צור קשר

צור קשר

checked

שיעול אצל תינוקות ומשמעותו

 • שיעול אצל תינוקות הוא רפלקס המסייע לגוף התינוק לפנות חסימות בדרכי הנשימה. כדי לדעת לפענח את השיעול של התינוק ולהחליט כיצד לנהוג, תוכלו להקשיב לו ולשים לב לתסמינים הנלווים אליו.  
 • חשוב לשים לב להתפתחות השיעול ולכל החמרה בו ובמצבו הכללי של התינוק ולפנות לרופא במידת הצורך. כאשר מדובר בתינוקות מגיל לידה עד שלושה חודשים, הרגישים פי כמה לווירוסים ולחיידקים יש לפנות לרופא מיד עם הופעת סימנים אלה.
 • ישנן מספר דרכים לטפל באופן ממוקד בשיעול ובכך להקל על התינוק ועל הוריו.

 

איזה שיעול יש לתינוק שלכם? יבש? ליחתי? נבחני? למצבים בריאותיים שונים שיעולים שונים המאפיינים אותם. כל שעליכם לעשות הוא להאזין. למדו כאן על סוגי השיעול המתלווים למחלות ילדות ועל הדרכים לטיפול בהם

 

שיעול אצל תינוקות הוא רפלקס המסייע לגוף התינוק לפנות חסימות בדרכי הנשימה. ברוב המקרים אין סיבה לדאגה והוא יחלוף מעצמו ללא טיפול. אף על פי כן, שיעול מסוים יכול להיות אינדיקציה למצב בריאותי המצריך טיפול רפואי. כדי לדעת לפענח את השיעול של התינוק ולהחליט כיצד לנהוג, תוכלו להקשיב לו ולשים לב לתסמינים הנלווים אליו.    

 

סוגי השיעול אצל תינוקות המאפיינים מחלות שונות 

 • צינון ושפעת: מתאפיינים בד"כ בשיעול יבש המלווה בנזלת, כאב גרון וחום לילי. מנוחה וריבוי נוזלים הם שגרת טיפול מתאימה במקרה זה. אם מדובר בתינוק בן פחות מארבעה חודשים, או אם החום חוצה את קו 38.5 המעלות, או התינוק מראה סימני מצוקה וקוצר נשימה יש לפנות לרופא.  
 • דלקת גרון: מתאפיינת לעיתים קרובות בשיעול נבחני המזכיר מעט קול של כלב ים. הדלקת גורמת להתנפחות קנה הנשימה וחוסמת אותו. לשם הקלה על השיעול כדאי להעלות את אחוזי הלחות באוויר באמצעות מכשיר אדים, רצוי קרים, או אויר קר. אם התינוק מגלה סימני מצוקה יש לפנות לטיפול רפואי מידי, אם התופעה אינה מחמירה אך נמשכת גם מעבר ללילה יש לפנות לרופא הילדים.
 • דלקת ריאות: מתאפיינת בשיעול רטוב ועשיר בליחה בגווני ירוק-צהוב. דלקת הריאות עשויה להיגרם מווירוס או חיידק ויכולה להתפתח מהצטננות. תינוק הסובל מדלקת ריאות יהיה עייף מאד וחומו, על פי רוב, יהיה גבוה. מוטב לפנות לרופא, הטיפול שיוגש יהיה תלוי בגורם לדלקת.
 • ברונכיט או אסתמה: מתאפיינות בשיעול מלווה בצפצופים ובנשימה כבדה. המאפיינים הדומים מקשים לפעמים להבחין בין השתיים. ברונכיט יכולה להיות מלווה בחום קל ואובדן תיאבון. אסתמה עשויה להיות מלווה בסממנים של הצטננות ועיניים דומעות ומגורות. מוטב לפנות לרופא מיד כאשר מבחינים בצפצופים על מנת שיאבחן את המצב ויגיש טיפול מתאים. 
 • שעלת: מתאפיינת בהתקפי שיעול קולני ומהיר כאשר בסוף כל התקף תופיע שריקה בעת שאיפת האוויר. מאפיינים נוספים של המחלה הם עיניים בולטות, שינוי בצבע הפנים ולשון משורבבת. השעלת מסוכנת במיוחד עבור תינוקות בני פחות משנה שטרם חוסנו כנגדה. חיסון כנגד המחלה הוא אמצעי חיוני למניעתה שכן היא מדבקת ביותר ובמקרים מסוימים מהווה סכנת חיים של ממש. בכל חשד לשעלת יש לפנות מייד לייעוץ רפואי.

חשוב לשים לב להתפתחות השיעול ולכל החמרה בו ובמצבו הכללי של התינוק . אם מופיע קוצר נשימה, אם השיעול אינו חולף כעבור מספר ימים, אם חומו של התינוק עולה, אם הוא אדיש, מנומנם וסובל מאובדן תיאבון, יש לפנות לרופא ללא דיחוי. כאשר מדובר בתינוקות מגיל לידה עד שלושה חודשים, הרגישים פי כמה לווירוסים ולחיידקים יש לפנות לרופא מיד עם הופעת סימנים אלה.

 


שיעול אצל תינוקות הוא תופעה מציקה ומעייפת המדירה שינה מעיניהם ומעיני הוריהם גם יחד. מסיבה זו ניתן ומומלץ להגיש לשיעול טיפול ממוקד, לצד הטיפול במצב הרפואי הגורם לו.

דרכים להקלה על שיעול


 • סירופ : ליחה היא מצע לפעילות בקטריאלית, מקשה מאד על הנשימה וגורמת לשיעול. סירופ לשיעול מפחית את צמיגות הליחה, עוזר בפינויה ומסייע לתינוק לנשום ביתר קלות. .
 • לחות : הוספת לחות לאוויר באמצעות  אמבטיה חמימה תסייע בפתיחת דרכי הנשימה ותקל על השיעול.
 • תזונה : מומלץ להימנע מכמויות גדולות של אוכל ומזון שנחשב למכביד על הקיבה כדי להקל על בליעת האוכל ומערכת העיכול.

 

כתבות נוספות בנושא

סירופ לשיעול לתינוקות וילדים

סירופ לשיעול לתינוקות וילדים

במהלך השנתיים הראשונות לחייו של התינוק, הוא צפוי לחלות כמעט עשר פעמים במחלות שונות, רובן אינן מסוכנות: התקררות, שפעת, דלקת גרון וכדומה. אחת התופעות ...

מאמהות לאמהות: איך להקל על כאבים?

מאמהות לאמהות: איך להקל על כאבים?

אחת החוויות הקשות ביותר עבור הורים זה לראות את הילד שלהם סובל מכאב, בין אם הגורם הוא חיסון, בקיעת שיניים, ברית מילה, או מחלה. אז איך תוכלו לעזור להם? ...

שיעול עם ליחה תינוקות - בעיה בריאותית נפוצה

שיעול עם ליחה תינוקות - בעיה בריאותית נפוצה

במהלך השנתיים הראשונות לחייו של התינוק, הוא צפוי לחלות כמעט עשר פעמים במחלות שונות, רובן אינן מסוכנות: התקררות, שפעת, דלקת גרון וכדומה. אחת התופעות ...

איך נפטרים מליחה אצל תינוקות?

איך נפטרים מליחה אצל תינוקות?

ליחה יכולה להפוך למטרד רציני אצל תינוקות רכים ופעוטות שאינם יודעים כיצד לכיח בעצמם. יחד עם זאת, ליחה הינה מנגנון טבעי של הגוף להתמודדות עם זיהומים ...

הצג כתבות נוספות
עבור לתוכן העמוד