צור קשר

צור קשר

checked
בר שפותדלג על בר שפות
חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

איך רמת הברזל קשורה להפרעות קשב וריכוז?

  •  A D H D היא הפרעה הנפוצה בקרב 5.5%, אשר מאפייניה כוללים קשיים בריכוז, היפראקטיביות, קשיים במוטוריקה, בקורדינציה ובלמידה.
  • ניתן לאבחן הפרעת קשב וריכוז רק מגיל 4, אולם מחסור בברזל, הפרעות שינה ובכי ממושך בקרב תינוקות יכולים להוות סימן מקדים להפרעה.
  • לצד הקשר בין מחסור לברזל לADHD, אנמיה יכולה לפגוע בהתפתחות המוחית ומתוך כך יביא לקשיים לימודיים המדמים את מאפייני ההפרעה.
  • על מנת להימנע מאנמיה יש לתת בגיל 4 חודשים תוסף ברזל לתינוק שאושר לכך, ולעקוב אחר רמת הברזל בגיל שנה.

עם השנים חלה עלייה במספר המאובחנים שסובלים מ-ADHD (הפרעות קשב וריכוז) ומסתבר שהסימנים לכך מתחילים כבר בינקות. אחד מהם הוא חוסר בברזל ואנמיה אצל תינוקות. אחת הדרכים להפחתת הסיכון להתפתחות התופעה הוא לשמור על רמת ברזל תקינה מגיל לידה

ADHD - Attention Deficit Hyperactivity Disorder היא הפרעת קשב וריכוז הנפוצה פי 3 בקרב בנים לעומת בנות. בישראל, כ-5.5% סובלים מהבעיה, ביניהם גם ילדים ותינוקות. כיום עדיין לא גילו מה הגורם להפרעה, אך הנחת החוקרים היא שמדובר בהפרעה גנטית.

מאפייני ADHD הם רבים וכוללים: קשיים בריכוז, היפראקטיביות, קשיים במוטוריקה וקואורדינציה, בעיות למידה ובמקרים קיצוניים גם חרדות ובעיות נפשיות. תינוקות ופעוטות בגילאים צעירים עלולים להיחשב בטעות כסובלים מהיפראקטיביות בגלל התנהגות "שובבה" או פרועה, אבל ההבדל הוא שמי שסובלים מ- ADHD ימשיכו בהתנהגות ה"פרועה" לאורך זמן ובמצבים שונים, והיא לא תשתנה בעקבות ההתבגרות של הילד אלא להיפך היא עלולה להחמיר ולפגוע ביכולות האקדמיות והחברתיות של הילד.

אמנם קשה להתמודד עם ילדים הסובלים מ-ADHD, אך חשוב מאוד להבין כי הם אינם מתנהג כך "בכוונה" או שהוא "ילדים רעים", אלא יש להם קושי אמיתי לשלוט בהתנהגות שלהם ולכן חשוב מאוד לאתר את הבעיה כמה שיותר מוקדם על מנת לטפל בה.  

סימנים מקדימים ל-ADHD: מחסור בברזל, הפרעות שינה ובכי ממושך

ישנם 3 פרמטרים המאפיינים הפרעת ADHD:

  • חוסר ריכוז או תשומת לב
  • היפראקטיביות או אימפולסיביות
  • שילוב של חוסר ריכוז והיפראקטיביות – הסוג הנפוץ יותר של הפרעת קשב וריכוז

כיום ניתן לאבחן הפרעת קשב וריכוז בדרך כלל בסביבות גיל 4. לפני כן קשה מאוד לדעת אם התנהגות מסוימת באמת מצביעה על ההפרעה או שמדובר במשהו שיחלוף עם הגיל. למרות זאת, ישנם סימנים אצל תינוקות העלולים להצביע על סיכון מוגבר להפרעת קשב וריכוז בגיל מבוגר יותר.

הקשר בין מחסור בברזל ל-ADHD: מחקרים גילו כי ילדים רבים שאובחנו כסובלים מהפרעת ADHD סובלים גם ממחסור בברזל. כשאותם ילדים קיבלו תוסף ברזל חל שיפור הדרגתי בהתנהגות שלהם וביכולת הריכוז שלהם. חשוב לציין כי עדיין לא ברור אם מחסור בברזל עלול לגרום להפרעת ADHD  או שזהו סימפטום המופיע בקרב מי שמאובחן כסובל מ-ADHD.
 
מחסור בברזל בקרב תינוקות עלול לפגוע בהתפתחות המוח ובמערכת העצבים. תינוקות הסובלים מאנמיה יהיו בעלי הישגים פחותים מתינוקות שאינם סובלים ממחסור בברזל ויפתחו סימפטומים המזכירים את הפרעת ADHD, גם אם לא אובחנו כסובלים ממנה. הם עלולים לסבול מליקויי למידה, הפרעות קשב וריכוז,  IQ נמוך יותר, וכן מסימנים נוספים המזכירים את הפרעת ADHD.

על מנת להימנע מאנמיה בקרב תינוקות יש לתת לתינוק כבר בגיל 4 חודשים תוסף ברזל לתינוק שאושר כתרופה למניעת אנמיה אצל תינוקות על ידי משרד הבריאות. בגיל שנה יש לערוך לתינוק ספירת דם על מנת לוודא שהוא אינו סובל מאנמיה.

בעיות שינה ובכי ממושך בקרב תינוקות עלולים להוות סימן מקדים להופעת קשב וריכוז בגיל מבוגר יותר. מחקר שנעשה בבריטניה גילה כי בעיות בקרב תינוקות הכוללות בעיות אכילה, בכי רצוף, או בעיות שינה בשנה הראשונה של חייהם הם בסיכון גדול יותר לפתח הפרעות קשב וריכוז לעומת תינוקות "רגועים יותר".

זיהוי מוקדם של הפרעת קשב וריכוז ישפר את איכות חייו של הילד ויקל עליו בהתמודדות עם הבעיה. לכן יש לעקוב אחרי התנהגות התינוק כבר בגיל אפס ובמידת הצורך לפנות לרופא המשפחה לקבלת ייעוץ.

 

כתבות נוספות בנושא

קטגוריה : ברזל לתינוקות
איך ברזל משפיע על המוח של התינוק?

איך ברזל משפיע על המוח של התינוק?

מגיל הלידה ועד גיל שלוש הגוף נמצא בתהליך התפתחות מואץ, שמשפיע על כל מערכות הגוף. אחד האיברים שעובר תהליך התפתחות מקיף במיוחד הוא המוח. מחקרים מצאו ...

איך למנוע אנמיה אצל תינוקות?

איך למנוע אנמיה אצל תינוקות?

מחסור בברזל נפוץ מאוד בקרב תינוקות, ועלול לגרום לאנמיה. איך מונעים זאת? תקפידו על תזונה מתאימה ותכניסו לשגרת הטיפול בתינוקכם את תוסף הברזל לתינוקות.

צריכת ברזל לתינוקות וחשיבותה להתפתחות

צריכת ברזל לתינוקות וחשיבותה להתפתחות

מרגע שתינוקות נולדים הם מתפתחים, קולטים ריחות, מראות, מגע ומחדדים את חושיהם. התינוקות סופגים כל מה שקורה מסביבם, רוכשים שפה, הרגלים, התנהגויות ...

ברזל לתינוקות תופעות לוואי

ברזל לתינוקות תופעות לוואי

הברזל הוא מאבני היסוד החשובות ביותר בגופנו, אשר כבר בגיל קטן – כמה חודשים לאחר הלידה – חשוב לצרוך אותו במינון הנכון. עם זאת, ידוע כי צריכה של ברזל ...

הצג כתבות נוספות
עבור לתוכן העמוד