צור קשר

צור קשר

checked
בר שפותדלג על בר שפות
חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

עיכוב התפתחותי רב תחומי

  • התקופה הראשונה של החיים, מהלידה ועד גיל שלוש, היא התקופה הכי משמעותית מבחינה התפתחותית של רוב מערכות הגוף. עד גיל שנה נפח המח מכפיל את עצמו ועוד כ15% נוספים עד גיל שנתיים. בגילאים אלו התינוקות רוכשים מיומנויות חדשות בכל תחומי התפתחות התינוק
  • הדרך החשובה ביותר להתמודדות עם עיכוב התפתחותי אצל תינוקות היא הניסיון למנוע אותם.
  • אחד התוספים החשובים ביותר לתינוק, בעיקר להתפתחות תקינה של המח הינו ברזל. כיוון שחלב אם אינו מכיל מספיק ברזל לתינוק, חשוב לתת תוסף ברזל במינון של 7.5מ"ג ליום מגיל 4 חודשים ו15מ"ג ליום מגיל חצי שנה ועד גיל שנה וחצי.

הכתבה נכתבה ע"י: ד"ר גילי גולדבלט מומחה ברפואת ילדים.

כאמור, שלוש השנים הראשונות, הן הכי משמעותית מבחינה התפתחותית. בגילאים אלו התינוקות רוכשים מיומנויות חדשות בכל תחומי התפתחות התינוק.

ארגון הבריאות העולמי פיתח טבלה שמראה מה תינוקות מגיל אפס ועד גיל שלוש "אמורים" לעשות תחת תנאים אופטימליים. כמובן שלא כל תינוק קרא את הטבלה ולכל אחד יש קצב התפתחות משלו, אך איחורים משמעותיים בהשגת אבני דרך דורשים השגחה, בירור או התערבות (תלוי בחומרתן).

עיכוב התפתחותי - הסוגים השונים

כאשר תינוק אינו משיג אבני דרך מסוימים, המצב עלול להשפיע עליו בכל מיני אספקטים:

  • מוטורית
  • ורבלית
  • קוגניטיבית ועוד...

השפעות אלו הן בעלות השפעה למשך כל חייו של ילדך, לכן במידה והבעיה אובחנה, רצוי מאד לטפל בה בהקדם האפשרי. עיכובים התפתחותיים עלולים לקרות אצל כל ילד כמעט בכל תחום כולל: גדילה, דיבור, התפתחות מוטורית וקוגניטיבית ועוד...

בקבוצות מסוימות כגון: ילדים מאומצים, ילדים הסובלים מדלקות אוזניים חוזרות או כאלו עם מחלות כרוניות למיניהן ישנה שכיחות גבוהה יותר של עיכובים התפתחותיים. העיכוב ניתן לאבחון על ידי ההורים, אחיות טיפת חלב, רופא הילדים או רופא התפתחותי.

נדבר על שתי דוגמאות שכיחות:

 

עיכוב התפתחותי מוטורי

זחילה בדרך כלל נרכשת סביב גיל שמונה חודשים וההורים צריכים להתכונן לכך על ידי הכנת הבית ומיגון מפני סכנות שונות שעלולות לקרות עקב עצמאות מוגברת של התינוק שרוצה לגלות את העולם סביבו, לדחוף ידיים לכל מקום אפשרי, למשוך דברים שלא הצליח להגיע אליהם ולהגיע לחפצים שעלולים למצוא את עצמם בפיו. יש תינוקות שלא זוחלים אף פעם וזה לא בהכרח מעיד על בעיה כלשהי. במידה והתינוק מתפתח היטב, מושך את עצמו לעמידה, הולך בעזרת חפצים (משייט) יושב יציב ועוד- לא אמורה להיות השפעה שלילית על ההתפתחות עקב חוסר או איחור בזחילה.

עיכוב התפתחותי בדיבור

תינוקות לומדים לדבר על ידי חיקוי. על כן שמיעה תקינה הינה הכרחית לדיבור תקין. אנו מצפים שתינוק יתחיל להגיד את מילותיו הראשונות סביב גיל שנה, אך ההבנה שלהם נרכשת מספר חודשים לפני כן. תינוק שאינו מדבר, בעיקר אלו שסובלים מדלקות אוזניים חוזרות (אחת המחלות השכיחות ביותר והסיבה הנפוצה ביותר לטיפול אנטיביוטי עד גיל שנה) יעברו בדיקת שמיעה על מנת לוודא שאין ירידה משמעותית שיכולה להסביר עיכוב בדיבור. סיבות נוספות לעיכוב בדיבור כוללות: לקויות למידה שונות, הזנחה, נכות אינטלקטואלית, פגות, הפרעת עיכוב שמיעתי, בעיות נוירולוגיות, אוטיזם, חיך או שפה שסועה ועוד.

* אין הסכמה ברורה למה נחשב עיכוב התפתחותי אך לצרכי מחקר מוסכם שירידה בסטיית תקן אחת פחות מהממוצע נחשבת לעיכוב.

לפי ארגון הבריאות העולמי לדוגמאות שציינו, הטווח התקין לזחילה נע בין גיל חמישה חודשים עד גיל 13 חודש, כאשר 4.3% מהמשתתפים במחקר לא זחלו כלל. שוב, כאשר התינוק תקין מבחינות אחרות- יושב יציב ללא תמיכה, נעמד בעזרת חפצים או משייט, קרוב לוודאי שאין בעיכוב בזחילה או סיבה לדאגה.

טיפול בעיכוב התפתחותי רב תחומי

 

במידה וישנו עיכוב התפתחותי חמור בילדים במגמות שונות, בהחלט כדאי לפנות לבירור אצל רופא הילדים, רופא התפתחותי או פיזיותרפיסטית על מנת לאבחן ולהתאים טיפול במידה ויש צורך. פנייה לרופא מוצדקת כאשר יש חשש כלשהו. גם אם בסוף הבדיקה, הרגעת ההורה והסבר שאין ממה לחשוש הוא הפתרון היחיד. הרופא מצויד במספר דרכי אבחון לעיכובים תלוי בסוג העיכוב. לרוב, בדיקה גופנית ושימוש בטבלאות מותאמות גיל מספקות אך לפעמים הבירור מצריך בדיקות עזר כגון בדיקת שמיעה, בדיקת ראייה, ייעוץ נוירולוג, ייעוץ רופא אא"ג ועוד.

כאמור, מומלץ לנסות למנוע את העיכוב. למשל, למניעת עיכוב התפתחותי בדיבור - חשוב לדבר עם התינוק אפילו לפני צאתו לאוויר העולם ולהקריא לו סיפורים. זאת מכיוון שדיבור נרכש על ידי חיקוי. בנוסף מומלץ לתת לו את האפשרות לנסות לדבר כאשר הוא מתחיל לנסות להתבטא, להרעיף עליו הרבה חום ואהבה וכמובן לוודא שהוא מטופל כמו שצריך כאשר הוא חולה במחלות שונות בכלל ובדלקות אוזניים בפרט.

כאמור, מומלץ להשתמש בתוסף ברזל המסייע להתפתחות תקינה של המח. חשוב לזכור שחלב אם אינו מכיל מספיק ברזל לתינוק, ולכן יש לתת את התוסף במינון של 7.5מ"ג ליום מגיל 4 חודשים ו - 15מ"ג ליום מגיל חצי שנה ועד גיל שנה וחצי.

כתבות נוספות בנושא

התפתחות רגשית של תינוקות

התפתחות רגשית של תינוקות

הוא אמנם נראה קטנטן, חסר ישע ובעל צרכים בסיסיים בלבד, אבל למעשה יש לתינוק מנגנון חברתי מורכב וצרכים רגשיים ברורים כבר מרגע לידתו. מה כוללת ההתפתחות ...

התפתחות תינוקות: אין גיל צעיר מדי למשחק

התפתחות תינוקות: אין גיל צעיר מדי למשחק

אחת הדרכים המהנות והיעילות ביותר ללמידה בכל גיל היא באמצעות משחק, בעיקר עבור ילדים ותינוקות. דרך משחקים אפשר ללמד את הקטנטנים לחזק את חגורת הכתפיים, ...

התפתחות תינוקות: התפתחות הראייה אצל תינוקות

התפתחות תינוקות: התפתחות הראייה אצל תינוקות

"תינוקות רואים הפוך", "תינוקות נולדים עיוורי צבעים", "תינוקות רואים רק אפור", אלו הם רק חלק קטן מהמיתוסים הנפוצים סביב ...

הצג כתבות נוספות
עבור לתוכן העמוד