את מפלס הלחץ וגם את רמות הגועל אצל כל הורה: הרגע בו הוא מבחין בתולעים אצל הבייבי שלו, או לכל הפחות חושד בהימצאותן. תולעים אצל תינוקות הן מבחינה מעשית טפילים המופיעים במערכת העיכול. זוהי תופעה שכיחה בקרב תינוקות וילדים, אם כי גם מבוגרים עלולים לסבול ממנה. במדריך הבא נסביר לכם כיצד בדיוק מזהים את התופעה, ממה היא נובעת ומה אפשר לעשות כדי להקל על הילדים.
  • האם תולעים אצל תינוקות מסוכנות?
  • איך התולעים נוצרות בגוף?
  • איך נדע שהתינוק סובל מתולעים?
  • כיצד ניתן לטפל ולמנוע הדבקה חוזרת?

האם תולעים אצל תינוקות מסוכנות?


חשוב להדגיש שאצל תינוקות וילדים עלולים להופיע סוגים שונים של תולעים, אולם התולעות השכיחות ביותר באוכלוסייה זו הן תולעות הסיכה (אנטרביאזיס) המופיעות בפי הטבעת או בטוסיק. תולעים אלה הן לבנות, דקות וקטנות, כאשר אורכן עומד על כ-10-2 מ"מ בלבד.
הסיבוך העיקרי מתרחש כאשר מופיעות תולעים בטוסיק אצל תינוקות, בפי הטבעת, בצואה וכן הלאה - מקומות אליהם הן עוברות מהמעיים. התולעות מטילות אינספור ביצים, בהן אי אפשר להבחין למעט באמצעות מיקרוסקופ. הבעיה היא שההשלכות של התולעים על התינוקות קיימות גם קיימות.
החדשות המעודדות הן שלמעט חוסר הנוחות לתינוק הכרוכה בהופעה של התולעים, עקב הגרד והתחושה הכללית השלילית, הן לא מסוכנות.


 

איך התולעים נוצרות בגוף?


רבים מאתנו משייכים לבעיות של חוסר היגיינה, ואכן – תנאים של חוסר היגיינה בהחלט עלולים להשפיע על הסבירות להופעת תולעים. אי הקפדה על שטיפת ידיים של ההורה או הילד, כמו גם חוסר היגיינה במהלך החלפת חיתולים, הם גורמים עיקריים לבעיה.
להופעת תולעים אצל תינוקות עשויות להיות סיבות נוספות. ההידבקות בתולעים תהיה בדרך כלל מאדם לאדם, או לחלופין במגע של הילד עם משטחים נגועים: מגבות, מצעים, חיתולים וכן הלאה. אכילה של מזון נגוע או משחק בארגז חול הם תרחישים אחרים, שכיחים בהחלט. ברמה הכללית מקומות צפופים, דוגמת בתי חולים וגני ילדים, הם בעלי סיכון מוגבר להיווצרות תולעים בקקי אצל תינוקות, כמו גם תולעים במקומות אחרים.

איך נדע שהתינוק שלנו סובל מתולעים?


בהרבה מאוד מקרים, ניתן להבחין בתולעים באופן חזותי: תולעים בפות אצל תינוקות נראות כמו פסים לבנים, שנמצאים כמובן בתנועה, ואפשר להבחין בהם בעת החלפת חיתול. תולעים בצואה אצל תינוקות צפויות להיראות על ידי עין בלתי מזוינת.
פעמים רבות, המפתח להבנת התופעה הוא בהתנהגות של הילדים. במקרה של תינוקות, בהיעדר יכולת תקשורת מילולית, תוכלו לשים לב לבכי ולתחושה של אי שקט כללי, גרד באזור הטוסיק, אדמומיות, כאבי בטן, בחילות, הקאות וחוסר עלייה במשקל, גם אם נראה שתזונת הילד היא תקינה. נדידה של תולעים בטוסיק אצל ילדים בשעות הלילה עלולה לגרום גם לקשיי שינה או לנקישת שיניים במהלך השינה.


 

כיצד ניתן לטפל בתולעים בתינוקות ובילדים?

 

בעיות של תולעים אצל תינוקות לא צפויות להיפתר בכוחות עצמן, אלא צפויות להמשיך ואף להחמיר בהיעדר טיפול. כיום ניתן לטפל בתרופות ייעודיות להשמדת התולעים, הנפוצה ביניהן היא "ורמוקס", תרופת מרשם המגיעה בצורה של טבליות או סירופ. חשוב להדגיש שעד שלהי 2018, התרופה הייתה מותרת לשימוש רק מגיל שנתיים ומעלה. כיום ההנחיות הרשמיות של משרד הבריאות מאפשרות שימוש מגיל חצי שנה, אם כי רופאים רבים יעדיפו שלא לתת אותה לילדים מתחת לגיל שנה או אפילו שנתיים. בגילים מוקדמים יותר הטיפול התרופתי אינו אפשרי, ולכן עיקר המאמצים הם על מניעת ההידבקות (בכל מקרה, הסבירות להופעת תולעים בתינוקות נמוכים עד גיל הגן).
ניתן להתמודד עם תופעת התולעים באמצעות טיפולים טבעיים, או אפילו "תרופות סבתא": למעשה, ידועים כיום עשרות רבות של פתרונות, חלקם יעילים יותר וחלקם פחות, וכמעט כולם אינם מוכחים מחקרית. בין הטיפולים שמועלים בהקשר הזה ניתן למנות:

• מריחת חמאת שיאה
• טריק הגיגית ומי הסוכר – מילוי גיגית מים בחצי כוס סוכר וטבילה בה במשך כמה דקות
• ישיבה באמבטיה עם גיגית ומי סודה לשתייה
• שימוש במשחות על בסיס פרופוליס ואלוורה
• תוספי תזונה טבעיים, דוגמת תמצית זרעי אשכולית או שמן אורגנו
• פורמולות של צמחי מרפא בעלי יכולות נוגדות זיהום וממריצות המערכת החיסונית, כמו שום, לענה, מיני אגוז ועוד


 

איך ניתן למנוע הדבקה חוזרת בתולעים?

 

רצוי שבכל משפחה יקפידו על היגיינה בסיסית, על מנת לצמצם את הסיכויים להדבקה חוזרת אצל ילדים. הקפדה על רחיצת ידיים וגזירת ציפורניים עשויה לתרום אף היא. רצוי לבצע הפרדת מקלחות ולא לחלוק מגבות בין בני הבית.
ואפרופו לבוש: אם גיליתם תולעים אצל התינוק שלכם, חשוב לכבס את הבגדים והמצעים במיידי, בטמפרטורה של 60 מעלות לפחות, במטרה להשמיד את ביצי התולעים.

 

 

עבור לתוכן העמוד