צור קשר

צור קשר

checked
בר שפותדלג על בר שפות
חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

נזלת בתינוקות: איך מתמודדים עם אף דולף?

  • הצטננות היא מחלה נגיפית המועברת באופן טיפתי, מקורה בזיהום של דרכי האוויר העליונות, שכיחה מאוד בקרב תינוקות, ומשך ההחלמה בין שבוע לחודשיים.
  • אחד מהתסמינים הוא הנזלת שמהווה מטרד בייחוד לתינוקות ופוגעת בתיאבון, בשינה, בהנקה, וכן יכולה להיות מלווה בחולשה, בחום, בגירוי ובאדמומיות.
  • למרות החשש מסיבוכים אפשריים טיפול אנטיביוטי מניעתי לא יהיה יעיל, ורצוי לטפל בנזלת בלבד בעזרת מנוחה ושימוש בתרופות ומוצרים ייעודיים.
  • מרק עוף, הגבהת ראש מיטת התינוק, מריחת ג'ל אף, אמבטיה חמה ושימוש בתרסיס מי מלח יתרמו לייבוש הנזלת, לפתיחת דרכי האוויר ולהקלה על הגירוי.

התינוק שלכם שוב מצונן? זה לא בגלל שהוא שכח את הסוודר וגם לא בגלל מזג האוויר. הצטננות זו מחלה ויראלית נפוצה בקרב תינוקות ופעוטות. איך נדבקים ואיך מטפלים במקרים של נזלת אצל תינוקות? כל הפרטים בכתבה שלפניכם.


מיתוס נפוץ שחשוב להפריך הוא שנזלת והצטננות לא נגרמות כשיוצאים מהבית בלי סוודר או כשמסתובבים יחפים בחורף. הצטננות היא מחלה נגיפית שמקורה בזיהום של דרכי האוויר העליונות, ונזלת היא אחד מהתסמינים הנפוצים שלה.

הצטננות נגרמת כתוצאה מהדבקות מילד אחר. טיפות קטנות של נזלת או רוק יכולות לשרוד במשך שעות על משטחים שונים, ומספיק ילד חולה אחד שמתעטש על צעצוע כדי להדביק את שאר ילדי הגן, אחיהם והוריהם. מכיוון שתינוקות ופעוטות נוטים לשהות בחללים סגורים במהלך החורף המחלה מקושרת בטעות לירידת טמפרטורות, אך למעשה אין לה קשר ממשי למזג אוויר.

כיצד הצטננות משפיעה על תינוקות וילדים?פעוטות ותינוקות צפויים לסבול מנזלת כ-12 פעמים בשנה, לרוב בחודשי החורף, פי ארבע ממבוגרים. ההחלמה אורכת כשבוע, אך בגלל ששכיחות המחלה היא בעיקר בחורף הורים רבים מדווחים על נזלת שלא עוברת במשך חודש או חודשיים.
תינוקות ופעוטות לא יודעים לקנח את האף, לכן צינון ונזלת מהווים מטרד לא פשוט שפוגע בתיאבון ומפריע לשינה. בקרב תינוקות הנזלת גם נכנסת ללוע ולגרון וגורמת לשיעול ו
ליחה, מקשה על ההנקה ויכולה להיות מלווה גם בחום, גירוי ואדמומיות באזור הנחיריים וחולשה כללית.

האם הצטננות יכולה ליצור סיבוכים?


הורים רבים נגשים לרופא כשהתינוק סובל מנזלת, מחשש לסיבוכים שונים. אמנם חלק מהווירוסים שגורמים להצטננות עשויים לגרום לדלקת ריאות ויראלית, אבל לרופא אין דרך לדעת מראש איזה ילד יפתח סיבוכים וטיפול אנטיביוטי מניעתי לא יהיה יעיל ברוב המקרים.
בפועל, הנזלת עצמה היא רק סימפטום שבעזרתו הגוף שלנו נילחם בזיהום בדרכי האוויר העליונות, ואם היא מהווה מטרד אפשר ורצוי לטפל בה. מכיוון שמערכות הגוף של תינוקות ופעוטות עדיין לא בשלות, יש לטפל בנזלת בעזרת תרופות ומוצרים ייעודיים לקטנטנים עם מינון מדויק ופעילות מתונה.

מה אפשר לעשות כדי להקל על נזלת?

  • מרק עוף: זה לא תרופת סבתא, אלא טיפול שהוכח מדעית כיעיל.
  • הגבהת ראש המיטה: הגבהת ראש מיטת התינוק בעזרת מגבות מתחת למזרון או הגבהת רגלי המיטה יוצרת זווית שמקלה על הנשימה ומונעת מהנזלת לחדור לגרון.
    ג'ל אף: להקלה על אדמומיות ויובש סביב האף המגורה ניתן למרוח ג'ל  המכיל אלוורה להרגעה ושמנים לסיוע ריכוך האזור והקלה  
  • אמבטיה חמה: האדים החמים מסייעים בפתיחת דרכי הנשימה ומקשים על הישרדות חיידקים בטמפרטורה גבוהה. 
  • תרסיס מי מלח: ניתן להשתמש בתרסיסי מי מלח. המלח מייבש את הנזלת ומקל על הנשימה. לחילופין, אפשר פשוט ללכת לים.

 

זיכרו, נזלת אצל תינוקות היא תופעה שכיחה ומוכרת. הופעה חוזרת שלה לא מצביעה על מערכת חיסונית חלשה, ולעיתים אף תורמת לחיסונו של הילד ומונעת ממנו מחלות קשות בעתיד. וטיפ חשוב לסיום: השאירו את הילד בבית כשהוא חולה ובכך תמנעו החרפה של המחלה והדבקה של ילדים אחרים. לבריאות.

 

 

כתבות נוספות בנושא

מחלות חורף אצל ילדים

מחלות חורף אצל ילדים

אילו מחלות נפוצות בחורף? מהם הסיבוכים האפשריים? איך אפשר לנסות למנוע הדבקה? מה עושים עם נזלת תינוקות ומה עם שיעול טורדני? כל התשובות לשאלות על מחלות ...

על ההבדל בין הצטננות לשפעת

על ההבדל בין הצטננות לשפעת

איך מבדילים בין שפעת והצטננות? הורים רבים שילדיהם סובלים מהצטננות חושבים שהם חלו בשפעת, וההפך. אמנם חלק מהתסמינים דומים, אך מדובר בשתי מחלות שונות ...

איך הכי נכון להקל על נזלת אצל תינוקות ומה לא לעשות

איך הכי נכון להקל על נזלת אצל תינוקות ומה לא לעשות

בקרב תינוקות (וגם בקרב הוריהם) נזלת היא עונש. התינוק אינו יודע לקנח את אפו מחד, להורה אין יכולת להדריך את מלאכת הקינוח מאידך, והנזלת נמשכת. היא חוסמת ...

נזלת בתינוקות: איך מתמודדים עם אף דולף?

נזלת בתינוקות: איך מתמודדים עם אף דולף?

התינוק שלכם שוב מצונן? זה לא בגלל שהוא שכח את הסוודר וגם לא בגלל מזג האוויר. הצטננות זו מחלה ויראלית נפוצה בקרב תינוקות ופעוטות. איך נדבקים ואיך ...

הצג כתבות נוספות
עבור לתוכן העמוד