צור קשר

צור קשר

checked
בר שפותדלג על בר שפות
חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

האם ניתן למנוע שלשולים אצל תינוקות וילדים?

 •  לצערינו לא ניתן למנוע שלשולים לחלוטין אבל ניתן בהחלט לצמצם באופן משמעותי את הסיכון לשלשולים אצל תינוקות אם שומרים על הכללים הבאים:
 • מתחסנים
 • שומרים על כללי היגיינה
 • מטפלים נכון במזון
 • מרחיקים מילדים או מתינוקות אחרים שסובלים משלשולים

למנוע אי אפשר, אבל ניתן בהחלט לצמצם באופן משמעותי את הסיכון לשלשולים אצל תינוקות אם מתחסנים, שומרים על כללי היגיינה, מטפלים נכון במזון ומרחיקים מילדים או מתינוקות אחרים שסובלים משלשולים. לפניכם כל הכללים להפחתת הסיכון לשלשולים

שלשול מוגדר כיציאות מימיות בתדירות הכפולה מהרגיל. בין הגורמים לשלשולים ניתן למצוא וירוסים, כמו למשל וירוס הרוטה, חיידקים, כמו סלמונלה ואי קולי, אמבות וטפילים ממזון מקולקל או מזוהם וכמו כן, לעיתים השלשולים נגרמים כתוצאה מדלקות במעי. הסכנה הגדולה ביותר במקרים של שלשולים אצל תינוקות היא סכנת ההתייבשות. השלשול לרוב יחלוף מעצמו בתוך מספר ימים אך התייבשות וחוסר ספיגת ויטמינים ומינרליים ממזון במשך כמה ימים עשויה להיות מסוכנת מאוד, במיוחד לתינוקות רכים.

כיצד ניתן למנוע או להפחית את הסיכון לשלשולים?

 

התחסנות

 

נגד וירוס הרוטה, שמהווה גורם עיקרי לשלשולים אצל תינוקות ופעוטות, קיים חיסון שניתן בטיפת חלב במסגרת חיסוני השגרה הכלולים בסל הבריאות. החיסון נגד וירוס הרוטה ניתן בשלוש מנות באמצעות טיפות דרך הפה. המנה הראשונה ניתנת בגיל 6 שבועות. מחקרים מראים שכל ילד בישראל נדבק לפחות פעם אחת בווירוס הרוטה עד לגיל 5. לכן, החיסון מצליח במניעת חלק ניכר מהשלשולים.

 

מניעת הידבקות

 

שלשולים שנגרמים כתוצאה מווירוסים וחיידקים הינם מדבקים מאוד, לכן מומלץ להרחיק את ילדכם מילדים או ממבוגרים שסובלים משלשולים. כמו כן, אם ילדכם סובל משלשולים, אין לשלוח אותו לגן או להכניסו לבריכת שחייה. במהלך הטיפול בילד הסובל משלשולים, יש לשמור על רמת היגיינה גבוהה ולהקפיד לשטוף ידיים לאחר כל החלפת חיתול או ביקור בשירותים. כמו כן, חיתולים מלוכלכים יש לשים בשקית סגורה, בכדי למנוע את העברת הווירוס על ידי זבובים או חרקים אחרים בסביבת הפח.

 

טיפול נכון במזון

 

אחד מהגורמים לשלשולים, הקאות וכאבי בטן הינו הרעלת מזון. לכן, מומלץ לטפל נכון במוצרי מזון ובאוכל מבושל:

 • בעת הרכישה בדקו שתנאי האחסנה בחנות נאותים בהתאם להוראות היצרן.
 • לפני כל שימוש בדקו את תאריך התפוגה שמופיע על גבי האריזה.
 • מזון מבושל ניתן לשמור במקרר במשך יומיים בלבד, וכן חשוב לחמם היטב ולוודא שהמזון רתח לפני ההגשה.
 • בעת שהייה מחוץ לבית, הימנעו מאריזה של מאכלים שעשויים להתקלקל במזג אוויר חם, ובעיקר מזונות מין החי, כגון: בשר, מוצרי חלב וביצים. 

הילד בכל זאת משלשל? כך תתמודדו


מכיוון שהסכנה הגדולה ביותר בשלשולים היא התייבשות, יש להקפיד על שתייה מרובה. כמו כן, בתקופת שלשולים גם האיזון המינרלי בגוף מופר בשל איבוד של מלחים ומינרלים חיוניים אחרים, דבר שפוגע בספיגת הנוזלים. לכן מומלץ להשתמש בתמיסת אלקטרוליטים לתינוקות ולפעוטות. מכיוון שתוך כדי השלשולים גם הווירוסים והמזהמים האחרים יוצאים החוצה, מומולץ להימנע ממתן טיפול "עוצר".

מתי יש לפנות לטיפול רפואי?

 • אם מדובר בתינוק קטן שלא נתן שתן במשך מספר שעות
 • אם השלשול אינו נחלש או פוסק לאחר 48 שעות
 • אם הילד הינו אפאתי, חסר תיאבון וישנוני
 • אם הופיעו פרכוסים
 • אם הופיע שלשול דמי
 • אם הופיע חום של מעל ל-38 מעלות

כתבות נוספות בנושא

מי אתה וירוס הרוטה?

מי אתה וירוס הרוטה?

התינוק שלכם משלשל ומקיא? יכול להיות שהוא נדבק בוירוס. וירוס הרוטה הוא אחת הסיבות הנפוצות לשלשולים אצל ילדים עד גיל שנתיים. הוא מדבק מאד ובהיעדר טיפול ...

שלשול אצל תינוקות - מדריך היציאות המלא

שלשול אצל תינוקות - מדריך היציאות המלא

רופאי הילדים לעיתים נעזרים בבחינת תכולת החיתול לצורך איבחון תופעות שונות, שכן צבען ומרקמן של היציאות יכולים להעיד על מצבו הבריאותי של ילדכם. אז מה ...

התינוק מקיא? כך תשפרו את ההרגשה שלו

התינוק מקיא? כך תשפרו את ההרגשה שלו

תינוקות שסובלים מהקאות מרגישים בדיוק כמו מבוגר. קצת בחילה, קצת סחרחורת, ירידה בתיאבון ומצב רוח כללי רע. קראו כאן איך אפשר להקל עליהם, ולסייע להם ...

הצג כתבות נוספות
עבור לתוכן העמוד