צור קשר

צור קשר

checked
בר שפותדלג על בר שפות
חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

נענוע תינוקות כטיפול בגזים אצל תינוקות ,כאבי בטן וקוליק

 • קוליק וגזים הם תופעה זמנית, שתחלוף מאליה תוך מספר חודשים. ניתן להקל בעזרת טיפול תרופתי, תזונה נכונה ושיטות טבעיות.
 • אחת השיטות הטבעיות היעילות ביותר להקלה היא הנענוע אשר מחזיר את תחושת החמימות של הרחם, מקל על כאבי הבטן ומסייע להירדמות התינוק.
 • ניתן להשתמש במנשא שמשלב תנוחת ערסול עם תנועת ההורה, וכן להניח את התינוק בערסל בטיחותי עם השגחה צמודה.
 • ניתן לשבת על כדור פיזיו ולנוע בקפיצות מונוטוניות תוך ערסול התינוק, וכן להרים את התינוק ולרקוד עמו לצלילי מוסיקה.

כל הורה מכיר את זה: גזים אצל תינוקות, כאבי בטן אצל תינוקות או בשמם המקצועי קוליק, גורמים לאי נוחות רבה לתינוקות רכים. אחת הדרכים המוכחות לסיוע לתינוקות כואבים הוא הנענוע. בוא ללמוד איך לעזור לתינוקכם


תינוקות נולדים עם מערכת עיכול שאיננה מפותחת באופן מלא. כתוצאה מכך, רבים מהם סובלים מרמות שונות של כאבי בטן וגזים. חלק מהתינוקות חשים חוסר נוחות קל בלב ותינוקות אחרים יחושו כאבי בטן חזקים, יבכו במשך שעות ארוכות ויתקשו להירדם ויוגדרו כסובלים מקוליק.


האם לתינוק שלי יש קוליק?

אם תינוקכם סובל מקוליק הוא לרוב יתפתל, יבכה ויתקשה להירגע גם במצבים שאינו רעב או עייף. מחקרים מראים שכ-20% מהתינוקות סובלים מקוליק בחודשי החיים הראשונים, אך לא מדובר במצב מסוכן והקוליק אינו מוגדר כמחלה. לרוב, תופעות הגזים והקוליק יעלמו לחלוטין באזור גיל ארבעה חודשים.

הורים רבים נוטים לבלבל בין קוליק לבין ריפלוקס. ריפלוקס הוא תופעה שבה תכולת הקיבה עולה חזרה לכיוון הוושט וגורמת לתינוקות לתחושת צריבה בגרון ולתחושה כללית רעה. ריפלוקס יכול להיות מלווה בפליטות מרובות ולעיתים גם יכול להופיע ללא כל תסמין חיצוני מלבד אי שקט ובכי, לכן הורים רבים מניחים שמדובר בגזים.
אם תינוקכם בוכה מעל שלוש שעות ביממה במשך שלושה ימים בשבוע, או יותר, רצוי לפנות לאבחון מקצועי אצל רופא הילדים כדי לברר אם מדובר בריפלוקס, קוליק או תופעה אחרת.

לפני ההגעה אל הרופא, חשוב לוודא שהתינוק שלכם מוזן באופן תקין.  בליעת גזים תוך כדי יניקה או האכלה מבקבוק יכולה לגרום לעודף גזים במערכת העיכול, וכן גם מצבים של האכלת יתר עשויים להעמיס על הקיבה ולגרום לכאבים.

מניעת גזים על ידי האכלה נכונה

לאימהות מיניקות מומלץ לפנות ליועצת הנקה כדי לוודא שתנוחת ההנקה נכונה ושהתינוק יונק את הכמות שמתאימה לגילו. בעת האכלה מבקבוק מומלץ להקפיד על החזקת הבקבוק בזווית מתאימה, כך שלא ישאר אוויר בפטמה בעת ההאכלה. כמו כן, רצוי לבדוק מול הנחיות היצרן שהתינוק מקבל מנה שמתאימה לגילו.
גם תינוקות יונקים וגם תינוקות שניזונים מבקבוק זקוקים לשחרור אוויר לאחר ההאכלה, כלומר, לעשות גרעפס. אצל תינוקות מסוימים תהליך זה יכול להיות ארוך יותר, אך חשוב לחכות בסבלנות ולאפשר לתינוק לשחרר אוויר ובכך להפחית מהעומס על מערכת העיכול.

נענוע תינוקות

אחת השיטות הטבעיות היעילות ביותר להרגעת תינוקות ולהקלה על כאבי הבטן היא הנענוע. תינוקות נעים ברחם אימם במשך חודשי ההריון, לכן הנענוע מחזיר אותם לתחושה החמימה והנעימה שחוו ברחם. תינוקות שסובלים מגזים או מקוליק זקוקים במיוחד לנענוע, שמקל על כאבי הבטן, מרגיע את הבכי ועוזר להם להירדם. אין מה לחשוש מכך שתינוקות יפתחו הרגלי שינה רעים בעקבות הנענוע, שכן מדובר רק בחודשי החיים הראשונים.

 • תינוק במנשא
  ניתן להשתמש במנשא ולשאת את התינוק עליכם גם במהלך עבודות הבית או הטיול עם הילדים הגדולים יותר לגן השעשועים הקרוב. המנשא ותנוחת הערסול מקלים מאוד על כאבי הבטן, והשילוב עם התנועה הטבעית של ההורה מסייע לתינוק להירגע.
 • תינוק על כדור הפיזיו
  יתכן שפגשתם בהם בחדר הלידה או בהכנה ללידה. מדובר בכדורי פלסטיק גדולים שניתן לשבת עליהם תוך ערסול התינוק בידיים או במנשא. המגע עם ההורה בשילוב התנועה המונוטונית של הכדור מסייעים לרוב התינוקות להירגע, גם לכאלה הסובלים מקוליק.
 • תינוק בערסל
  כן, כן, אפשר לתלות ערסל בחוץ בין העצים, אבל גם מי שגר בדירה רגילה יכול ליהנות מיתרונותיו של הערסל. קיימים מגוון של ערסלים מיוחדים לתינוקות עם מעמד רצפתי שאינו מחייב תלייה מהתקרה הנחשבים לבטיחותיים. ניתן גם לתלות ערסל מהתקרה, אך חשוב לוודא שהוא אינו תלוי בגובה רב אלא סמוך ככל הניתן לרצפה כדי למנוע סכנת נפילה. כמובן שאין להשאיר תינוק בערסל ללא השגחה.
 • לרקוד עם תינוקות
  אם יש לכם כוח וחשק לנוע ואולי גם להיכנס קצת לכושר, אתם בהחלט יכולים לשים מוסיקה לא חזקה מאוד, להרים את התינוק בזרועותיכם ולרקוד איתו. הורים רבים מדווחים כי מוסיקה מרגיעה גם אותם כשהתינוק בוכה וכידוע תינוק לחוץ מלחיץ את ההורים ולהפך – הורים רגועים מרגיעים את התינוק.

 

 

טיפול תרופתי

 

אם הבכי של התינוק ממשיך ופוגע בשגרת השינה והאכילה שלו, ניתן להקל על הכאבים בעזרת טיפול תרופתי. בבתי המרקחת ישנם תכשירים מסוגים שונים שנועדו להקל על כאבי בטן אצל תינוקות, גם ללא מרשם רופא.
ולסיכום:
 קוליק וגזים הם תופעה זמנית, שתחלוף מעצמה תוך מספר חודשים. לכן חשוב להקל ככל שניתן על התינוק ולהתאזר בסבלנות.

 

כתבות נוספות בנושא

גזים אצל תינוקות? האם ניתן לטפל באופן טבעי?

גזים אצל תינוקות? האם ניתן לטפל באופן טבעי?

אחת הבעיות הרפואיות הנפוצות בקרב תינוקות היא תופעת הגזים (קוליק). אם התינוק שלכם חסר מנוחה למשך פרקי זמן קבועים, בייחוד בשעות הערב והלילה, ובוכה שעות ...

כל מה שרציתם לדעת על גזים אצל תינוקות

כל מה שרציתם לדעת על גזים אצל תינוקות

התינוק שלכם בקושי בן חודש ולא מפסיק לבכות? ייתכן שהוא סובל מקוליק, או בשמו העממי: גזים. איך מאבחנים גזים אצל תינוקות? מה לעשות כדי להקל על התינוק ומתי ...

תכשירים נגד גזים אצל תינוקות: טבעי זה טוב?

תכשירים נגד גזים אצל תינוקות: טבעי זה טוב?

30% מהתינוקות עד גיל שלושה חודשים סובלים מגזים או בשמם המקצועי קוליק. מגוון התכשירים המיועדים להקלה על גזים הוא רחב, לכן לפני שאתם בוחרים במה להשתמש ...

התנוחות הטובות ביותר להקלה על גזים ושיהוקים אצל תינוקות

התנוחות הטובות ביותר להקלה על גזים ושיהוקים אצל תינוקות

ישנן אימהות שמוכנות להישבע שהן מעולם לא הרימו תינוק לגרעפס ושמדובר במיתוס, אבל ישנם גם תינוקות רגישים שבועת אוויר קטנה בדרכי העיכול גורמת להם לייסורים ...

הצג כתבות נוספות
עבור לתוכן העמוד