צור קשר

צור קשר

checked
בר שפותדלג על בר שפות
חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
  התפתחות תינוקות
  תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

  טיפ טיפה מידע בנושא התפתחות תינוקות

  מרגע הלידה התינוק שלכם מתחיל להגיב לסביבה שלו. בכל יום שעובר הוא לומד איך להפעיל את חושיו: הוא שומע את אימו, ובמיוחד מזהה את פעימות ליבה, וכך הוא נרגע, הוא לומד לטעום לראשונה חלב אם, ולאחר מספר קטן של שבועות גם מתחיל לראות מה קורה סביבו. בשלב זה מערכות הגוף שלו עדיין אינן דומות למערכות של אדם בוגר: מערכת העיכול שלו אינה בשלה מספיק דבר הגורם לגזים אצל תינוקות, התינוק רואה רק למרחק של 30 ס"מ, בעיקר צלליות ועצמים מטושטשים, ואינו שולט בגפיו. מהי התפתחות התינוק הצפויה לו בחודשים הקרובים? לפניכם רשימת אבני הדרך ההתפתחותיות לפי הגילאים השונים.

  חשוב לדעת שמדובר ביכולות כלליות בלבד ולכל ילד יש קצב משלו. קיומו של איחור או עיכוב התפתחותי אצל תינוקות נקבע על ידי רופא או איש מקצוע אחר בלבד.

   

    

  התפתחות תינוקות עד גיל חודש - מה אפשר לצפות? 

   בגיל זה התינוק בעיקר רוכש מודעות לחלקי גופו. לכן, חשוב להחזיק ולהשכיב אותו בתנוחות שונות: על הגב, על הבטן, על שני הצדדים וכדומה. דברו אליו הרבה וודאו שתינוקכם מצליח לסובב את הראש מצד לצד.

   משרד הבריאות ממליץ על מתן ויטמין D לתינוקות מגיל לידה ועד גיל שנה. מומלץ לבחור בתוסף ויטמין D שמותאם במיוחד לתינוקות רכים ומוגש בטפטפת נוחה לשימוש, כמו טיפטיפות ויטמין D מבית כצט.

   

  התפתחות תינוקות עד גיל שלושה חודשים - מה אפשר לצפות? 

  לאחר החודש הראשון התינוק מתחיל לגלות שליטה בידיים והוא מניע ומנפנף בהן מצד לצד. בעת שכיבה על הבטן, התינוק מצליח להרים את ראשו לזווית של 45 מעלות ומעלה ולהחזיקו באופן יציב. כמו כן, בגיל זה התינוק מתחיל לעקוב עם עיניו אחרי חפצים שונים, לחייך להוריו ולהכניס ידיים לפה.   

   

  פעילויות מומלצות להתפתחות התינוק לגיל זה: 

   

  הציגו בפני תינוקכם חפצים או צעצועים רכים ונסו לגרום לו לעקוב אחריהם עם עיניו. כדי לסייע לו להכיר את ידייו ורגליו, קרבו יד לרגל ויד לרגל הנגדית או עסו את גפיו בעדינות. הקפידו להשכיבו על הבטן: השכיבה על הבטן מסייעת לחיזוק חגורת הכתפיים, שריר שבעתיד הקרוב יסייע לו לזחול. אם הוא מביע קושי, נסו להשכיבו על הבטן לזמן קצר מספר פעמים ביום. המשיכו לאחוז אותו בתנוחות שונות, גם בעת ההאכלה או ההנקה. דברו אליו הרבה ושירו לו שירים, כך הוא ילמד לזהות את קולכם ולהגיב לשמו.

  התפתחות תינוקות עד גיל חמישה חודשים - מה אפשר לצפות? 

  תינוקות בגיל זה לרוב מצליחים להתהפך מהבטן לגב, ובהמשך יצליחו גם להתהפך מהגב לבטן. הם לומדים כיצד לאחוז בחפצים ביד אחת, להעביר ליד השניה ולהכניסם לפה, זהו שלב התפתחותי חשוב לפיתוח הקואורדינציה: אל תמנעו מתינוקכם להכניס חפצים לפה.

   

  פעילויות מומלצות להתפתחות התינוק לגיל זה:

  הציגו בפני התינוק מרקמים שונים: תנו לו לגעת בדשא, בחול, בשטיח, בבובת פרווה וכדומה. סייעו לו להביא ידיים אל מרכז הגוף, כדי שילמד למחוא כף המשיכו לסייע לו בהצלבת גפיים: תוך זמן קצר הוא ילמד לאחוז יד ורגל נגדית בעצמו המשיכו להשכיבו על הבטן, והגישו לו צעצועים כדי שינסה לתפוס אותם ביד אחת תוך העברת משקל ליד השניה. היכולת להעביר משקל מיד ליד תסייע לו רבות בשלב הזחילה. כדי לסייע לתינוקות להתהפך מהבטן לגב, נסו לבצע את התרגיל הבא: העבירו את יד ימין מתחת לבית החזה של התינוק בעת שהוא שוכב על הבטן ואחזו בזרוע יד שמאל שלו. עם יד שמאל שלכם איחזו בברך ימין של התינוק. קרבו את שני הידיים שלכם אחת לשניה עד שהתינוק יעבור לאט לאט לשכיבה על צד שמאל, עד להיפוך מלא.

  התפתחות תינוקות עד גיל שבעה חודשים - מה אפשר לצפות?

  מגיל זה התינוק ינסה בכל מאודו להתקדם קדימה לקראת חפץ או צעצוע שתציגו בפניו. יש תינוקות שמתחילים בזחילת גחון, באמצעותה הם מתקדמים על הבטן תוך תמיכה של הידיים והרגליים, ויש תינוקות שמתחילים מיד לעמוד על שש ולנסות להתקדם על הברכיים. שתי הדרכים תקינות. לעיתים התינוק יתחיל לזחול אחורנית, אך גם כאן אין מקום לדאגה. הוא ימצא את הדרך להתקדם קדימה עם הזמן. בגיל זה התינוק גם ינסה להתיישב. לעיתים הישיבה מגיעה בצורה של העברת משקל אחורה ולעיתים דרך הצד. אם תינוקכם יושב על הצד, וודאו שהוא יכול להישען ולעבור לישיבה דרך שני הצדדים.

  פעילויות מומלצות להתפתחות התינוק לגיל זה:

  תנו לו לזחול או לעמוד גם מחוץ לבית: זחילה או עמידה על קרקע משתנה, עם עליות וירידות, תסייע לו לשכלל את המיומנות שלו. הימנעו מרכישת נעליים ראשונות: הנעליים מעממות את התחושה בכפות הרגליים, לכן מומלץ לרכוש אותן רק אחרי הליכה יציבה במשך חודש או יותר. הציעו לו משחקים וגירויים לעידוד מוטוריקה עדינה: צעצועי השחלות, קוביות גדולות וכדומה יסייעו לו לרכוש שליטה טובה יותר בידייו וכן לשפר את הקשר בין עין ויד. מעבר לצעצועים, ניתן לעודד את המוטוריקה העדינה גם באמצעות אכילה עצמאית של פרוסת לחם או ביסקוויט.

   

  התפתחות תינוקות עד גיל שנה - מה אפשר לצפות?

  בגיל זה התינוק כבר יודע לזחול, לשבת, לעמוד ועם הזמן הוא ינסה ללכת. עודדו אותם להתנסות בהליכה בבית ובחוץ. בגיל זה הם כבר יכולים לפתח אינטראקציה עם בני גילם, לכן ניתן להפגישם עם תינוקות אחרים לשעת משחק. בגיל זה הם בעיקר ישחקו אחד ליד השני, אך יהנו מאוד מהחברה המשותפת. פעילות חברתית תורמת רבות בשלבי התפתחות הילד. 

   

  פעילויות מומלצות להתפתחות הילד בשלב זה: 

  כדי לעודד את ילדכם לעזוב את הרהיט ולעמוד באופן עצמאי, נסו לעמוד מאחוריו ולהפנות את תשומת ליבו באמצעות צעצוע או בועת סבון. הפניה אחורנית תעודד אותו לנתק יד אחת מהרהיט ולהסתובב אליכם. הגיע הזמן לבימבה: בגיל זה יש לחלק מהתינוקות צורך לדחוף קדימה, לכן אפשר להציע להם בימבה, הליכון או עגלה עם בובה. נסו להתחיל להלבישם בעמידה: ההלבשה תסייע להם ללמוד כיצד להעביר משקל מרגל מרגל.

   

   

  חשוב לזכור:

  התפתחות תינוקות נכונה לא ניתן להאיץ. אפשר לסייע, לגרות או לתרגל, אך חשוב מאוד שהתהליך יתפתח באופן טבעי גם מצידו של התינוק. העזרה הטובה ביותר שתוכלו לתת לילדכם הרכים היא להימנע מהשוואות, ולתמוך בתהליך התפתחות בעזרת חשיפתם לגירויים חדשים עם המון חיזוקים חיוביים. אם אתם חוששים שתינוקכם אינו מתפתח נכון, ניתן לפנות לרופא הילדים, לפיזיותרפיסט ילדים מומחה או להכנס לדף הפייסבוק של טיפטיפת חלב ביום חמישי בצהרים ולהתייעץ עם מומחי פיזיותרפיה לילדים.

   

   

  כתבות נוספות בנושא:

   

  משחק ילדים: על החשיבות של משחק להתפתחות תינוקות
  כולנו רוצים שהתינוקות שלנו יתפתחו, והרשת מלאה בטבלאות התפתחותיות לפי גיל התינוק. לעידוד התינוק להתפתחות בהתאם לגילו אין צורך ברכישת צעצועי התפתחות יקרים. המפתח להתפתחות טמון בתשומת לב, בתקשורת ובגירוי החושים או במילים אחרות: משחק.
  חמישה טיפים שמקלים על החיים של נשים מיניקות
  כל אישה שהניקה או מניקה כיום יודעת עד כמה ההנקה מסייעת לחיבור עם הילד ויוצרת רגעים אינטימיים קסומים מאד. אבל לא תמיד התהליך עובר על מי מנוחות. היכנסו לכתבה לפתרונות מעשיים לפתרונות מעשיים
  10 הדברים שמפריעים לתינוק שלך להתפתח
  בשנת החיים הראשונה, קצב ההתפתחות של תינוקות הינו מהיר במיוחד. בתוך חודשים ספורים הם מפתחים יכולות מוטוריות וקוגניטיביות מדהימות, ובעצם מבצעים את הקפיצה ההתפתחותית הגדולה ביותר שיעשו בכל חייהם. אז איך אנחנו יכולים לעזור להם? האתגר המרכזי שלנו הוא בעיקר לא להפריע.
  תזוזת תינוקות – פעילות גופנית בחודשי החיים הראשונים
  פעילות גופנית טובה לבריאות – את זה כולם יודעים. אך האם ידעתם שהדבר נכון גם לתינוקות? ממחקרים שנערכו עולה כי תינוקות שפעילות גופנית היא חלק משגרת יומם יגדלו להיות מבוגרים בריאים יותר, ויסבלו פחות מהשמנת יתר ותופעות נלוות
  טיפים לעידוד ההתפתחות בחורף
  בחוץ גשום והרצפה קרה? אתם עדיין יכולים לעודד את הקטנטנים להתפתח ולזחול. קראו כאן את הטיפים שלנו.
  התפתחות תינוקות: התפתחות הראייה אצל תינוקות
  "תינוקות רואים הפוך", "תינוקות נולדים עיוורי צבעים", "תינוקות רואים רק אפור", אלו הם רק חלק קטן מהמיתוסים הנפוצים סביב ראיית תינוקות, וכיאה למיתוסים, אין בהם הרבה אמת. בואו נעשה קצת סדר בכל הקשור לראיית התינוק ולהתפתחותה
  החייאת תינוקות: להיות מוכנים לכל מצב
  הכרת עקרונות החייאת תינוקות תאפשר לכם ההורים לסייע לתינוק שלכם, ואפילו להציל את חייו, במקרה של איבוד נשימה. בכתבה זו ריכזנו עבורכם את השלבים הבסיסיים בהגשת עזרה ראשונה ובביצוע החייאה
  לפני הלידה ולאחריה: מה באמת חשוב שיהיה בבית?
  כהורים טריים תרצו לדאוג שלתינוקכם לא יחסר דבר, כבר מהרגע הראשון. בכל הקשור בקניות לקטנטנים שלכם תגלו מהר מאד כי השמיים הם הגבול. כיצד בכל זאת לקנות בחכמה מבלי להיקלע להוצאות מיותרות? המשיכו לקרוא
  בגדי תינוקות - החשיבות בבחירת הבגד הנכון
  הורים יעשו הכל בשביל התינוק שלהם - הם יחצו יבשות וימים, יקטפו ירח וכוכבים, יטוסו לחלל ובלבד שלתינוקם לא יחסר דבר. כאשר הורים תרים אחר בגדים לתינוק הם ודאי יודעים כי חשיבותה של ההלבשה התחתונה אינה פחותה מההלבשה העליונה (מה גם שלא אחת הלבוש התחתון הוא גם הלבוש העליון).
  מתי להתחיל עם המוצקים?
  כשאנחנו ההורים מחפשים תשובה לשאלה מתי להתחיל לתת לתינוק שלנו להתנסות במזונות אחרים מלבד חלב אנו נתקלים באין ספור גישות. ממש כמו בנושא השינה של התינוקות, אני רוצה להציג במאמר זה מקצת מהגישות השונות ולהציע היגיון בבחירת הדרך המתאימה לנו
    
  1. לעמוד הקודם
  2.  
  3. לעמוד הבא
  עבור לתוכן העמוד