צור קשר

צור קשר

checked
בר שפותדלג על בר שפות
חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

עיסוי תינוקות: שיטה טבעית להקלה על גזים

 • עיסוי תינוקות תורם לחיזוק הקשר הרגשי בין התינוק להורה, להתפתחות המוטורית וכן להתפתחות מערכת העיכול ובכך מפחית את כאב הגזים, גם בעת התקף.
 • מומלץ לבצע את העיסוי מדי יום בזמן שהתינוק ערני ורגוע, ולהימנע מלבצעו לאחר האכלה או שינה, בזמן מחלה, באזורים של פריחה או אדמומיות.
 • מהלך העיסוי: השכבה על הגב, חימום ושימון הידיים והנחתן על בטן התינוק מספר רגעים ולאחריהם עיסוי בתנועות רכות- מעגלים סביב הטבור ואסיפת הבטן.
 • בעת התקף ניתן להקל על הכאב: טיול על הבטן עם קצות האצבעות, תנועת ירח הפוך עם יד ימין וביד שמאל שמש עם כיוון השעון וקיפול הרגליים לכיוון הבטן.

התינוק שלכם סובל מגזים? זוהי תופעה נפוצה שמופיעה אצל כשליש מהתינוקות. אז מה לעשות? לעסות. עיסוי הבטן יעזור להרגיע את תינוקכם ולהקל על סיבלו. לפניכם כל הטיפים לעיסוי תינוקות נכון ומהנה

הורים לתינוקות רכים מתמודדים עם קשיים רבים בחודשים הראשונים, כמו לילות ללא שינה וקשיים שאחרי הלידה, אך אין ספק שאחת החוויות המתישות והקשות ביותר היא תופעת הגזים בתינוקות - קוליק. התקפים אלה, שמהם סובלים כשליש מהתינוקות, מופיעים בעיקר בשעות אחר הצהרים והערב ומלווים בבכי ובצווחות. הגזים גורמים לאי נוחות כאבים גם לתינוקות יונקים וגם לתינוקות שניזונים מתחליף חלב אם, ומשאירים את ההורים חסרי אונים בכל פעם שמופיע התקף.
הסיבות לכך לא ידועות עד היום ואין דרך למנוע את הופעתם, אך קיימות מספר שיטות לטיפול בגזים אצל תינוקות. אחת השיטות המוכרות והנפוצות להקל על התקפי הגזים היא עיסוי התינוק.

 

עיסוי תינוקות: חיזוק הקשר בין התינוק להורה

המגע הפיזי הוא למעשה דרך ההתקשורת הראשונה של ההורים עם התינוק. העיסוי תורם לחיזוק הקשר הריגשי בין התינוק להורה ולתחושת הביטחון של התינוק. בנוסף, העיסוי תורם להתפתחות המוטורית של התינוק, ובעזרתו הוא לומד להכיר את גופו. מגיוון שהעיסוי ממריץ את הדם ומעודד את הפעילות התקינה של מערכת העיכול, הוא יכול מאוד לעזור לתינוק שסובל מהתקפי גזים. את העיסוי מומלץ לבצע גם בעת הופעת ההתקף, כדי להקל על סבלו, וגם מדי יום כטיפול מונע.

 

טיפים לעיסוי יעיל ומהנה


כטיפול מונע מומלץ לבצע עיסוי מדי יום במועד קבוע, מכיוון שסדר יום קבוע תורם לבניית הביטחון העצמי של התינוק ולתחושת הביטחון בסביבתו. ניתן לבצע את העיסוי לפני או אחרי האמבטיה, לפני השינה או בכל שלב שבו התינוק עירני ורגוע. חשוב מאוד שגם אתם תהיו רגועים ותבצעו את העיסוי במועד שנוח לכם.
מתי לא כדאי לבצע עיסוי:
 • לאחר האכלת התינוק
 • כשהתינוק חולה
 • זמו קצר לאחר שהתינוק התעורר
 • לא מומלץ לעסות אזורים בגוף שבהם יש אדמומיות או פריחה

בצעו את העיסוי באזור רגוע בבית ומואר בתאורה רכה. כדאי לבצע את העיסוי שהתינוק ערום ולכן יש לוודא שהחדר חמים ונעים לו. לפני תחילת הטיפול ודאו שיש בהישג ידכם כל מה שאתם צריכים למהלך הטיפול ולהרגעת התינוק, כדי שלא תאלצו להפסיק את רצף הטיפול. את העיסוי יש לבצע בעזרת שמן טבעי, כמו שמן שקדים ושמן קלנדולה. הקפידו להשתמש בשמן שמותאם לעיסוי תינוקות.

איך לבצע את העיסוי?

השכיבו את תינוקכם על הגב, בתנוחה שבה הוא רגוע. שפכו על ידיכם כמות קטנה מהשמן ושפשפו את הידיים כדי לחמם אותן. הניחו יד על בטן התינוק ולאחר מספר רגעים החלו לעסות את הבטן בתנועות רכות בעזרת האצבעות וכריות הידיים:
 • בעזרת האצבעות בצעו מעגלים סביב הטבור, עם כיוון השעון, והרחיבו בעדינות את המעגלים לשטח הבטן
 • בעזרת כפות הידיים בצעו תנועות של אסיפת הבטן מלמעלה למטה, יד אחרי יד
 • הקפידו לא לגעת עם השמן בפניו ובכפות ידיו של התינוק, מכיוון שלתינוקות יש נטייה לשפשף את עיניהם ולהכניס ידיים לפה. כמו כן, אין לגעת בעמוד השדרה של תינוקכם

עיסוי התינוק בזמן התקפת גזים


כאמור, כדאי לבצע את העיסוי כשהתינוק רגוע ונינוח אך ניתן לבצע מספר תנועות עיסוי בעת התקפת קוליק, במטרה להקל על הכאבים מהם התינוק סובל. בנוסף לשני התרגילים שניתנו בטיפול מונע, מומלץ לבצע מספר תרגילים נוספים כשהתינוק שוכב על גבו:
 • טיילו על בטן התינוק עם קצות האצבעות
 • בעזרת יד ימין בצעו תנועת ירח הפוך, עם כיוון השעון. במקביל, בעזרת יד שמאל ציירו שמש סביב הטבור, עם כיוון השעון
 • קפלו את רגלי התינוק לכיוון הבטן. הישארו בתנוחה זו מספר רגעים ושחררו את הרגליים. תוכלו גם להניע בעדינות את רגלי התינוק, שמקופלות לעבר הבטן, עם כיוון השעון

אם העיסוי לא עוזר והתינוק ממשיך לבכות ולסבול מכאבים, תוכלו להשתמש בתרופה שמתאימה לטיפול בגזים אצל תינוקות ומאושרת על ידי משרד הבריאות.

זכרו שתקופת התקפי הגזים חולפת לרוב אחרי שלושה או ארבעה חודשים. גם לאחר שהם נעלמים, מומלץ להמשיך ולעסות את התינוק, בכדי לחזק את הקשר ובעיקר כדי לגרום לו ליהנות ולחייך.  

 

כתבות נוספות בנושא

מאימהות לאימהות: שיטות להקלה בגזים

מאימהות לאימהות: שיטות להקלה בגזים

זה מתחיל די מוקדם, שבועיים-שלושה אחרי הלידה, זה לא מסוכן ולא יכול לגרום לבעיות בריאותיות, אבל גזים אצל תינוקות גוררים התקפי בכי מתמשכים וקורעי לב. לכן ...

נענוע תינוקות כטיפול בגזים אצל תינוקות ,כאבי בטן וקוליק

נענוע תינוקות כטיפול בגזים אצל תינוקות ,כאבי בטן וקוליק

כל הורה מכיר את זה: גזים אצל תינוקות, כאבי בטן אצל תינוקות או בשמם המקצועי קוליק, גורמים לאי נוחות רבה לתינוקות רכים. אחת הדרכים המוכחות לסיוע ...

10 עובדות מעניינות על קוליק

10 עובדות מעניינות על קוליק

עשר עובדות שלא ידעתם על קוליק, תופעת הגזים אצל תינוקות

התנוחות הטובות ביותר להקלה על גזים ושיהוקים אצל תינוקות

התנוחות הטובות ביותר להקלה על גזים ושיהוקים אצל תינוקות

ישנן אימהות שמוכנות להישבע שהן מעולם לא הרימו תינוק לגרעפס ושמדובר במיתוס, אבל ישנם גם תינוקות רגישים שבועת אוויר קטנה בדרכי העיכול גורמת להם לייסורים ...

הצג כתבות נוספות
עבור לתוכן העמוד