צור קשר

צור קשר

checked
בר שפותדלג על בר שפות
חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

שומרים על שיניים בריאות מהשן הראשונה

 • סימנים לבקיעת שיניים: חניכיים אדומות ומגורות, ריור, שינוי בתיאבון ובשינה, לעיסה ומציצת עצמים, חום ושלשולים.
 • דרכי הקלה על כאבי הבקיעה: קירור ועיסוי החניכיים, שימוש במשככי כאבים על בסיס פראצטמול (ללא סוכר ואלכוהול)
 • רכשו מוצץ בעל צד פחוס, וודאו שגודלו מתאים לגודל הפה, הקפידו על ניקויו והתחילו גמילה בגיל 3 כדי לא לגרום לשינויים מבניים בחך עקב שימוש במוצץ לאחר גיל 4.
 • הקפידו על צחצוח יסודי של שיני התינוק מצמיחת השן הראשונה, סייעו בתהליך הצחצוח עד גיל 7 והימנעו ממתן בקבוק לאחר הצחצוח בערב.

יש רגעים בחיי התינוק שלא נשכח לעולם כמו החיוך הראשון, הצעד הראשון או המילה הראשונה. גם את השן הראשונה לא שוכחים ובעיקר לא את הבכי הרב, אי הנוחות וחוסר השינה שמתלווים לבקיעתה. איך מתמודדים עם כאבי בקיעת השיניים ושומרים על שיניים בריאות בתינוקות?

השן הראשונה צומחת, אצל מרבית התינוקות, בין גיל 3 חודשים ל-12 חודשים. בעקבותיה תבואנה כל שאר שיני החלב, שתשארנה בסביבה עד גיל 5-6 ואז יוחלפו בשיניים קבועות. על אף היותן זמניות, הזנחה של שיני החלב עשויה לגרום להפרעות בצמיחת השיניים הקבועות, לכן מומלץ להתחיל ולשמור עליהן עם בקיעת השן הראשונה.

איך מזהים כאבי בקיעת שיניים? 

סימפטומים רבים לכאבי צמיחת שיניים כמו בכי או אי נוחות יכולים לעיתים להיות משויכים לתופעות בריאותיות אחרות, רעב או עייפות. לפניכם סימפטומים נוספים שיכולים להעיד על בקיעת שיניים:

 • חניכיים אדומות ומגורות, לעתים אפילו מדממות
 • ייצור מוגבר של רוק
 • נזילת ריר
 • תיאבון לא עקבי
 • מציצה, לעיסה ונשיכה של עצמים
 • נטייה להכניס את הידיים לפה
 • תינוק מתקשה להירדם וסובל יותר בלילה 
 • גם חום ושלשולים עלולים ללוות את תהליך הבקיעה, אך בכל מקרה אין לייחסן לבקיעת השיניים באופן מוחלט ויש להעניק לתינוק את הטיפול הרפואי במידה והוא נחוץ. 

מה עושים כדי להקל על התינוק?  

חשוב לזכור שכך או כך, כאבי השיניים יעברו, כמו תופעות ומכאובים אחרים שתינוק חווה. כמובן שאנחנו כהורים שואפים לעשות את המרב כדי להקל על תינוקנו. מה בכל זאת אפשר לעשות?

קירור: קירור החניכיים מסייע להפחתת הכאב. ניתן לעשות זאת באמצעות נשכן קפוא או בעזרת מאכלים קרירים

עיסוי: אם התינוק מכניס את ידיו לפיו זה בגלל שהוא חש צורך במגע באזור המגורה. הרשו לו לעשות זאת, ודאגו לשטוף תדירות את ידיו כדי למנוע כניסת חיידקים לפיו

משככי כאבים: כדי להפחית את החום והכאבים ניתן להשתמש בתרופות לשיכוך כאבים על בסיס פראצטמול, המתאימה במיוחד לתינוקות בתקופת צמיחת השיניים. אם אתם משתמשים במשככי כאבים למריחה, בדקו שהם אינם מכילים סוכר ואלכוהול שאינם מומלצים בגיל זה.
שאלת מיליון הדולר: כיצד השימוש במוצצים או מציצת אבצע משפיע על שיני החלב?

לפי המלצת רופאי השיניים, שימוש במוצץ או מציצת אצבע עד גיל ארבע אינה משפיעה על מבנה החיך ואינה בהכרח תצריך טיפול אורתודונטי בגיל מאוחר יותר. יחד עם זאת, כדי לשמור על צמיחה תקינה במבנה נכון, רצוי להקפיד על הכללים הבאים:

בחרו במוצץ ארגונומי בעל צד פחוס: מוצץ זה פוגע פחות במבנה הלסת מאשר המוצצים העגולים.

וודאו שגודל המוצץ מותאם לגודל הפה ולגיל התינוק: מוצץ גדול מדי יוצר לחץ על הרקמה הרכה והקשה ועל השיניים. מוצץ גדול מדי עלול לגרום לתזוזת השיניים ממקומן ובמקרים קיצוניים לשינוי במבנה העצם והלסת.

התחילו לגמול מהמוצץ בגיל שלוש: כדאי להגיע לגיל ארבע ללא מציצת מוצץ. כמו כן, בגיל זה רפלקס היניקה לרוב כבר חולף.

נקו את המוצץ היטב: חשוב להימנע גם מטבילת המוצץ בסופר או ממתן תרופות בעזרת טפטופן על המוצץ. שאריות מזון שנתקעות בתוך המוצץ יכולות לגרום לעששת אם המוצץ משמש גם לשינה.

טיפים נוספים להגנה על השיניים:

צחצחו שיניים מהשן הראשונה: עד גיל שנתיים רצוי לצחצח עם מוצר המיועד למטרה זו ומאושר לשימוש מהשן הראשונה כגון טפטפים פרסטי ניתן להיעזר באצבעון סיליקון.

עזרו לפעוטות לצחצח: לפי מחקרים, עד גיל 7 רצוי לסייע להם לצחצח את השיניים כדי לוודא צחצוח יסודי.

אל תתנו בקבוק לאחר צחצוח השיניים בערב: הימנעו קשר בין הירדמות ובין מתן הבקבוק כדי למנוע התפתחות של מחלת העששת. 
 

 

כתבות נוספות בנושא

כל המיתוסים על צמיחת שיניים אצל תינוקות

כל המיתוסים על צמיחת שיניים אצל תינוקות

האם באמת צמיחת שיניים גורמת לחום ושלשולים? האם תינוקות שלא בקעו להם שיניים לא מוכנים למוצקים? כאן תמצאו את העובדות שמסתתרות מאחורי המיתוסים הנפוצים על ...

בקיעת שיניים אצל תינוקות

בקיעת שיניים אצל תינוקות

לחיוך הראשון, לצעדים הראשונים ולכל הרגעים הנפלאים עם התינוק הצעיר מתלווה גם בקיעת השיניים הראשונות, שאינה נעימה במיוחד לתינוק. תינוקות רבים בוכים, ...

האם יש קשר בין נזלת ובקיעת שיניים אצל תינוקות?

האם יש קשר בין נזלת ובקיעת שיניים אצל תינוקות?

תינוקות רבים סובלים מנזלת בימים שלפני בקיעת שן חדשה, אך מחקרים מראים שאין קשר ממשי בין השניים. אז למה הנזלת בכל זאת מופיעה ואיך מתמודדים עימה? כל ...

המדריך המלא לקראת השן הראשונה של התינוק

המדריך המלא לקראת השן הראשונה של התינוק

ההתרגשות של החיוך הראשון והשמחה של ההיפוך הראשון אינן מעידות על הצפוי לקראת בקיעת השן הראשונה, שמלווה לעיתים בסבל רב לתינוק ואובדן שינה להוריו. איך ...

הצג כתבות נוספות
עבור לתוכן העמוד