צור קשר

צור קשר

checked

תופעות בקיעת שיניים - מתי יש ללכת לרופא?

 • אם תינוקכם סובל מכאב למשך זמן ממושך או שהוא לא נפתר בעזרת משככים, אם הוא מעלה חום גבוה או שהחום נמשך מעבר ל-24 שעות, וכן אם יש יציאות מימיות או ריריות, שמתרחשות בתדירות גבוהה יותר מהרגיל.
 • במידה ויש עיכוב ובקיעת השיניים לא החלה לקראת גיל שנה וחצי
 • בכל מקרה של בקיעת שן שאינה לבנה וחלקה שיכול להעיד על נוכחות חיידקים בגוף
 • אם התינוק חווה ירידה משמעותית בתיאבון לאורך מספר ימים או אי נוחות כללית שנמשכת למעלה משלושה ימים

לתינוק יש חום? הוא מצוברח וחסר תיאבון? הוא סובל מתפרחת חיתולים ומחוסר שינה? יכול להיות שכל אלה קשורים לבקיעת שיניים אצל תינוקות, ויכול להיות שלא. לפניכם המדריך המלא להבחנה בין תופעות נורמליות של בקיעת שיניים אצל תינוקות, לבין מצבים שמצריכים בדיקה רפואית

בין גיל חצי שנה לגיל שנתיים, תינוקות רבים סובלים מתופעות הלוואי של בקיעת השיניים, הכוללות כאבים, ירידה בתיאבון, יציאות נוזליות וקשיי שינה. לאור תופעות לוואי אלו, התפתחו אמונות תפלות ומיתוסים הנוגעים לבקיעת שיניים הגורמים לעיתים לבלבול בין תופעות לוואי נורמליות של בקיעת שיניים אצל תינוקות לבין וירוס או מחלה אחרת, וכן לבלבול בין תופעות שגרתיות שאינן מצריכות בדיקה רפואית לבין אלו שכן.
במיוחד עבור אותם הורים, הערים לילות שלמים בעקבות בקיעת שיניים, הכנו מדריך שיסייע לכם להבחין בין תופעה נורמלית הקשורה לבקיעת שיניים  אצל תינוקות לבין מצבים שמצריכים בדיקה רפואית.

כאב


בקיעת שיניים  אצל תינוקות מלווה לעיתים קרובות בכאב חניכיים שגורם לאי נוחות כללית, ירידה בתיאבון ופגיעה באיכות השינה. כאב כתוצאה מבקיעת שיניים נמשך כ- 3 ימים לפני הבקיעה עצמה, והתינוק חווה הקלה משמעותית אם משתמשים בתרופה לשיכוך כאב, כמו טיפטיפות נובימול מבית כצט, המותאם לתינוקות מגיל לידה ומתאימה גם להקלה על כאב שיניים. אם תינוקכם סובל מכאב למשך זמן ממושך או שתרופות לשיכוך כאב אינן מצליחות לשפר את הרגשתו, מומלץ לפנות לבדיקה רפואית כדי לשלול גורמים אחרים.

חום

במהלך בקיעת השן מתוך החך, עשויה להופיע במקום אדמומיות ודלקת קלה שגורמת לחום נמוך. חום שנובע מבקיעת שיניים לא יעלה על 38.5 מעלות ולא ימשך מעבר ליום אחד. אם תינוקכם מעלה חום גבוה או שהחום נמשך מעבר ל-24 שעות, מומלץ לגשת לבדיקה רפואית.

שלשולים


במהלך בקיעת שיניים אצל תינוקות, היציאות של התינוק עשויות להיות חומציות ונוזליות יותר, אך לא מימיות או ריריות, שגורמות לכאב בעת היציאה ולגירוי באזור פי הטבעת. אם מדובר ביציאות מימיות או ריריות, שמתרחשות בתדירות גבוהה יותר מהרגיל, ככל הנראה לא מדובר בתופעת לוואי נורמלית, אלא בשלשול שנגרם כתוצאה מווירוס או חיידק, ולכן מומלץ לגשת לבדיקה רפואית.

עיכוב בבקיעת השיניים

אצל רוב התינוקות בקיעת השיניים תתחיל בסביבות גיל חצי שנה, אך גם אם בגיל שנה תינוקכם עדיין מחייך ללא שיניים אין זו סיבה לדאגה. מומלץ לגשת לבדיקה רפואית חצי שנה מבקיעת השן הראשונה ואם בקיעת השיניים לא החלה לקראת גיל שנה וחצי.

בקיעת שן שאינה לבנה

אם השן הבוקעת הינה בצבע צהוב או שחור, או שהיא מוכתמת ומנוקדת, הדבר יכול להעיד על סוגים שונים של חיידקים שנמצאים בפה או בגוף, ויש לטפל בכך. לכן, בכל מקרה של בקיעת שן שאינה לבנה וחלקה מומלץ לפנות לרופא ילדים או לרופא שיניים לילדים.

שינויים משמעותיים בשגרת התינוק

אם תינוקכם חווה ירידה משמעותית בתיאבון לאורך מספר ימים או אי נוחות כללית שנמשכת למעלה משלושה ימים, או שהוא שינה את התנהגותו הרגילה באופן שמדאיג אתכם, מומלץ לגשת אתו לבדיקה רפואית כדי לשלול תופעות אחרות מעבר לבקיעת שיניים אצל תינוקות.

איך להקל על תופעות הלוואי השגרתיות שבבקיעת שיניים אצל תינוקות?

 • השתמשו בנשכנים, רצוי מצוננים, והקפידו לנקות אותם באופן יסודי בכדי שלא יעבירו חיידקים לפה התינוק.
 • עסו את החניכיים בעדינות, בתנועות מעגליות ובידיים נקיות.
 • לתינוק שכבר אוכל מזון מוצק, הגישו מזונות קרים ורכים, כמו פירות וירקות, מוצרי חלב, פסטה וכדומה, והימנעו מאוכל חם או מתובל.
 • שימו לב: יש להימנע מתכשירים למריחה על החניכיים שמכילים חומר מאלחש מסוג לידוקאין, או כאלו המכילים סוכר או אלכוהול, העשויים להזיק לבריאותו של התינוק ולבריאות השן הבוקעת. 
 • צחצחו את נשיניים עם מוצר המיועד לניקוי שיניים מהשן הראשונה כגון טפטפים פרסטי. 
   

 

כתבות נוספות בנושא

בקיעת שיניים אצל תינוקות

בקיעת שיניים אצל תינוקות

לחיוך הראשון, לצעדים הראשונים ולכל הרגעים הנפלאים עם התינוק הצעיר מתלווה גם בקיעת השיניים הראשונות, שאינה נעימה במיוחד לתינוק. תינוקות רבים בוכים, ...

המדריך המלא לקראת השן הראשונה של התינוק

המדריך המלא לקראת השן הראשונה של התינוק

ההתרגשות של החיוך הראשון והשמחה של ההיפוך הראשון אינן מעידות על הצפוי לקראת בקיעת השן הראשונה, שמלווה לעיתים בסבל רב לתינוק ואובדן שינה להוריו. איך ...

כל המיתוסים על צמיחת שיניים אצל תינוקות

כל המיתוסים על צמיחת שיניים אצל תינוקות

האם באמת צמיחת שיניים גורמת לחום ושלשולים? האם תינוקות שלא בקעו להם שיניים לא מוכנים למוצקים? כאן תמצאו את העובדות שמסתתרות מאחורי המיתוסים הנפוצים על ...

שן ראשונה אצל תינוקות

שן ראשונה אצל תינוקות

התינוק בוכה, לא שקט, ושולח את הידיים אל הפה ללא הרף להרגיע את החניכיים האדומות? זה הזמן לשלוף את ערכת העזרה הראשונה לבקיעת שיניים, יחד עם המון סבלנות, ...

הצג כתבות נוספות
עבור לתוכן העמוד