צור קשר

צור קשר

checked
בר שפותדלג על בר שפות
חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

וירוס, חיידק או טפיל? כל הגורמים לשלשולים אצל ילדים

  • וירוסים- רוטה הינו הגורם השכיח לשלשולים בקרב צעירים, מופרש בצואה, עמיד, ומדבק מאוד.  אדנו הוא וירוס המועבר ברוק ושלשול הוא ביטוי אפשרי שלו.
  • חיידקים- זנים מסוימים של אי קולי, חיידק שיגלה המדבק ביותר, סלמונלה שחי במזון לא היגייני וקמפילובקטר שמגיע בבעלי חיים או תוצריהם.
  • טפילים- אמבות החיות בגופנו כשחודרות לרירית המעי, גיארדיה למבליה שמגיע ממזון מזוהם וקריפטוספורידיום המגיע ממים מזוהמים או ממגע בהפרשות בע''ח.
  • ניתן למנוע שלשולים על ידי שמירה על היגיינת הידיים והמזון, שתייה מרובה ומעקב אחר סימני התייבשות ומתן שתן. אם הילד נדבק מומלץ לתת תמיסת אלקטרוליטים.

שלשולים וכאבי בטן הינם תופעות נפוצות אצל ילדים, בעיקר בגילאים הרכים. זה מתפשט כמו מגיפה בגני הילדים ובמעונות, ונראה שאין מנוס מהתמודדות עם תופעה לא נעימה זו. תופעת השלשולים כשלעצמה לרוב אינה מסוכנת, אך איבוד הנוזלים הרב והירידה בספיגת הוויטמינים והמינרלים מהמזון עשויים לגרום לנזק אם אינם מטופלים. הכירו את הגורמים הנפוצים לשלשולים ואת הדרכים להתמודדות עימם


שלשולים אצל תינוקות וילדים לרוב נגרמים מזיהומים במעיים כתוצאה מווירוסים, חיידקים או טפילים שונים. במקרים נדירים השלשולים נגרמים בגלל אלרגיה למזון, אי סבילות ללקטוז או תסמונת המעי הרגיז. מהם ההבדלים בין הגורמים, מיהם הווירוסים ומי החיידקים? התשובות לפניכם.

וירוסים

רוטה – וירוס הרוטה הינו הגורם המוביל לתופעת שלשולים אצל תינוקות וילדים קטנים מתחת לגיל חמש, ונחשב למדבק מאוד. הווירוס מופרש בצואה במשך שלושה שבועות ובמשך כל אותו זמן מדבק ביותר לסובבים בכלל ולפעוטות אחרים בפרט. הוא עמיד בפני תנאי הסביבה ולכן נשאר על גבי חפצים זמן רב לאחר המגע בהם. הרוטה גורם להקאות ושלשולים אצל תינוקות וילדים, ועשוי לגרום גם לחום ופרכוסים. איבוד הנוזלים בעקבות השלשול יכול להיות חמור ויש לטפל בו מבעוד מועד. קיים חיסון נגד הווירוס ומשרד הבריאות ממליץ לחסן תינוקות מגיל חודשיים בשלוש מנות של החיסון עד לגיל חצי שנה.


אדנו - וירוס שכיח הגורם למחלות חריפות וכרוניות, ויכול לבוא לידי ביטוי בשלשולים, הקאות, כאבי גרון, דלקות עיניים, דלקות במערכת העצבים המרכזית ובשלפוחית השתן. הדבקה בווירוס אדנו אפשרית על-ידי מגע ישיר או חשיפה להפרשות של מערכת העיכול או על-ידי חשיפה להפרשות של מערכת הנשימה (רוק).

חיידקים

אי קולי – חיידק טוב מקבוצת הקוליפורמים שעוזר בפירוק המזון, ולכן נמצא דרך קבע במעיים של בני האדם. זנים מסוימים של החיידק עלולים לגרום לשלשולים או לזיהומים אחרים בגוף (כגון דרכי השתן).

שיגלה – חיידק ממזרי ומדבק ביותר, שגם כמות קטנה שלו מספיקה על מנת לגרום לחולי. אם אחד מבני הבית נדבק בחיידק, רצוי להרחיק את כל השאר עד יחלוף זעם.


סלמונלה – חיידק שחי במזון לא היגייני, כלומר יכול להופיע לאחר אכילת מזון שלא נשטף כראוי או הוכן על ידי אדם שלא שטף את ידיו לפני ההכנה. חיידק הסלמונלה משחרר רעלן במערכת העיכול וגורם לשלשולים אצל תינוקות וילדים, שנמשכים קרוב לחמישה ימים. במקרים מסוימים השלשולים עלולים להימשך עד שבועיים.


קמפילובקטר – חיידק מאוד נפוץ, שמגיע לרוב מבעלי חיים או מתוצרים שלהם כמו מוצרי חלב. הקמפילובקטר גורם לשלשול אצל תינוקות וילדים, המלווה בכאבי בטן וחום וחולף לרוב כעבור שבוע.

אמבות וטפילים

אמבות - חיות במעיים של כולנו, ולרוב אינן גורמות נזק. אך לעיתים האמבות חודרות לרירית המעי וגורמות לשלשול חריף שיכול להימשך זמן רב.

גיארדיה למבליה - הטפיל העיקרי שגורם לשלשול אצל תינוקות וילדים מגיע לרוב ממזון או מים מזוהמים. אפשר להידבק בו ולא לסבול מתסמינים, אך ייתכנו מקרים של שלשול כרוני שמוביל אפילו לירידה במשקל, לחוסר ברזל ואף להיווצרות אנמיה.

קריפטוספורידיום - טפיל הגורם לזיהומי מעיים. מופץ בעיקר על ידי מים מזוהמים ויכול לעבור גם באמצעות מגע ישיר עם הפרשות ובעלי חיים נגועים. הטפיל חודר למעי וגורם לשלשולים, בחילות, הקאות, כאבי ראש וחום.

איך מונעים שלשולים אצל ילדים? הנה כמה כללי התנהגות:

  • רחצו ידיים היטב לאחר כל שימוש בשירותים ולפני כל מגע עם אוכל
  • דאגו לשטוף היטב את המזון לפני הכנתו
  • הרבו במתן שתייה לפעוט
  • עקבו אחרי סימני התייבשות: אדישות, ישנוניות, יובש הפה והעיניים
  • שימו לב לתדירות מתן השתן: אחת לשש שעות לכל הפחות

הילד נדבק בכל זאת? כך תגנו עליו

במהלך שלשולים והקאות הגוף מאבד נוזלים ואינו מספיק לפרק את המזון כמו שצריך. בנוסף קיימת פגיעה ברירית ולכן סובלים מירידה בספיגת נוזלים ויטמינים ומינרלים. דבר זה עשוי להיות מסוכן במיוחד לתינוקות רכים, שגופם קטן, אחוז המים בגופם גבוה ואיבוד נוזלים גורם להתיבשות מהירה. להחזרת נוזלים לגוף ולשמירה על רמה תקינה של מינרלים חיוניים, מומלץ להשתמש בתמיסת אלקטרוליטים .
 

כתבות נוספות בנושא

מי אתה וירוס הרוטה?

מי אתה וירוס הרוטה?

התינוק שלכם משלשל ומקיא? יכול להיות שהוא נדבק בוירוס. וירוס הרוטה הוא אחת הסיבות הנפוצות לשלשולים אצל ילדים עד גיל שנתיים. הוא מדבק מאד ובהיעדר טיפול ...

שלשול אצל תינוקות - מדריך היציאות המלא

שלשול אצל תינוקות - מדריך היציאות המלא

רופאי הילדים לעיתים נעזרים בבחינת תכולת החיתול לצורך איבחון תופעות שונות, שכן צבען ומרקמן של היציאות יכולים להעיד על מצבו הבריאותי של ילדכם. אז מה ...

האם ניתן למנוע שלשולים אצל תינוקות וילדים?

האם ניתן למנוע שלשולים אצל תינוקות וילדים?

למנוע אי אפשר, אבל ניתן בהחלט לצמצם באופן משמעותי את הסיכון לשלשולים אצל תינוקות אם מתחסנים, שומרים על כללי היגיינה, מטפלים נכון במזון ומרחיקים מילדים ...

הצג כתבות נוספות
עבור לתוכן העמוד