צור קשר

צור קשר

checked
בר שפותדלג על בר שפות
חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

מה קורה לגוף של התינוקות כשיש להם חום?

 • בשל הרגישות הגבוהה לזיהומים ולעמידות חלשה בפניהם, וכן עקב קושי בזיהוי מקור מחלה בקרב יילודים, כשמופיע חום גבוה מ38 מעלות יש לפנות לברור רפואי.
 • חום לאחר חיסון הינו תגובה טבעית של הגוף נגד החיידק המוחדר. יש לפנות לרופא בהופעת חום גבוה במיוחד.
 • חום גבוה מ42 מעלות נגרם ממצבי קיצון, ועלול לגרום לנזק בלתי הפיך לגוף. במצב כזה יש לפנות בדחיפות לרופא או למיון.
 • פרכוסי חום נגרמים מעליה חדה ומהירה בחום הגוף ועוברים מאליהם. במהלך ההתקף חשוב לוודא שדרכי הנשימה פתוחים, למנוע קבלת מכה ולאמוד את משך הפרכוס.

 

התינוק מרגיש חם, רואים מעט אודם בלחיים, ההתנהגות שלו משתנה והוא מתנהג לא כהרגלו – כל הסימנים מעידים על חום. אתם מודדים בשיטה המועדפת עליכם (בפי הטבעת, בבית השחי, באוזן או בפה) והמדחום מאשר את מה שכבר ידעתם – לתינוק יש חום.

אך החום הוא למעשה סימפטום ואינו מחלה בפני עצמו, וכשהוא עולה זה סימן שהגוף מתמודד עם מחלה או דלקת. חשוב לעקוב אחרי החום ולהתמודד עמו באופן מדוד ורגוע, אך בו בזמן לא להקל ראש כיוון שבמקרים מסוימים חום אצל תינוקות עלול להיות מסוכן. איך בעצם החום משפיע על הגוף של הקטנטנים, מהן ההשלכות שלו ולמה הוא עלול לגרום? קראו והשכילו.
 

חשש מזיהומים והידרדרות מהירה אצל יילודים


תינוקות עד גיל שלושה חודשים מוגדרים יילודים. תינוק עם חום העולה על 38 מעלות מחייב בירור אצל הרופא בשל כמה סיבות:
 • המערכת החיסונית עדיין אינה מפותחת מספיק ולכן הם רגישים יותר לזיהומים
 • קיים קושי לזהות את מקור מחלתם מבדיקה גופנית
 • עמידותם הגופנית לזיהומים ולמחלות ירודה וגם מצבי חולי קלים יחסית יכולים להידרדר במהירות 

 לכן, לעיתים עליית חום תחייב אשפוז לצורך בדיקות לבירור מקור המחלה ומתן טיפול. דחיפות הטיפול נובעת מהעובדה שזיהום לא מטופל עלול להעמיד את היילוד בסכנת חיים של ממש.

 

חום אחרי חיסון

החיסונים הם למעשה חיידקים מוחלשים או מומתים אשר מוחדרים לגוף, כדי שהגוף יכיר את החיידק ויפתח נוגדנים. עם זאת, החדרת החיידק תגרום לתגובת נגד של הגוף, אשר עלולה לכלול גם עליית חום. לכן, הופעת חום אצל תינוקות אחרי קבלת חיסונים זה דבר סטנדרטי, רק כאשר מדובר בחום גבוה במיוחד של מעל 39.5 מעלות יש לפנות לרופא.

  

יתר חום 

 

לעיתים נדירות ביותר חוצה חום הגוף את קו 42 המעלות. חום גבוה כל כך עלול לפגוע בתפקוד התאים, לשבש מערכות ולהסב נזק בלתי הפיך. חום שכזה לא נגרם מווירוסים או חיידקים, אלא ממצבי קיצון כגון חשיפה לתרופות הרדמה, מכת חום וכו'. אם החום מגיע לרמה זו יש לפנות בדחיפות לרופא ואף למוקד או לחדר המיון בבית חולים.

 

פרכוסי חום 

 

פרכוסי חום אצל תינוקות נובעים מעלייה חדה ומהירה בחום הגוף. עלייה זו מגרה את המוח וגורמת לפרכוס שנמשך דקות בודדות, שבמהלכן העיניים מתגלגלות, ריר נוזל מהפה, הגפיים נעות בצורה בלתי נשלטת ולעיתים אף מתרחש אובדן הכרה. תינוקות ופעוטות הסובלים מפרכוסים (עוויתות פתאומיות) עלולים להיות מחזה מלחיץ מאוד, במיוחד אם זו פעם ראשונה שזה קורה, אך חשוב שתדעו כי לרוב מדובר בתופעה שחולפת מעצמה ואינה גורמת לנזק.

מה עושים בזמן התקף פרכוסים

במהלך התקף הפרכוסים חשוב לשמור על קור רוח, עד כמה שאפשר, ולבצע את הפעולות הבאות:

 1. השכיבו את הילד על צידו, כשפיו כלפי מטה
 2. ודאו שהילד יכול לנשום ללא הפרעה
 3. אל תכניסו אצבעות לפיו ואל תניחו בפיו כל חפץ שעלול להפריע לו לנשום (כמו מוצץ או בקבוק)
 4. הרחיקו חפצים קשים או חדים הנמצאים בסביבה
 5. הניחו סביב הילד כריות או שמיכות
 6. הסתכלו בשעון כדי לאמוד את משך הפרכוס. אם הפרכוס נמשך פחות מחמש דקות, פנו לרופא הילדים, אם הפרכוס נמשך מעבר לחמש דקות, פנו לחדר המיון  

לאחר ההתקף מדדו את החום, ובמידת הצורך היעזרו בתרופות להורדת חום המותאמות לתינוקות מגיל לידה. אחרי ההתקף גשו לרופא כדי שיאבחן מה הייתה הסיבה להתקף.

כתבות נוספות בנושא

שש דרכים להתמודדות חכמה עם חום אצל תינוקות

שש דרכים להתמודדות חכמה עם חום אצל תינוקות

לתינוק שלכם יש חום. הוא חסר אנרגיות רע לו וגם לכם. למרבה המזל, תוכלו להקל עליו בשישה צעדים פשוטים שיגרמו לו לישון טוב יותר, לאכול טוב יותר, וחשוב מכל ...

הורדת חום בילדים - הנחיות חדשות

הורדת חום בילדים - הנחיות חדשות

מהו חום, מדוע הוא עולה ומתי יש להוריד אותו? לאחרונה הוציאה ההסתדרות הרפואית בישראל הנחיות חדשות להורדת חום בילדים, פעוטות ותינוקות. לפניכם סיכום ...

מה גורם לחום מתחת לגיל חצי שנה?

מה גורם לחום מתחת לגיל חצי שנה?

התינוק שלכם מתחת לגיל חצי שנה ויש לו חום? יכול להיות שמדובר בווירוס, חיידק, חיסונים ועוד. קראו כאן על הגורמים הנפוצים ואת ההמלצות הרפואיות העדכניות ...

חום אצל תינוקות - תשובות לשאלות

חום אצל תינוקות - תשובות לשאלות

חום אצל תינוקות הינו סימפטום המדאיג את רוב ההורים, גם את ההורים הרגועים ביותר. ישנן שאלות רבות בנושא כגון: על מה חום מעיד? מהו חום תקין? איך בודקים ...

הצג כתבות נוספות
עבור לתוכן העמוד