צור קשר

צור קשר

checked
בר שפותדלג על בר שפות
חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

שיעול עם ליחה תינוקות - בעיה בריאותית נפוצה

 • במהלך השנתיים הראשונות לחייו של התינוק, הוא צפוי לחלות כמעט עשר פעמים במחלות שונות, רובן אינן מסוכנות: התקררות, שפעת, דלקת גרון וכדומה. אחת התופעות בהן נתקלים יותר מכל בתקופה זו היא שיעול עם ליחה תינוקות. ליחה אצל תינוקות היא תוצר לוואי למלחמה שמנהל הגוף בגורמים התוקפים אותו. 
 • יש לזכור כי ברוב המקרים בהם מופיע שיעול אצל תינוקות, הוא יחלוף מעצמו מבלי להזיק לפעוט כלל. לכן, חשוב כי נבצע כל טיפול בשיעול אצל תינוקות רק לאחר פנייה לרופא והתייעצות עמו.
 • כאשר מופיע שיעול אצל תינוקות או כל בעיה בריאותית אחרת, חשוב מאוד לא להילחץ אך לשמור על ערנות ולעקוב אחר התפתחות המחלה מידי יום, במטרה להבין את אופייה ולזהות מקרים חריגים.

במהלך השנתיים הראשונות לחייו של התינוק, הוא צפוי לחלות כמעט עשר פעמים במחלות שונות, רובן אינן מסוכנות: התקררות, שפעת, דלקת גרון וכדומה. אחת התופעות בהן נתקלים יותר מכל בתקופה זו היא שיעול עם ליחה תינוקות. ליחה אצל תינוקות היא תוצר לוואי למלחמה שמנהל הגוף בגורמים התוקפים אותו.  לפעמים הליחה יכולה להופיע ללא שיעול.

 

האם שיעול ניתן לטיפול, וכיצד? לפני שרצים לקנות סירופ לשיעול, כדאי לקרוא כאן את כל התשובות.

 

 

שיעול עם ליחה אצל תינוקות: כלי הנשק של דרכי הנשימה

הודות למנגנונים מתוחכמים שפיתח גוף האדם עם השנים, מערכת הנשימה שלנו זוכה להגנה יעילה מפני אבק, חיידקים, גופים זרים, וירוסים ומזהמים - גורמים שעשויים לפגוע בפעילות הסדירה של המערכת החשובה הזו.

עם זאת, מערך ההגנה של הגוף אינו יעיל במאת האחוזים. כך, מידי פעם בפעם אנחנו סובלים מבעיות בריאותיות שונות בדרכי הנשימה, שאת חלקן הזכרנו קודם.

גוף התינוק הפגיע, שעדיין אינו יודע כיצד להגן על עצמו ביעילות בשנותיו הראשונות, סובל מאותן תופעות בתדירות גבוהה במיוחד.

החדשות הטובות הן, שגם לאחר שהתפתחה בדרכי הנשימה של התינוק בעיה כלשהי, הגוף מסוגל להילחם בה, בעזרת המערכת החיסונית ובעזרת השיעול. זהו למעשה רפלקס לכל דבר, שמיועד לפלוט החוצה את הגורם המפריע, אל מחוץ לגוף. עבור התינוק מדובר בעניין מטריד שמפריע למנוחתו ומתיש אותו, ולכן חשוב להקל עליו.

    

מה הם סוגי השיעולים וכיצד מטפלים בהם?

 באופן כללי, ישנם שני סוגי שיעולים אשר עשויים לתקוף כל אדם, כולל תינוקות:

 • שיעול יבש
  שיעול שאינו מלווה בליחה. יכול להיגרם בשל התקררות, אלרגיה שפיתח התינוק או וירוס שחדר למערכת הנשימה. לרוב מומלץ להמתין מספר ימים ולראות האם הגוף מצליח להתגבר על התופעה בעצמו לפני הטיפול בו.
 • שיעול רטוב  - שיעול עם ליחה
  שיעול אשר מלווה בליחה או כיח (לא תמיד הם ייראו לעין, אך ניתן 'לשמוע' אותם בעת השיעול עצמו). הליחה מתפתחת בשל גירוי שנוצר בדרכי הנשימה, ובשל רגישותם של תינוקות לחדירת וירוסים הוא נחשב נפוץ מאוד. גם כאן חשוב לזכור שהשיעול מועיל לתינוק ומטרתו לפלוט החוצה, בעזרת הליחה, את הגורמים הזיהומיים. הבעיה המרכזית היא שתינוקות מתקשים לבצע שיעול פרודוקטיבי להוצאת הליחה.

חשוב לזכור כי לכל שיעול כזה ישנם עוד 'תתי שיעולים' אשר יכולים להעיד על בעיה ספציפית. אלו שלוש דוגמאות מרכזיות:

 • שיעול אשר מלווה בצפצופים או שריקות - אפשרות לאסתמה או ברונכיט
 • שיעול תכוף (לעיתים כולל גם כן צפצופים) - אפשרות להתפתחות שעלת
 • שיעול אשר כולל ליחה בכמויות גדולות - אפשרות לדלקת ריאות

 

כיצד נקל על השיעול?

 בין אם התינוק סובל משיעול יבש או שיעול עם ליחה טיפול מותאם לפי סוג השיעול לבעיה ממנה סובל התינוק. הנה כמה דרכים יעילות:

 • אינהלציה : מכשיר אדים חשמלי, בעזרתו ניתן לספק לתינוק תרופות, אותן הוא שואף בעזרת מסיכה מתאימה. השימוש כמובן בהמלצת רופא בלבד
 • סירופ נגד שיעול : ישנן תרופות רבות אשר ניתנות כסירופ ומיועדות להפחית את צמיגות הליחה.

 

 

פנייה לרופא: כל מקרה לגופו

יש לזכור כי ברוב המקרים בהם מופיע שיעול אצל תינוקות, הוא יחלוף מעצמו מבלי להזיק לפעוט כלל. לכן, חשוב כי נבצע כל טיפול בשיעול אצל תינוקות רק לאחר פנייה לרופא והתייעצות עמו.

במקרים רבים יחליט הרופא שלא להתערב בנעשה, בכדי לאפשר לגוף להתגבר לבדו על המחלה ולהתחסן באופן טבעי. כאשר מופיע שיעול אצל תינוקות או כל בעיה בריאותית אחרת, חשוב מאוד לא להילחץ אך לשמור על ערנות ולעקוב אחר התפתחות המחלה מידי יום, במטרה להבין את אופייה ולזהות מקרים חריגים.

 

כתבות נוספות בנושא

שיעול אצל תינוקות ומשמעותו

שיעול אצל תינוקות ומשמעותו

איזה שיעול יש לתינוק שלכם? יבש? ליחתי? נבחני? למצבים בריאותיים שונים שיעולים שונים המאפיינים אותם. כל שעליכם לעשות הוא להאזין. למדו כאן על סוגי השיעול ...

סירופ לשיעול לתינוקות וילדים

סירופ לשיעול לתינוקות וילדים

במהלך השנתיים הראשונות לחייו של התינוק, הוא צפוי לחלות כמעט עשר פעמים במחלות שונות, רובן אינן מסוכנות: התקררות, שפעת, דלקת גרון וכדומה. אחת התופעות ...

הצג כתבות נוספות
עבור לתוכן העמוד