צור קשר

צור קשר

checked
בר שפותדלג על בר שפות
חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

צחצוח שיניים לתינוקות וילדים – איך לעשות את זה נכון?

צחצוח שיניים לתינוקות וילדים – איך לעשות את זה נכון? (הגדל)

בין אם אתם הורים לתינוק שזה עתה צמחה לו שן ראשונה ובין אם לילדים גדולים באופן יחסי אולם בעלי הרגלי צחצוח שיניים בעייתיים – סביר להניח שהגיע הזמן להתחיל ולטפל בשיניים שלהם שלכם באופן ראוי. צחצוח שיניים לתינוקות וילדים הוא בעל חשיבות גדולה מאין כמוה, ועדיין ישנן טעויות נפוצות שכמעט כל הורה יכול לעשות. מתי להתחיל ואיך לעשות את זה נכון? הכתבה הבאה תעשה לכם סדר.


האם טיפול בשיניים חלביות זהה לטיפול בשיניים שהתחלפו?


השאלות העיקריות שבוודאי עולות אצלכן בהקשר של צחצוח שיניים לילדים הן מאיזה גיל חשוב להתחיל בצחצוח השיניים, והאם ישנם הבדלים מהותיים בין שיני החלב – הצומחות לרוב מסביבות גיל חצי שנה – לשיניים הרגילות והקבועות. ההבדל העיקרי הוא שבשיניים הראשונות, ועד גיל שנתיים למעשה, לא משתמשים במשחת שיניים המכילה פלואוריד.
ניתן להשתמש במברשת רכה או אצבעון סיליקון על מנת לנקות את השן ולייצר הרגלים נכונים שילוו את התינוק גם בבגרותו. על מנת להשלים את פעולת הצחצוח ניתן להשתמש בג'ל ניקוי ללא פלואוריד כמו טפטפים פרסטי שמייצר שכבת הגנה על השיניים אך בטוח לבליעה.


צחצוח שיניים לתינוקות - מדוע חשוב לצחצח באופן נכון כבר מהשן הראשונה?


המלאכה של צחצוח השיניים לילד אמורה להתחיל עם הופעת השן הראשונה. מגע המברשת בשן יסיר את החיידקים, הסוכרים והחומרים המזיקים האחרים שהצטברו על גביה, ובנוסף לכך יגרום לגירוי בייצור רוק התורם לשטיפת הפה ולניקויו. כמובן שבדרך זו התינוק כבר יתרגל למגע המברשת ולתרגל צחצוח השיניים. יש להקפיד על צחצוח שיניים תקין מכיוון שכיוון צמיחת השיניים הקבועות מתבסס על שיני החלב, כך שחורים ובעיות שיניים אחרות עלולים לשבש את מצב הלסת בעתיד הקרוב או הרחוק.


צחצוח שיניים לילדים - טיפים מועילים

  • יש להשקיע מחשבה בבחירת מברשת בעלת תו תקן, ראש קטן, סיבים רכים בהתאם לגיל הילד וידית בממדים גדולים באופן יחסי להחזקה נוחה (בפועל, עד גיל שמונה לערך ההורים הם אלו שאמורים לצחצח את השיניים של ילדיהם). 
  • כאשר השערות במברשת מתחילות להתפזר לכל עבר, סימן להחליף אותה. בדרך כלל זה קורה תוך 6-3 חודשים של שימוש, אולי מוקדם יותר אם מצחצחים שיניים בצורה כוחנית או לא נכונה.

ומה לגבי משחת השיניים?


צחצוח שיניים לילדים הוא מעט שונה בהשוואה לתינוקות. בדרך כלל נהוג לעבור להשתמש במשחת שיניים סביב גיל שנתיים כאשר התינוק מסוגל לירוק בכוחות עצמו את המשחה. יש לשים על המברשת כמות קטנה מאוד של משחה, בגודל של ראש סיכה או גרגיר אורז, למעט מקרים של ילדים שרופא השיניים מזהה אצלם פוטנציאל גדול יותר לעששת.


צחצוח שיניים לתינוקות וילדים - באיזו תדירות?


אין הבדל מהותי בתדירות צחצוח השיניים של תינוקות, מבוגרים וילדים. את צחצוח השיניים יש לבצע פעמיים ביום: לאחר ארוחת הבוקר (בין אם הנקה, בקבוק חלב, תמ"ל, רסק או כל דבר אחר) ולפני שנת הלילה. רצוי למנוע מהילדים לאכול בלילה מזון או שתייה ממותקת, על אחת כמה וכמה לאחר הצחצוח.


הילד מסרב לצחצח שיניים. מה אפשר לעשות?


צחצוח שיניים לתינוקות ולילדים עלול להיות משימה מורכבת, לפחות בחודשים הראשונים.  אי אפשר לקחת כמובן מאליו את שיתוף הפעולה של הילדים, שלא מבינים לחלוטין את חשיבות צחצוח השיניים וגם מתקשים לבצע זאת בכוחות עצמם. יש כמה דרכים באמצעותן תוכלו להגדיל את סיכויי ההצלחה שלכם. 

  • נכון בדרך כלל להעביר את הדגשים כשההורה מצחצח שיניים במקביל לילד ומדגים לו איך לעשות זאת, והרי ידוע שילדים הם חקיינים מטבעם. את הצחצוח המשותף ניתן גם לבצע בשילוב משחקים, הקלאסי שבהם הוא "אני אצחצח לך ואתה תצחצח לי". בכל מקרה מומלץ לערב את הילד בצחצוח ולתת לו את ההרגשה שהוא אחראי על המשימה, גם אם ברור שאת הצחצוח הסופי אתם תבצעו עבורו.
  • כל פעולה שהופכת את הצחצוח לחוויה נעימה ומשמחת היא מבורכת. לשם כך הכנו בטפטפים את השיר הקליט הבא שיכול ללוות אתכם בכל צחצוח ולהפוך אותו לחגיגה. וזכרו – רק כשהשיר נגמר אפשר להפסיק לצחצח. 
  • רעיון מצוין נוסף הוא שימוש בטבלת צחצוח שיניים. טבלת צחצוח שיניים לילדים תאפשר לכם לתעד באילו ימים בדיוק בכל שבוע אתם עומדים במלאכת הצחצוח, לסמן את המועד בצורה ידידותית (מדבקות למשל) ולתרום לתחושת הביטחון העצמי וההצלחה של הילדים.
  • אפשר אף להסכים על צ'ופר קטן שהילד יקבל אם ישלים בהצלחה את הטבלה השבועית, זה לא חייב להיות משהו גדול, הבטחה לבילוי משותף או מדבקת הצטיינות יכולה להספיק על מנת להגביר את המוטיבציה.


 

עבור לתוכן העמוד