צור קשר

צור קשר

checked

התנוחות הטובות ביותר להקלה על גזים ושיהוקים אצל תינוקות

  • אם לאחר ארוחה התינוק אינו נינוח או בוכה, במרבית המקרים מדובר בגרעפס. כאבי גזים אצל תינוקות לרוב מגיעים בשעות קבועות במהלך היממה, בדרך כלל בשעות הערב, ונמשכים מספר שעות.
  • על מנת להקל על גזים אצל תינוקות ועל מנת לשחרר גרעפס ניתן להחזיק את התינוק בתנוחות הבאות: נמר על עץ, ראש על הכתף בשילוב טפיחות עדינות על הגב, תנוחת הכובסת, תנוחת הערסול או לעשות לתינוק עיסוי עדין.
  • במידה וכלום לא עזר ישנן תרופות להקלה על גזים, שימו לב שבבחירת התרופה ישנה התוויה על הקופסא שהתרופה אכן מיועדת לטיפול בגזים.

ישנן אימהות שמוכנות להישבע שהן מעולם לא הרימו תינוק לגרעפס ושמדובר במיתוס, אבל ישנם גם תינוקות רגישים שבועת אוויר קטנה בדרכי העיכול גורמת להם לייסורים רבים. אז איך מוציאים את אותו גרעפס מסתורי בקלות ובמהירות ובאותה הזדמנות גם מקלים על כאבי הגזים אצל תינוקות רכים? כל התשובות כאן

 

שיהוקים אצל תינוקות נגרמים עקב התכווצות של כלי הנשימה עקב כניסת אוויר למערכת העיכול. גיהוקים (או גרעפסים) ,לעומת זאת, הינם למעשה פעולות שחרור לבועות האוויר שנלכדות במערכת העיכול. בגילאים הרכים, שבהם מערכת העיכול עדיין אינה בשלה, בועות אוויר אלו עשויות לגרום לכאבי בטן עזים, המכונים גם גזים או קוליק . בועות האוויר מגיעות למערכת העיכול תוך כדי יניקה מבקבוק, בכי, ולעיתים אף תנוחת הנקה שאינה נכונה. שחרור בועות האוויר, מסייע להפחתת הכאבים ולהקלה על גזים לתינוק. 

 

שיהוקים אצל תינוקות - ממה הם נגרמים?

 

לרוב שיהוקים אצל תינוקות נגרמים בשל כניסת אוויר לחלל מערכת העיכול. הגורמים השכיחים ביותר הם:

  • בליעת אוויר במהלך היניקה או האכלה
  • יניקה מהירה מידי  

איך מבחינים בין גזים לבין הצורך לשחרר גרעפס?


אם לאחר ארוחה התינוק אינו נינוח או בוכה, במרבית הסיכויים מדובר בגרעפס ולאחר שחרורו הוא לרוב יהיה רגוע. כאבי גזים אצל תינוקות לרוב מגיעים בשעות קבועות במהלך היממה, בדרך כלל בשעות הערב, ונמשכים מספר שעות.  

 

איך כדאי להחזיק את התינוק כדי להקל על גזים ושיהוקים אצל תינוקות? 

נמר על עץ : מניחים את התינוק כשחזהו על אמת היד, ראשו מונח לכיוון המרפק ובטנו מעורסלת בכף ידכם. לאחר ששניכם מרגישים בנוח בתנוחה זו, ניתן להלך בעדינות בבית, כדי שתהיה תנועה קלה וטבעית. בתנוחה זו, מתבצע עיסוי עדין לבטן תוך כדי שחרור השרירים והרפיית הבטן. המלצה מניסיון: פליטות מגיעות ישר לרצפה מהתנוחה הזו, לכן אם בדיוק רכשתם שטיח יוקרתי עדיף שתתרחקו ממנו.

ראש על הכתף בשילוב טפיחות עדינות על הגב : ניתן להניח את התינוק כשראשו על הכתף שלכם, ולהתנועע תוך כדי טפיחות עדינות על הגב. הטפיחות משחררות את שרירי הבטן, ולכן מסייעות לשחרור בועות האוויר.

תנוחת הכובסת : בתנוחה זו, גבו של התינוק ועורפו נשענים על החזה שלכם, ורגליו משולבות ומקופלות קדימה, בעודן נתמכות על ידי הידיים שלכם. בתנוחה זו יש גם גירוי של חושי התינוק, שיכול לצפות במה שמתרחש וגם שחרור של שרירי הבטן. תנוחה זו חביבה מאוד על תינוקות לקראת גיל 3 חודשים ומעלה.

תנוחת הערסול : תנוחה זו מתאימה יותר לכאבי גזים ופחות מתאימה לשחרור גרעפס, שכן היא פחות נוחה לתינוק מיד אחרי הארוחה. תינוקות שסובלים מרפלוקס (תחושת צרבת בעקבות חזרה של מזון אל הוושט) יהיו רגישים מאוד לתנוחה זו לאחר הארוחה. בתנוחה זו, מערסלים את התינוק בין זרועותיכם, כשעורף התינוק מונח במפרק זרוע אחת והזרוע השנייה תומכת מתחת לברכיו. ניתן גם להיעזר במנשא בד רך. בתנוחה זו, האגן של התינוק יהיה מעט שקוע, וראשו וברכיו באותו הגובה. תנוחה זו מצוינת לשחרור הבטן ובועות האוויר, לעיתים הן יצאו מצידה השני של מערכת העיכול.

עיסוי עדין : גם תנוחה זו מתאימה יותר להקלה על גזים אצל תינוקות, ואינה מומלצת מיד לאחר הארוחה. ניתן להשכיב את התינוק על גבו, לקרב את רגליו אל הגוף ולסובב אותן בעדינות עם כיוון השעון. לחילופין, ניתן לעסות בעדינות את בטן התינוק בתנועות מעגליות. שימו לב – אם התינוק אינו חש הקלה בעקבות העיסוי או מביע אי נוחות כתוצאה ממנו, הפסיקו את העיסוי. 

 

 

ואם כלום לא עזר, נסו טיפות תרופתי  

 

ישנן תרופות להקלה על גזים, שימו לב שבבחירת התרופה ישנה התוויה על הקופסא שהתרופה אכן מיועדת לטיפול בגזים.
 

כתבות נוספות בנושא

איך תנוחת הערסול מסייעת לטיפול בגזים אצל תינוקות?

איך תנוחת הערסול מסייעת לטיפול בגזים אצל תינוקות?

תינוקות רבים סובלים מגזים בשבועות הראשונים לחייהם ולמרות שהתופעה עלולה לגרום אי נוחות ובכי מתמשך בתינוקות, יש כמה דרכים להתמודד איתה. אחת מהן היא ...

גזים אצל תינוקות? האם ניתן לטפל באופן טבעי?

גזים אצל תינוקות? האם ניתן לטפל באופן טבעי?

אחת הבעיות הרפואיות הנפוצות בקרב תינוקות היא תופעת הגזים (קוליק). אם התינוק שלכם חסר מנוחה למשך פרקי זמן קבועים, בייחוד בשעות הערב והלילה, ובוכה שעות ...

גזים אצל תינוקות? לא גזירת גורל

גזים אצל תינוקות? לא גזירת גורל

התינוק שלכם בוכה באומללות מדי ערב ואתם מותשים. כבר רצתם לרופא, קראתם ברשת, שמעתם מהסבתות והגעתם למסקנה שיש לו גזים? אתם כנראה צודקים.

הצג כתבות נוספות
עבור לתוכן העמוד