צור קשר

צור קשר

checked
בר שפותדלג על בר שפות
חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

נזלת ירוקה אצל תינוקות

  • נזלת היא תופעה שכיחה ומוכרת למדי, גם בקרב מבוגרים ובוודאי בקרב ילדים, ולכן לא מעוררת דאגה בדרך כלל.
  • הנזלת יכולה להופיע בכל מיני צבעים: ירוקה, צהובה, לבנה, שקופה, ורודה, אדומה או חומה.
  • נזלת ירוקה אצל תינוקות יכולה להעיד על דלקת כלשהי, אך רק אם היא מלווה בחום או בתופעות אחרות.
  • כאשר מדובר על תינוק קטן, חשוב לסייע לו ולהקל על נשימתו בזמן צינון.


הנזלת היא תופעה שכיחה ומוכרת למדי, גם בקרב מבוגרים ובוודאי בקרב ילדים, ולכן לא מעוררת דאגה בדרך כלל. היא 'מגיעה לבקר' בחורף ובעונות המעבר לרוב, אבל גם בקיץ אפשר לפגוש בה לעיתים – ובדרך כלל היא תחלוף מעצמה. ובכל זאת, מהי הנזלת, מתי חשוב לשים לב אליה, ומה ההבדל בין נזלת ירוקה אצל תינוקות לשקופה, לבנה או צהובה?

כיצד נוצרת נזלת אצל תינוקות?

כמו אצל מבוגרים, גם בקרב תינוקות נזלת נוצרת כמנגנון הגנה של הגוף – וספציפית של האף – מפני פולשים, וירוסים בעיקר. האף מייצר נוזל צמיגי שמאפשר ללכוד ולשטוף את אותם פולשים. זהו נוזל מקומי, שמיוצר באף עצמו, מעין רירית שמופרשת כתגובה לאותו פולש (אגב, כך קורה גם באלרגיה, שכן הגוף רואה ברכיב האלרגני פולש).

ככל שישנם יותר פולשים לחסל, וככל שמשתתפים במאבק יותר נוגדנים (כדוריות הדם הלבנות) כך תצטבר באותה רירית יותר 'פסולת' – הפולשים המנוצחים והנוגדנים שהקריבו את חייהם למען ההגנה על הגוף. אותה פסולת היא שהופכת את הרירית הזו לצמיגית יותר ויותר, וגורמת לה להפוך לנזלת שאנחנו מכירים.

למעשה, ההבדל העיקרי בין תינוקות למבוגרים בהקשר זה הוא השימוש באף: תוכלו לשים לב שבגילים הצעירים מאוד, התינוקות נושמים בעיקר דרך האף. בשל כך, הצטברות נזלת וגודש של רירית האף תקשה עליהם הרבה יותר מאשר על מבוגרים, שרגילים לנשום בצורה נרחבת יותר דרך הפה. לכן בעת צינון נחוש (ובצדק) שהתינוק סובל יותר.

מה היא משמעות צבעי הנזלת?

נזלת ירוקה אצל תינוקות היא לא היחידה שיכולה להופיע באפם, כמובן. אלו הצבעים שאפשר שתיתקלו בהם:

  • נזלת שקופה: השלב ההתחלתי ביותר של הנזלת, כאשר אין הרבה פולשים או שהמאבק בהם רק החל. לעיתים, אגב, גם דמעות או אוויר קר שהתעבה עשויים לנזול דרך האף ולהיראות כנזלת, אף על פי שהם לא כאלו
  • נזלת לבנה: שלב אחד קדימה, שבו הרירית מתחילה להתמצק ולכלול פסולת רבה יותר מן האף.
  • נזלת צהובה או ירוקה: רבים נשבעים שהם מכירים רק הופעת נזלת ירוקה אצל תינוקות, אך גם נזלת צהובה אצל תינוקות היא מחזה נפוץ. כאן כבר מדובר במאבק של ממש בפולשים, ואף באפשרות לדלקת בדרכי הנשימה. לרוב לא מדובר במצב המחייב טיפול דחוף אצל רופא.
  • נזלת ורודה או אדומה: מעידה על דימום, לרוב מהאף עצמו. גם כאן רוב הסיכויים שמדובר בדימום מקומי שאינו מצביע על בעיה דחופה, אך ליתר ביטחון אפשר לפנות לרופא לבדיקה.
  • נזלת חומה: מעידה על דימום ישן יחסית באף, ש'התייבש'.

בעקבות אילו תסמינים יש לפנות לרופא?

כאמור, דימום באף הוא מקרה שבו כדאי לפנות לרופא ליתר ביטחון, אך מבלי לדאוג יתר על המידה. נזלת ירוקה אצל תינוקות יכולה להעיד על דלקת כלשהי, אך רק אם היא מלווה בחום או בתופעות אחרות, מומלץ לפנות לרופא לבדיקה ולקבלת טיפול במקרה הצורך. הדבר נכון, אגב, גם לנזלת בצבעים אחרים.

איך אפשר להקל על נזלת?

אומנם מדובר בתופעה שכיחה ומוכרת, שלרוב אף אחד לא 'עושה ממנה עניין', אך כאשר מדובר על תינוק קטן, חשוב לסייע לו ולהקל על נשימתו בזמן צינון. הדרכים להקל על נזלת הן שימוש בטיפות אף (אך רק כאלו המותאמות לפעוטות, אשר לא כוללות חומרים אסורים), הרמת ראש המיטה; הנקה; חיטוי הידיים כדי למנוע הידבקויות נוספות. כמו כן ניתן להשתמש במוצרי סדרת טפטפים מצוננים להקלה על התופעות הנלוות להצטננות.

כתבות נוספות בנושא

איך נפטרים מליחה אצל תינוקות?

איך נפטרים מליחה אצל תינוקות?

ליחה יכולה להפוך למטרד רציני אצל תינוקות רכים ופעוטות שאינם יודעים כיצד לכיח בעצמם. יחד עם זאת, ליחה הינה מנגנון טבעי של הגוף להתמודדות עם זיהומים ...

הצינון שאינו נגמר

הצינון שאינו נגמר

אם אתם הורים לתינוקות מוטב שתכירו בעובדה כי הצינון וסימן ההיכר הטורדני שלו – הנזלת, ילוו אתכם עוד לזמן מה. כמה זמן? זו שאלה טובה. תינוקות עלולים לסבול ...

נזלת בתינוקות: איך מתמודדים עם אף דולף?

נזלת בתינוקות: איך מתמודדים עם אף דולף?

התינוק שלכם שוב מצונן? זה לא בגלל שהוא שכח את הסוודר וגם לא בגלל מזג האוויר. הצטננות זו מחלה ויראלית נפוצה בקרב תינוקות ופעוטות. איך נדבקים ואיך ...

הצג כתבות נוספות
עבור לתוכן העמוד