צור קשר

צור קשר

checked
בר שפותדלג על בר שפות
חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
  שיניים אצל תינוקות
  תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

  טיפ טיפה מידע בנושא בקיעת שיניים וטיפול בשיני חלב

  בקיעת שיניים אצל תינוקות היא מבורכת מאוד, אבל מדובר בשלב התפתחותי לא פשוט. ההתרגשות של החיוך הראשון והשמחה של ההיפוך הראשון אינן מעידות על הצפוי לקראת בקיעת שן ראשונה, שמלווה לעיתים בסבל רב לתינוק ואובדן שינה להוריו. 24 שיני החלב בוקעות בין גיל חצי שנה לגיל שלוש ויחד עם ההתרגשות בעת בקיעת שיניים עלולות להופיע שלל תופעות לוואי שונות. כאן תוכלו ללמוד איך להקל על חום אצל תינוקות ועל הכאבים המתלווים לבקיעת השיניים.

  איך נערכים לשן הראשונה? לפניכם המדריך המלא

   

  צמיחת שיניים אצל תינוקות - המדריך המלא

   

  השיניים הראשונות, המכונות גם שיני חלב, מסתיידות בתוך החניכיים כבר במהלך ההיריון. תהליך בקיעת השיניים, לקראת גיל חצי שנה, הינו למעשה השלב שבו השן פורצת מתוך החך אל חלל הפה. אפשר להבין למה לעיתים בזמן צמיחת שיניים תינוקות סובלים מאוד. תהליך זה יכול להיות מלווה בכאבי חניכיים ובריור מוגבר. מכיוון שהשן הבוקעת את החך יוצרת מעין "פצע" קטן בחך וחשיפה של הרקמה הפנימית לחיידקים שנמצאים בחלל הפה – לעיתים נוצרת דלקת קלה שגורמת לעליית חום.
  זמן בקיעת השן הראשונה משתנה מתינוק לתינוק, אך לרוב ניתן לצפות לה בין גיל חצי שנה לעשרה חודשים. תהליך בקיעת השיניים מסתיים לרוב עד לגיל שנתיים וחצי, ומתרחש לפי הסדר הבא:

  1. החותכות התחתונות
  2. החותכות העליונות
  3. הטוחנות הראשונות והניבים
  4. הטוחנות האחוריות

  סימנים מוקדמים לבקיעת שיניים

   

  תהליך בקיעת השן נמשך מספר ימים, המאופיינים בחוסר מנוחה אצל התינוק, התקפי בכי, ייצור רוק בכמויות גדולות מהרגיל וירידה בתיאבון. אז איך מזהים כאבי שיניים אצל תינוקות? אם תסתכלו לתוך הפה של התינוק, תוכלו להבחין שחניכיו אדומות, מגורות ונפוחות ובתוך זמן קצר תגלו בליטה לבנה וחדה בחניכיים. התינוק יכניס עצמים שונים לפה, כולל את ידיו וינסה "לגרד" את חניכיו הדואבות. עליית חום קלה עלולה להופיע באותם ימים, כתוצאה מדלקת קלה באזור הבקיעה.

   

  השיניים הקדימו או איחרו לבקוע – האם זה נורמלי?

   

  כשמדברים על שיניים אצל תינוקות אין חוקים, אבל בדר"כ בקיעת שיניים מוקדמת מצביעה על המשך התהליך. תינוק שהקדים זמנו עם בקיעת שיניו החלביות, לרוב גם יקדים את זמנו עם בקיעת השיניים הקבועות, ובהתאם לזאת, במקרים של צמיחת שיניים מאוחרת אצל תינוקות  בדר"כ זה הפוך. תינוק שאיחר זמנו עם בקיעת שיניו החלביות, יחווה בקיעה מאוחרת של שיניים קבועות. בקיעת השיניים היא הליך טבעי וברוב המוחלט אין צורך להתערב, אך במידה ובמעקב ב"טיפת חלב" יבחינו בבקיעה מתאחרת או סטייה בסדר הבקיעה יופנה ההורה עם הילד/ה למרפאת שיניים להתייעצות.

    

  התנהגות התינוק בתקופת בקיעת שיניים

   

  בקיעת שיניים אצל תינוקות מאופיינת בייצור רוק מוגבר, חוסר מנוחה, חנייכים אדומות, נפוחות ומגורות שמובילות את ידיו של התינוק אל פיו לרגיעה. במקרים קשים יותר עלולים להיות נדודי שינה והתינוק יכול להראות חוסר תיאבון. תופעות אלו  אינן מסוכנות לתינוק עצמו , לרוב יהיו אלו ההורים שיסבלו מחוסר המנוחה והעצבנות של תינוקם.  

   

  צמיחה וטיפול בשיניים

  צמיחת שיניים אצל תינוקות עובדת בצורה כזו: בדרך כלל השן הראשונה שצומחת היא אחת השיניים החותכות התחתונות, אחריה תצמח זו הצמודה לה ואז שתי השיניים החותכות מעליהן, שאר השיניים יצמחו לאיטן עד גיל שלוש שנים. למרות שנדמה כי כמות השיניים אינה מצריכה טיפול חשוב לדעת כי יש לנקות ולטפל החל מהשן הראשונה במוצר המיועד לכך כגון: טפטפים פרסטי - מברשת שיניים בשילוב משחת שיניים לתינוקותשכן שיני החלב ילוו את התינוק במשך מספר שנים והתפתחות עששת אפשרית גם בשיני חלב.

    

  סימנים לכך שכדאי לפנות לרופא

  יש מצבים חריגים  בבעיות התפתחותיות של בקיעת שיניים, ולכן במקרים אלו מומלץ לפנות לייעוץ רפואי:

  • שיניים בצבע צהוב או שחור
  • שיניים במרקם מחוספס או שרוט
  • שיניים שבוקעות שלא כסדרן או שיניים שבוקעות במקום שבו יש כבר שן    

  מה אפשר לעשות כדי להקל על החום והכאב בעת בקיעת השיניים?

   

  ישנן דרכים להתמודד עם בקיעת שיניים. הנה כמה טיפים שיעזרו לכם להרגיע את הכאבים ואת החום בעת צמיחת שיניים אצל תינוקות.

  • עיסוי החניכיים בעדינות עם האצבע
  • שימוש בנשכנים ייעודיים ובטיחותיים לתינוק
  • מתן מזונות קרים ומרגיעים, כמו מלפפון, אגס, אבטיח וכדומה
  • הקלה על החום והכאבים באמצעות תרופה מבוססת פראצטמול, מתאים לתינוקות מגיל לידה ומוגש במנה קטנה שקל לבלוע.
  • חשוב לשים לב: משחות וג'לים להרגעת כאבי שיניים עשויים להכיל חומרים שאינם בריאים לתינוק, כמו סוכר ואלכוהול. מומלץ להתייעץ עם רופא הילדים לפני שימוש בחומרים אלו.

  כתבות נוספות בנושא:

  מאמהות לאמהות: איך להקל על כאבים?
  אחת החוויות הקשות ביותר עבור הורים זה לראות את הילד שלהם סובל מכאב, בין אם הגורם הוא חיסון, בקיעת שיניים, ברית מילה, או מחלה. אז איך תוכלו לעזור להם? החברות שלנו במתחם טיפטיפת חלב בפייסבוק, התגייסו למענכן ושיתפו אותנו בטיפים שלהן להקלה על כאבים אצל תינוקות ופעוטות
  בקיעת שיניים אצל תינוקות
  לחיוך הראשון, לצעדים הראשונים ולכל הרגעים הנפלאים עם התינוק הצעיר מתלווה גם בקיעת השיניים הראשונות, שאינה נעימה במיוחד לתינוק. תינוקות רבים בוכים, צורחים וסובלים מכאבי בקיעת השיניים. כיום אין צורך לסבול מהכאבים, קיימות דרכים יעילות בהן תוכלו להקל על הכאב של תינוקכם ולהרגיע אותו.
    
  1. לעמוד הקודם
  2.  
  עבור לתוכן העמוד