צור קשר

צור קשר

checked
בר שפותדלג על בר שפות
חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

חום אצל תינוקות - תשובות לשאלות

חום אצל תינוקות
  • עליית חום הגוף היא תגובה לגורמים מזהמים שונים ולא המחלה עצמה.
  • ככל שהתינוק צעיר יותר ומערכת החיסון מפותחת פחות, כך ההתייחסות לעליית חום הגוף רצינית יותר. ככל שהתינוק  גדל, מתפתחת גם המערכת החיסונית ומפתחת נוגדנים כנגד גורמי מחלה שהתינוק נחשף אליהם.
  • חום נחשב גבוה אצל תינוקות כאשר הוא עולה על 38 מעלות, ויכול להעיד על מחלה חיידקית, אך לרוב יגרם בשל וירוסים ולכן טיפול אנטיביוטי לא יעזור.
  • השאלה האם להוריד חום או לא תלויה במצבו של התינוק. ישנם תינוקות שיראו סימני אי נוחות ותחושה לא טובה ויהיו תינוקות שיתנהגו כרגיל.

חום אצל תינוקות הינו סימפטום המדאיג את רוב ההורים, גם את ההורים הרגועים ביותר.

מה חום מעיד או לא מעיד?

חום מהווה מעין ברומטר עבור הגוף למצבו הבריאותי. מחלות ילדים רבות מלוות בחום אך לא תמיד חום גבוה אצל תינוקות מעיד על מחלה מסוכנת.

מהי עליית חום הגוף?

עליית חום הגוף הינו סימפטום ומנגנון הגנה טבעי של הגוף מפני גורמים מזהמים, מחלות, וירוסים וחוסר איזון בגוף. החום עצמו אינו מחלה אלא תגובה למחלה.

התייחסות לחום אצל תינוקות

חום אצל תינוקות מחייב התייחסות מיידית, כיוון שאצל תינוקות מערכת החיסון עדיין לא מפותחת. מערכת החיסון מתפתחת בהדרגתיות עם היחשפות התינוק לגורמים מזהמים ומחלות. ככול שהתינוק צעיר יותר, בעיקר בשלושת החודשים הראשונים לחייו, כל עוד מערכת החיסון עדיין לא מפותחת דיה, ההתייחסות לחום אצל תינוקות היא רצינית. ככל שהתינוק  גדל מתפתחת גם המערכת החיסונית וזו מפתחת נוגדנים כנגד גורמי מחלה שהתינוק נחשף אליהם.

חום תקין מהו?

חום תקין אצל תינוקות הינו 37 מעלות צלסיוס.  עם זאת קיימים שינויים בדרגות החום בין אדם לאדם, ובאותו אדם יש שינויים בשעות בו נמדד החום ובמיקום בו הוא נמדד. עליית החום היא חלק טבעי של הגוף להתמודד עם גורמים מזהמים.

חום גבוה

חום אצל תינוקות נחשב חום גבוה כאשר הוא עולה על 38 מעלות צלזיוס. גם חום של 38 מעלות צלזיוס מחייב בדיקה במיוחד אצל תינוקות רכים עד גיל חודש, לעיתים חום אצל תינוקות רכים יכול להעיד על מחלה חיידקית, אך רוב הפעמים חום נגרם בשל וירוסים וטיפול אנטיביוטי לא יועיל נגד מחלה ויראלית.  הורים חוששים מחום גבוה אצל תינוקות גם בשל החשש לפרכוסים. האתגר הוא אכן לדעת מה מקור החום אצל תינוקות והאם נגרם מחיידק או מסיבה אחרת.

איך בודקים חום?

מדידת חום לתינוק מחייבת בדיקה באמצעות מדחום. לא מספיק להרגיש את חום גופו של התינוק, למרות שאמהות מנוסות לרוב מזהות חום אצל התינוק. בכל מקרה גם של הורה מנוסה וגם של הורה ללא ניסיון, יש למדוד חום באמצעות מד חום. בודקים חום אצל תינוקות בכמה מקומות אפשריים, לרוב בפי הטבעת (רקטום),  רצוי למרוח את המדחום  בווזלין כאשר בודקים חום ברקטום. ישנם גם מדי חום חדישים המיועדים לבדיקת חום אצל תינוקות באוזן. הבדיקה בפי הטבעת נחשבת לבטוחה ביותר. כאשר בודקים בפי הטבעת רצוי לחטוא את מד החום לפני ואחרי כל בדיקה. 

מהם פרכוסים?

פרכוס חום נגרם מעליה מהירה של החום הגורמת לשינוי פתאומי של פעילות המוח. התופעה הנ"ל שכיחה בגיל הילדות בגיל 6 חודשים עד 3 שנים. פרכוס נמשך כמה דקות לא יותר מחמש דקות. התופעה אומנם נראית מפחידה אך אינה גורמת נזק למוח. לרוב הטיפול הוא הורדת החום ובדיקה למציאת סיבת החום על מנת לתת הערכה רפואית.

האם להוריד חום?

הורדת חום לתינוק תלויה במצבו של התינוק. יש לזכור כי חום לכשעצמו איננו מחלה ואינו מהווה סכנה לתינוק שבבסיסו הוא ילד בריא. 
מומלץ להוריד חום כאשר התינוק מראה סימנים לאי נוחות ותחושה לא טובה, בכדי לשפר את הרגשתו. הרבה מאוד תינוקות הסובלים מחום גבוה ממשיכים להתנהג כרגיל, לעומת תינוקות שכבר בחום של 38 מעלות צלזיוס נעשים נודניקים או ישנוניים ועוד.
ניתן לזהות חום אצל תינוקות גם על ידי התנהגותו של התינוק. לעיתים קרובות הוא יראה ישנוני (מעוך), חסר תאבון, חסר מצב רוח וכו' לרוב ההורה מזהה שהתינוק אינו כתמול שלשום.

מתי לפנות לרופא?

בחום של 38 מעלות צלזיוס אצל תינוקות יש לפנות לרופא. בדרך כלל ימליץ הרופא לתת טיפול תרופתי להורדת חום במינון המותאם למשקל ועל פי הנחיותיו. הרופא יכול למליץ על המשך בדיקות והאם צריך לתת טיפול אנטיביוטי או לאו . תרופות מורידות חום אינן מטפלות בחיידק או במחולל המחלה ולכן יהיה צורך בטיפול אנטיביוטי אם מדובר בחיידק. בילודים הרופא אף ימליץ על אשפוז למטרת בדיקה ( בדיקות דם, שתן, צילום ועוד) כדי לאתר את מקור החום.

אשפוז מתי?

חום אצל תינוקות עד גיל חודש מחייב אשפוז וטיפול אנטיביוטי לאחר בירור זיהומי. מגיל חודש עד חודשיים, עורכים בירור ומחליטים בהתאם למצב האם לאשפז או לא, ומעל גיל חודשיים שלושה כבר לא מאשפזים רק בגלל חום. בחום ממושך, מעל שבעה ימים, מאשפזים לצורך בירור.
מקור החום יכול להיות חיידקי או וירלי. החשש אצל ילודים הוא בעיקר מדלקת קרום המוח וכן מזיהום בדם, לכן פעמים רבות לא מסתפקים רק בתרופות המורידות חום ביילוד.

מה אפשר לעשות בבית?

בנוסף לטיפול התרופתי ניתן גם לעשות כמה דברים בבית על מנת להוריד חום אצל תינוקות, למשל להוריד שכבת בגדים ולהישאר עם בגד מבד אוורירי וקל (לקחת בחשבון את עונות השנה) גם בעונת החורף אפשר ללבוש שכבה אחת לאפשר לגוף לפלוט את החום דרך בגדיו, לתת לתינוק שתייה מרובה, לאוורר את החדר, לתת לו לישון ולהתחזק להיות בקרבתו ככול שהוא דורש.

מה עם ההורים?

להורים ההמלצה היא להיות סבלניים גם אם החום לא יורד מיד אין הדבר מעיד על מחלה קשה, גם חום גבוה מאוד לא מזיק לילד, רוב הפעמים המחלה תחלוף מעצמה ואין צורך בתרופה, יש לקחת את גיל התינוק ומצבו כפי שנאמר כאן.חשוב להדגיש כי החום הוא תהליך תגובתי תקין של הגוף ואצל תינוק בריא מטבעו לרוב לא יטפס לערכים גבוהים. התינוק ירצה אתכם יותר, התינוק ירצה להיות על הידיים ולא ירצה בד"כ אף אחד מלבד ההורה המטפל. התינוק ירצה להיות צמוד וקרוב לגופכם. אפשרו את הרגעים הללו, כך התינוק נרגע ומתחזק, השתדלו להיות רגועים ושלווים התינוק חש בכך. 

כתבות נוספות בנושא

מה גורם לחום אצל תינוקות ופעוטות?

מה גורם לחום אצל תינוקות ופעוטות?

הסיבה הנפוצה ביותר לחום אצל תינוקות ופעוטות הינה וירוסים שחודרים למערכת הנשימה וגורמים לדלקת, אותה אנחנו מכירים בשמה העממי – התקררות. איך מתמודדים? ...

אדמדמת אביבית - איך להקל על תסמיני המחלה?

אדמדמת אביבית - איך להקל על תסמיני המחלה?

אדמדמת אביבית היא מחלת פריחה נפוצה, בעיקר בתקופה זו של השנה. אמנם מדובר במחלה קלה שלרוב חולפת מעצמה, אך עבור הקטנטנים שלנו, היא עלולה להיות מטרד לא ...

מהו חום גבוה אצל תינוקות? ומתי ונחשב למסוכן?

מהו חום גבוה אצל תינוקות? ומתי ונחשב למסוכן?

חום אצל ילדים ותינוקות הוא תגובה טבעית למלחמה בזיהומים. חשוב לעקוב אחרי החום ולהתמודד עמו באופן מדוד ורגוע, אך בו בזמן לא להקל ראש כיוון שבמקרים ...

כל מה שכדאי לדעת על אדמדמת אביבית

כל מה שכדאי לדעת על אדמדמת אביבית

האביב בעיצומו ועמו גם אחת ממחלות הילדות השכיחות ביותר: אדמדמת אביבית. כיצד נדבקים במחלה, מהם התסמינים והאם יש סיבה לדאגה? כל המידע בכתבה שלפניכם

הצג כתבות נוספות
עבור לתוכן העמוד