צור קשר

צור קשר

checked
בר שפותדלג על בר שפות
חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

שלשול אצל תינוקות - מדריך היציאות המלא

 • יציאות של תינוקות שזה עתה נולדו מתאפיינות בצבע שחור ירקרק ומרקם דביק. זהו המקוניום, הצואה העוברית, המכילה שאריות של תכולת המעיים מתקופת השהות ברחם. כעבור מספר ימים בודדים היציאות תהפוכנה לבהירות יותר ודביקות פחות. משמעות השינוי היא שהתינוק החל לעכל את חלב האם או הפורמולה ושמערכת העיכול שלו עובדת כסדרה.
 • תוסף הברזל שמקבלים התינוקות עשוי להפוך את צבע היציאות לירוק כהה-שחור. זוהי תופעה נורמאלית. אם צואת התינוק שחורה והוא איננו לוקח תוספת ברזל לתינוקות  יש לפנות לייעוץ רפואי.
 • תופעות כגון-עצירות מעל ליום, שלשולים וצואה דמית מצריכות המשך בירור אצל רופא.

 

צואה ירוקה אצל תינוקות, צואה צהובה, עם נקודות ובלי... שלשול אצל תינוקות יכול לבלבל הורים רבים בעת החלפת חיתול. גם רופאי הילדים לעיתים נעזרים בבחינת תכולת החיתול לצורך איבחון תופעות שונות, שכן צבען ומרקמן של היציאות יכולים להעיד על מצבו הבריאותי של ילדכם. אז מה אומרים הצבעים השונים? לפניכם מדריך היציאות השלם

 

איך מזהים שלשול אצל תינוקות?

 

שלשול אצל תינוקות מגיעות במגוון כה מרשים ומפתיע של צבעים ומרקמים עד שאין כל פלא שהורים מוצאים את עצמם בוהים אובדי עצות בחיתול המלא ותוהים "ככה זה אמור להראות?". לגיל ולסוג המזון השפעה מכרעת על תדירות היציאות, מראן ואפילו על הניחוח שלהן. מוזרות ככל שיראו, ברוב המקרים אין כל סיבה לדאגה ממשית בגללן, עם זאת, כאשר תינוק משלשל, מוטב לשמור על עירנות, להכיר את סימני האזהרה ולפנות לייעוץ רפואי בעת הצורך.

תדירות יציאות תקינה אצל תינוקות איננה עונה לכללים אחידים ומדויקים. יציאות אחרי כל ארוחה או פעמים בשבוע נחשבות לתקינות באותה המידה. החשיבות המרכזית היא רכות היציאות. יש לוודא כי הן רכות באופן יחסי. אם הן קשות ויבשות ייתכן והתינוק סובל מעצירות וצריך עזרה בהסדרתן. אם הרגלי היציאות ומצב הרוח של התינוק עקביים אין סיבה לדאגה, לעומת זאת אם חל שינוי פתאומי בהרגלים המלווה בשינוי במצב הרוח, יש ליצור קשר עם רופא הילדים. 

אז החלפת חיתול וראית צבע ירוק...

 

יציאות של תינוקות שזה עתה נולדו מתאפיינות בצבע שחור ירקרק ומרקם דביק. זהו המקוניום, הצואה העוברית, המכילה שאריות של תכולת המעיים מתקופת השהות ברחם. כעבור מספר ימים בודדים היציאות תהפוכנה לבהירות יותר ודביקות פחות. משמעות השינוי היא שהתינוק החל לעכל את חלב האם או הפורמולה ושמערכת העיכול שלו עובדת כסדרה.

יציאות אצל תינוקות יונקים לעומת תינוקות הניזונים מפורמולה


שלשול אצל תינוקות יונקים בפרט וצואה בכלל מגיעים במגוון צבעים ומרקמים בשל הקשר ההדוק לתזונתה של האם, אך אם אין סממנים יוצאי דופן החורגים מן המראה השגרתי, אין סיבה לדאגה. היציאות יכולות להיות צהובות או ירקרקות במרקם ממרחי או מנוקדות בכתמים ומעט נוזליות בטקסטורה שלשולית. צואה ירוקה בוהקת המלווה בקצף מצביעה על כך שהתינוק ניזון מיותר מדי חלב קדמי, ואינו מקבל מספיק חלב אחורי. במקרה כזה ייתכן ויש צורך לשפר את טכניקת ההנקה.
לתינוקות הניזונים מפורמולה יציאות ממרחיות דביקות בסקאלת צבעים חומה וריחן מעט חריף יותר מזה של תינוקות יונקים.
תוסף הברזל שמקבלים התינוקות עשוי להפוך את צבע היציאות לירוק כהה-שחור. זוהי תופעה נורמאלית. אם צואת התינוק שחורה והוא איננו לוקח תוספת ברזל לתינוקות, יש לפנות לייעוץ רפואי.

שינוי מרקם הצואה של התינוק בעקבות המעבר למוצקים

 

אכילת אוכל מוצק משנה את מרקמן וצבען של היציאות באופן מיידי. עם המעבר למוצקים הופכות היציאות לסמיכות וחומות יותר וריחן נהיה חריף יותר.
לפעמים יופיעו בצואה חתיכות בלתי מזוהות בצבעים עליזים ומפתיעים. אל דאגה. אלו חתיכות מזון שלא התעכלו עד תומן. אם החתיכות מופיעות בצואה באופן עקבי יש לפנות לייעוץ רפואי. 

 

תופעות מיוחדות שמצריכות בירור בעת החלפת חיתול

 • יציאות ריריות : יציאות ריריות מתרחשות, על פי רוב, כשהתינוק עצמו מרייר יותר מהרגיל והריר שברוק אינו מתעכל. ריר בצואה של תינוק יכול להעיד על דלקת או אלרגיה. אם מתלווים איליו סמפטומים נוספים או שהתופעה נמשכת למעלה מיומיים יש לפנות לייעוץ רפואי
 • יציאות דמיות : צואה דמית אצל תינוקות יכולה להופיע עקב מספר סיבות. יש לפנות לייעוץ רפואי אם מבחינים באחד מהמסימנים הבאים:
  • יציאה במראה רגיל ובה נגיעות דמיות – יכולה להעיד על אלרגיה לחלב
  • יציאה קשה וייבשה עם נגיעות דמיות- יכולה להעיד על קרעים בפי הטבעת או טחורים קטנים
  • שלשול תינוקות מעורב בדם – יכול להעיד על זיהום בקטריאלי
  • צואה דמית לחלוטין – יכולה להעיד על בעיה קשה במערכת העיכול
  • צואות דמיות כהות: דם כהה בצואה מרמז כי עבר עיכול. לפעמים מדובר על דם שמקורו בפטמת האם אך רצוי לפנות לרופא כדי לשלול תופעות חמורות יותר כ"צואה שחורה" דימום במערכת העיכול העליונה.
  • צואה שחורה (מלנה): צואה שחורה דמוית-זפת הנוצרת עקב נוכחות דם מעוכל חלקית בחלק העליון של מערכת העיכול. יש לפנות מייד לייעוץ רפואי
  • יציאות גיריות קשות: עלולות להצביע על בעיה בכבד או בכיס המרה. יש לפנות מייד לייעוץ רפואי

 
איך מזהים עצירות ושלשולים?

 • עצירות : אם היציאות קשות ונראות כמו אבנים, מדובר בעצירות. לעיתים קרובות מלווה העצירות באי נוחות פיזית. אם העצירות נמשכת למעלה מיום, או אם יש עקבות דם בצואה, יש לפנות לרופא.
  עצירות היא תופעה נפוצה אצל תינוקות שמתחילים לאכול מוצקים, אך היא יכולה להצביע על רגישות לחלב, סויה ולדברים נוספים.
 • שלשול אצל תינוקות הוא נוזלי ביותר ומגיע בגווני צהוב, ירוק וחום. הוא יכול להעיד על זיהום או אלרגיה ועלול להוביל לאיבוד נוזלים ומינרלים חיוניים ולהתייבשות אם לא מטפלים בו מיד. שלשול הוא דרכו של הגוף להתמודד עם מזהמים חיצוניים, משום כך מתן תכשירים עוצרי שלשול בכלל, ואצל תינוקות בפרט, אינו מומלץ.

במקרה של שלשול אצל תינוקות או כל איבוד נוזלים אחר, מי השתיה אינם נספגים טוב בגוף לכן, אם תינוק משלשל, מומלץ להשתמש בתמיסה מיוחדת שמחזירה לגוף את הנוזלים והמינרלים שאבדו ומונעת התייבשות. ישנן תמיסות אלקטרוליטים מאוזנות, מבוססות מדעית ומוכנות לשימוש, לטיפול ומניעת התייבשות. 

 

כתבות נוספות בנושא

10 הדיברות להתמודדות עם גזים אצל תינוקות

10 הדיברות להתמודדות עם גזים אצל תינוקות

גזים אצל תינוקות (המוכרים גם בשם קוליק) הם תופעה נפוצה שגורמת סבל רב לתינוק ותחושת חוסר אונים להוריו. איך מתמודדים עמה? 10 הדיברות להתמודדות עם גזים ...

המדריך המלא לפירוש בכי של תינוקות

המדריך המלא לפירוש בכי של תינוקות

בכי של תינוקות הוא סוג של אמצעי תקשורת. בעזרת הבכי הוא אומר לכם: אני רעב, אני עייף או אני סובל מגזים (קוליק). אם מקשיבים היטב מגלים שבכי של רעב שונה ...

עצירות אצל פעוטות – אפשר למנוע אותה

עצירות אצל פעוטות – אפשר למנוע אותה

ישנן לא מעט תפיסות שגויות הנוגעות לעצירות אצל תינוקות. פעילות המעיים של פעוטות היא איטית יותר, ויכולה לפעול באופן תקין גם אחת למספר ימים. יחד עם זאת, ...

הצג כתבות נוספות
עבור לתוכן העמוד