צור קשר

צור קשר

checked
בר שפותדלג על בר שפות
חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

התפתחות תינוקות: אין גיל צעיר מדי למשחק

 • עד לגיל 3 חודשים יש לספק לילד התנסויות חושיות שונות- להשמיע מוזיקה, להביא במגע עם מרקמים שונים, לתלות מובייל ולהפנות הבעות וחיוכים.
 • בגילאים 3-6 חודשים מומלץ להניף ולגלגל את התינוק, לעסות את גופו, לעודד שימוש במראות וברעשנים ולחקות את תגובותיו.
 • ב גילאים 6-9 חודשים הרבו במשחקי קוקו והפנו את תשומת לב התינוק לחפצים שנעלמו או שהושלכו והניחו צעצועים לעידוד זחילה. עד גיל שנה עשו מסלול מכשולים שחקו בכדור, בתחפושות ובבועות סבון.
 • מגיל שנה עד 3 תנו לפעוט להתנסות במשחקי קופסא והרכבה, ספרו לו סיפורים ואפשרו לו לשחק במשחקים אינטרנטיים המקדמים תחומים שונים.

אחת הדרכים המהנות והיעילות ביותר ללמידה בכל גיל היא באמצעות משחק, בעיקר עבור ילדים ותינוקות. דרך משחקים אפשר ללמד את הקטנטנים לחזק את חגורת הכתפיים, להתהפך, לזחול ולתקשר עם הסביבה. קראו כאן על מגוון משחקים לתינוקות בגילאי חודש עד שנה


זמן רב לפני שהתינוק לומד לדבר מוחו מגיב לגירויים שונים הנמצאים סביבו. הוא לומד לזהות את פניה וקולה של אמו, מפתח סקרנות טבעית להתרחשויות ומסתגל לבית, לשגרה ולחיי המשפחה. המשימה החשובה ביותר שניצבת מולו בשנת חיו הראשונה היא התפתחות, ואחת הדרכים הטובות לסייע לו בביצועה  – היא משחק.

 

 

משחקים לתינוקות מגיל לידה ועד לגיל 3 חודשים

 • שירים: חבקו את התינוק בזרועותיכם, שירו לו שיר ונועו בתנועות עדינות. בגיל הזה קולכם ומגע גופכם נוסכים בו תחושת ביטחון, וכך הוא פנוי יותר לחקר הסביבה שלו.
 • מגע עם מרקמים שונים: הכינו קופסה עם אביזרים במרקמים שונים, למשל צמר גפן, בדים שונים, כדור גומי, רעשן וכדומה. הציגו לתינוקכם חפץ אחד בכל פעם ותנו לו למשש אותו בידיו. התחושה המשתנה תדהים אותו (אם התינוק כבר החל לחקור את העולם דרך הפה -  חשוב  להזהר מאביזרים שיכולים להוות סכנה).
 • מובייל: תלייה של מובייל, או כל חפץ בטיחותי אחר, מעל מיטת התינוק תבטיח לו ולכם דקות ארוכות של הנאה משותפת.
 • חיקוי: תינוקות מאוד אוהבים משחקי חיקוי, אפילו בגיל כה צעיר. נסו לחייך אליו, לחרוץ לשון או לכווץ שפתיים לצורת O. מהר מאוד תגלו שתינוקכם מנסה לחקות אתכם.

 

משחקים לתינוקות בגיל 3-6 חודשים

 • גלגולים על שטיח או שמיכה: בגיל זה לומד התינוק להכיר את גבולות גופו ומנסה ללא הרף לשפר את יכולותיו. התגלגלו עמו על השטיח, והניפו אותו בתנועת אווירון כדי שיוכל לראות את העולם מפרספקטיבות שונות. לאחר שיעשה זאת כמה פעמים אתכם, ירצה לנסות להתהפך לבד.
 • רעשנים: בגיל זה לומד התינוק לאחוז בידיו חפצים ולבצע איתם פעולות. גם אם ידע לאחוז רעשן כבר קודם – לא ידע שהרעשן הוא זה שגורם לרעש. היום הוא כבר יודע. נסו לייצר מקצב קל לחיקוי עם הרעשן שבידכם, ועודדו אותו לחקות אתכם.
 • מתיחות ועיסויים: זוהי דרך נפלאה לחיזוק הקשר ביניכם לבין התינוק ולשיפור יכולתו של התינוק לחוש את גופו שלו. תוכלו לעסות בעדינות רבה את הגפיים, להרים ידיים למעלה או ליישר רגליים. אם תוסיפו לכך דגדוג קל, יכול להיות שתשמעו את הצחוק המתגלגל הראשון שלו.
 • מראות: תינוקות מאוד אוהבים לראות תינוקות. לכן, הצבת מראה בטיחותית על מזרון הפעילות תסקרן אותו מאוד, ובשכיבה על הבטן תסייע לו להרים את הראש גבוה יותר.
 • תקשורת: אם עד כה התינוק שלכם אהב לחקות אתכם, עכשיו תוכלו להציג לו גם את הצד השני של המטבע ולחקות אותו כדי ללמד אותו כיצד לתקשר. אם הוא משמיע קול, חזרו עליו בעצמם וחייכו. כך תיהנו משיחות שלמות בשפת התינוקות, תהליך שחשוב גם להתפתחות השפה בהמשך.

משחקים לתינוקות בגיל 6-9 חודשים

 • משחקי קוקו: למשחקי קוקו יש חשיבות רבה כיוון שהם מלמדים את התינוק שההורה נעלם – וחוזר. כך ביטחונו העצמי עולה וחרדת הנטישה יורדת. אין צורך להתחבא במקומות רחוקים, לפעמים ניתן רק להסתיר את העיניים.
 • "לאן נעלם?": בגיל הזה התינוק שלכם לומד להשליך דברים על הרצפה, גם בובות ומשחקים וגם את ארוחת הצהרים שלו. כדאי לדעת שלמשחק הזה יש משמעות התפתחותית חשובה. דרכו לומד התינוק להכיר את ההשפעה שיש לו על הסביבה ואת היכולת שלו לשנותה. כדאי לשחק במשחק זה בזמן פעילות על מזרון הפעילות או השטיח. תוכלו להחביא צעצוע ולשאול את התינוק "לאן הוא נעלם?", להחזיר אליו חפצים שזרק או לקחת אותו בכדי שירים אותם בחזרה.
 • חקירת הסביבה: בגיל זה אתם עשויים לגלות שצעצועי התינוקות כבר אינם מעניינים את התינוק שלכם, וכי הוא מעדיף את החפצים שלכם. זה הזמן להוציא מארון המטבח קופסאות פלסטיק או סירים עם כפות למשחקי תיפוף.
 • עידוד זחילה: בכדי לעודד את תינוקכם לזחול, תוכלו לקשור צעצוע אהוב לחוט, ולהניח אותו קרוב לתינוק אך רחוק מהישג ידו. כדי לעודד אותו לזחול קדימה הרחיקו את הצעצוע האהוב בכל פעם קצת. הימנעו מלהניח את הצעצוע רחוק מדי, כדי שתינוקכם לא יחווה תחושת תסכול.

משחקים לתינוקות בגיל 9 חודשים עד שנה

 • מסלול מכשולים: הציבו מסלול מכשולים ביתי בעזרת כדור, כריות ספה, דובי או כל אלמנט אחר. עודדו את התינוק לעבור את המכשולים ולהמשיך להתקדם קדימה.
 • בועות סבון: הפריחו בועות סבון ותנו לתינוקכם לפוצץ אותן, זה יעודד אותו להתקדם קדימה בזחילה, בעמידה או בהליכה.
 • כדור: תנו לתינוק לאחוז כדור קל וקטן בידיו, עודדו אותו למסור אליכם והחזירו אליו.
 • תחפושת: השתמשו במראה בטיחותית, תנו לתינוק לראות את עצמו במראה ולאחר מכן תנו לו לחבוש כובע או כל אביזר תחפושת אחר. הניחו לו לשוב ולצפות במראה כדי שיוכל להעריך את השינוי שחל בו.

משחקים לתינוקות בגילאים שנה עד 3

 
 • משחקי קופסא העוזרים למוטוריקה : ישנם מגוון רחב של משחקי קופסה היכולים לעזור לתינוקות בני שנה לפתח את המוטוריקה כגון משחקי הרכבה  -  לגו ופאזלים (עם חלקים גדולים כמובן), מגדל טבעות, קוביות צבעוניות ועוד. קנו משחקים כאלו לילדים שלכם ועוררו את יצר הסקרנות המתחיל להתפתח אצלם גיל זה.
 • ספרים לילדים: כבר מגיל שנה אתם יכולים לקחת לתינוק שלכם ספרים מאוירים וצבעוניים עם חיות מזון וכו'. אמנם תינוקות בגיל זה לא תמיד מבינים את התוכן מאחורי הציורים , אך הם רואים בספר אטרקציה מעצם כך שניתן לדפדף בו ולהכיר את העצמים הנמצאים בו לראשונה.
 • משחקים חינוכיים באינטרנט: אם הילד שלכם בן 3, תנו לו להנות מחווית אונליין מעשירה. ישנם משחקי חשיבה שעוזרים לילדים להתפתח, כמו למשל משחקי יצירה באינטרנט שם ניתן לטפח את היצירתיות של הילד. בנוסף, ישנם משחקים מוזיקליים שבהם ניתן ליצור צלילים או מנגינות , להכיר כלי נגינה שונים, לחדד את הזיכרון, ולפתח לילד את חוש הקצב והשמיעה המוזיקלית עוד כשהוא צעיר. 

 

למידע נוסף על התפתחות תינוקות

 

 

משחק נעים!

 


 

כתבות נוספות בנושא

איך ברזל משפיע על המוח של התינוק?

איך ברזל משפיע על המוח של התינוק?

מגיל הלידה ועד גיל שלוש הגוף נמצא בתהליך התפתחות מואץ, שמשפיע על כל מערכות הגוף. אחד האיברים שעובר תהליך התפתחות מקיף במיוחד הוא המוח. מחקרים מצאו ...

משחק ילדים: על החשיבות של משחק להתפתחות תינוקות

משחק ילדים: על החשיבות של משחק להתפתחות תינוקות

כולנו רוצים שהתינוקות שלנו יתפתחו, והרשת מלאה בטבלאות התפתחותיות לפי גיל התינוק. לעידוד התינוק להתפתחות בהתאם לגילו אין צורך ברכישת צעצועי התפתחות ...

שלבי התפתחות תינוקות לפי חודשים

שלבי התפתחות תינוקות לפי חודשים

כשהיא תקינה, היא משמחת מאוד ומרגיעה. כשהיא מתעכבת, היא גורמת חששות רבים, וכשהיא מוקדמת, היא מהווה מקור אושר וגאווה: התפתחות תינוקות היא אחד הנושאים ...

עיכוב התפתחותי אצל תינוקות

עיכוב התפתחותי אצל תינוקות

התקופה הראשונה של החיים, מהלידה ועד גיל שלוש, היא התקופה הכי משמעותית מבחינה התפתחותית של רוב מערכות הגוף. עד גיל שנה נפח המח מכפיל את עצמו ועוד כ15% ...

הצג כתבות נוספות
עבור לתוכן העמוד