צור קשר

צור קשר

checked
בר שפותדלג על בר שפות
חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

פעוטות בני שנתיים: למה הם בוכים?

  • גיל שנתיים הוא תחנה חשובה בחייו של ילדכם, וכמו בכל תקופה – גם לה יש אתגרים, בהם: התקפי זעם, כאבי גדילה וקשיים חברתיים.
  • ההתמודדות היעילה ביותר עם התקפי זעם היא שמירה על קור רוח, הצבת גבולות ברורים והענקת תמיכה וחום לפעוט עד שזה עובר.
  • אם בנוסף לבכי בשעות הלילה מופיעים גם שינויים בהתנהגות במהלך היום, הפרעות שינה, הקאות, עייפות יוצאת דופן או התבודדות שאינה אופיינית, כדאי לבחון אפשרות לקבלת ייעוץ התנהגותי
  • כאבי הגדילה אופייניים בעיקר בקרב ילדים פעילים שמשתמשים הרבה בשרירים שלהם, אך חשוב לבצע אבחון אצל רופא הילדים כדי לאשר שאכן מדובר בכאבי גדילה

גיל שנתיים הוא תחנה חשובה בחייו של ילדכם, וכמו בכל תקופה – גם לה יש אתגרים, בהם: התקפי זעם, כאבי גדילה וקשיים חברתיים. איך מתמודדים עם כל אחד מהם?

גיל שנתיים הוא לא גיל פשוט לפעוטות. פעוטות בגיל הזה כבר פיתחו יכולות מוטוריות ושפתיות שמעניקות להם עצמאות רבה, ויחד עימם מתפתחת גם תודעה עצמית חדשה, שבה הפעוט תופס את עצמו כנפרד מהוריו.
לצד התפתחות העצמאות שלו, הפעוט עדיין חסר אונים, אינו מצליח תמיד להסביר את רצונותיו ותלוי בהוריו לביצוע פעולות יום-יומיות, דבר שגורם לו לתסכול רב. הורים רבים מדווחים על בכי ללא סיבה, לפעמים עד כדי הקאה, מבלי לדעת אם מדובר בכאבים פיזיים או בתופעה התנהגותית שאינה קשורה למצב הבריאותי.
הבנת התהליכים שעוברים על ילדכם בגיל זה תסייע לכם להבין את הבכי ולהתאים את הטיפול וההתייחסות לכל מצב.


סיבת בכי ראשונה: התקפי זעם

 התקפי זעם, או בשמם המקצועי: טנטרום, הם תופעה שכיחה שנובעת מתחושת התסכול המתמשכת, בשל הפער בין הרצון לעצמאות לבין התלות בהורה. התקפי הזעם יכולים להתרחש בשל סירוב של ההורה להעניק משהו לילד, או ניסיון של ההורה ליזום פעילות, כמו: החלפה או הלבשה.

בהתקף זה, הכעס משתלט על הפעוט וגורם לו להתפרצות חסרת שליטה, לבכי היסטרי, לזריקת איברים ולהשתטחות על הרצפה. זוהי אינה פעולה שהילד עושה מתוך בחירה, אלא חסרה לו היכולת לווסת את הכעסים שלו. הוא אינו מודע למה שהוא עושה ואף נבהל לעיתים מעוצמת הרגש שיוצאת ממנו.

ההתמודדות עם התקפי זעם אינה פשוטה להורים. מצד אחד הורים רבים מעוניינים לסיים את האירוע בהקדם האפשרי ומצד שני, אם הפעוט יקבל את מבוקשו בדרך זו, הרי שהוא ימשיך בה.

ההתמודדות היעילה ביותר עם התקפי זעם היא שמירה על קור רוח, הצבת גבולות ברורים והענקת תמיכה וחום לפעוט עד שזה עובר. כדי להימנע מהתקפות זעם, או על מנת לצמצם אותן, מומלץ להחליט מראש על אילו תחומים אתם תתעקשו ועל אילו תחומים תוותרו, ובכך להימנע ממלחמות מיותרות. כמו כן, חשוב לשמור על עקביות ובהירות ולוודא שהמסרים שאתם מעבירים לפעוט תואמים את גילו ויכולת הבנתו.

סיבת בכי שניה: הסתגלות לשינויים

לעיתים, פעוטות מבטאים במהלך הלילה תגובות פיזיות לאירועים רגשיים שעברו עליהם במהלך היום, כמו: קושי בהסתגלות לגן חדש, מעבר דירה, מצוקה חברתית וכדומה. תופעות רגשיות אלו עשויות להתבטא בכאבים של ממש, בעיקר בבטן, בראש או ברגליים.
הורים רבים נוטים לחשוב שמכיוון שהילד בריא לחלוטין בשעות היום, לא מדובר בכאבים פיזיים אלא בניסיון להשיג דחייה של שעת השינה, אך ילדים בגיל שנתיים אינם ממציאים כאבים. אם בנוסף לבכי בשעות הלילה מופיעים גם שינויים בהתנהגות במהלך היום, הפרעות שינה, הקאות, עייפות יוצאת דופן או התבודדות שאינה אופיינית, כדאי לבחון אפשרות לקבלת ייעוץ התנהגותי.

סיבת בכי שלישית: כאבי גדילה

אחרי שעברתם בהצלחה את הגזים ושלב בקיעת השיניים, תופעת הגדילה הבאה בתור היא כאבי הגדילה. לרוב, מדובר על כאבים בשרירי הרגליים שמגיעים בשעות הערב והלילה ומופיעים בגלים שנמשכים כעשר דקות.
כאבי הגדילה אינם גורמים לחום, נפיחות או לתופעות חיצוניות אחרות, אך עשויים להיות חזקים מאוד. כאבי גדילה הם אינם אירוע חד פעמי אך הופעתם אינה סדירה, לכן יכולים להיות יום או יומיים עם כאבי גדילה, לאחר מכן שבוע של הפוגה וחוזר חלילה.
כאבי הגדילה אופייניים בעיקר בקרב ילדים פעילים שמשתמשים הרבה בשרירים שלהם, אך חשוב לבצע אבחון אצל רופא הילדים כדי לאשר שאכן מדובר בכאבי גדילה. הטיפול המתאים הוא לרוב על ידי עיסוי וחימום האזור הכואב, ושימוש בתרופות לשיכוך כאבים שמותאמות לפעוטות.

כתבות נוספות בנושא

"הכינותי מראש": כך תציידו את ארון התרופות של התינוק

"הכינותי מראש": כך תציידו את ארון התרופות של התינוק

תרופות להורדת חום, מכשיר אדים להקלה על צינון ותכשירים לטיפול בעור – כל מה שכדאי שיהיה בארון התרופות שלכם

בקיעת שיניים אצל תינוקות

בקיעת שיניים אצל תינוקות

לחיוך הראשון, לצעדים הראשונים ולכל הרגעים הנפלאים עם התינוק הצעיר מתלווה גם בקיעת השיניים הראשונות, שאינה נעימה במיוחד לתינוק. תינוקות רבים בוכים, ...

חום אצל תינוקות וילדים

חום אצל תינוקות וילדים

המדחום מראה שהילד סובל מחום גבוה ואתם מתלבטים איזו תרופה להורדת חום כדאי להעניק לו? לפני שאתם פונים לרופא או רוכשים מבחר תרופות כדאי שתדעו מהן המלצות ...

לזהות כאבים מרגע הלידה ולאורך הגדילה

לזהות כאבים מרגע הלידה ולאורך הגדילה

ברית מילה, שיניים שבוקעות, חיסונים, וירוסים טורדניים, כאבי גדילה ומה לא. כבר מלידתם תינוקות מתמודדים עם כאבים ומיחושים ממגוון סיבות שונות. לנו ההורים ...

הצג כתבות נוספות
עבור לתוכן העמוד