צור קשר

צור קשר

checked

ריפלוקס תינוקות - המדריך השלם

 • התינוק שלכם מגלה אי נוחות סביב הארוחות, מסרב לאכול או פולט בתדירות ובכמות גדולה? יתכן שהוא סובל מריפלוקס תינוקות, מצב נפוץ, טבעי ולרוב בלתי מזיק – אבל כזה שגם עלול להקשות עליכם או להסתבך. במאמר הבא נסביר לכם על הבעיה, נציג את התסמינים העיקריים ונפרט מהם הצעדים הדי פשוטים שאפשר לנקוט על מנת להקל על התינוקות ועליכם.

 • תופעת ריפלוקס תינוקות מתרחשת בקרב 50% מהפעוטות סביב גיל שלושה חודשים. כאשר היא מתרחשת בתדירות נמוכה אינה מסכנת או פוגעת באיכות חייו של התינוק.
 • הסיבות לריפלוקס הינן: הפרעה בתפקוד הסוגר הוושתי התחתון, מזון נוזלי מאוד וגם קשור לכך שהתינוק שוכב רוב שעות היום והלילה פרקדן

מהו ריפלוקס תינוקות?

 

ריפלוקס (החזר קיבתי-ושטי) הינה אחת התופעות השכיחות בשנה הראשונה לחיים, אשר מופיעה בתינוקות יונקים ובכאלו הניזונים מתזונת פורמולה. על פי ההגדרה, מדובר בעלית תוכן של הקיבה, מזון או נוזל קיבתי, חזרה במעלה הושט אל תוך חלל הפה ואף ויכול לצאת החוצה כפליטה ו/או הקאה.

תופעת ריפלוקס תינוקות נחשבת כמעט כתקינה היות והיא מתרחשת בכ-50% מהתינוקות סביב גיל שלושה חודשים וכאשר מתרחשת בתדירות נמוכה, אינה מסכנת ואינה פוגמת באיכות חייו של התינוק. לרוב הרפלוקס, אשר משתפר ואף חולף עד גיל שנה, תסמיני הריפלוקס מתרחשים לרוב לאחר הארוחה, כאשר הקיבה מלאה ותפוחה. תופעה זו יכולה להיות קלה וללא משמעות בחיי התינוק ומשפחתו אך מנגד יכולה תופעה זו להפוך לקשה ומשמעותית הפוגמת בגדילה, התפתחות, איכות החיים ובמשפחה כולה. 

 

מהן הסיבות לריפלוקס תינוקות?

 

הפרעה בתפקוד הסוגר (שריר) הוושטי התחתון אשר נשאר רפוי לאורך זמן רב ביממה ומאפשר יציאה של תוכן הקיבה לוושט.
התינוק מקבל מזון נוזלי מאד, בניגוד לשלבים אחרים בחיים ששם רוב התזונה מוצקה.
התינוק רוב שעות היום והלילה שוכב פרקדן מה שמקל על עליית נוזל מהקיבה דרך הושט לחלל הפה.

זו אחת הסיבות לכך שאכילת בסמוך לשעת הלילה עלולה להקשות על ההירדמות של התינוק ועל איכות השינה, ולכן הימנעות ממנה עשויה להפחית את תדירות הפליטות. 

 

מהם התסמינים של ריפלוקס אצל תינוקות?


תסמיני הריפלוקס מתרחשים לרוב לאחר הארוחה, כאשר הקיבה מלאה ותפוחה. הסימפטומים העיקריים של הבעיה כוללים:

 • ביטויי חוסר נוחות אצל תינוק, בעיקר בצמוד לארוחה, דוגמת בכי או אי שקט
 • פליטות והקאות
 • הקשתת ראש התינוק לאחור בין הלגימות במהלך הארוחה
 •  סירוב לאכול, או לכל הפחות אכילה בכמות קטנה

מהם הסיבוכים שעלולים להתרחש כתוצאה מריפלוקס אצל תינוקות?


לצד חוסר הנוחות הטבעי הכרוך בריפלוקס, יש מצבים בהם מדובר בבעיה רפואית הדורשת זיהוי וטיפול. אצל תינוק שממאן לאכול, למשל, סבירות גבוהה יותר להיווצרות של בעיות התפתחותיות. הפליטות עלולות בנוסף לגרום לכך שקצב הגדילה של התינוק לא יהיה מספק.

 

במישור הפיזיולוגי, הסיבוכים הפוטנציאליים של ריפלוקס בקרב תינוקות כוללים דלקת ושט כימית, אנמיה או תסמונת המזכירה אנמיה, היצרות מבנית של חלקים מסוימים בוושט ועוד. ייתכן שהריפלוקס גורם גם לבעיות שינה (דוגמת הפרעות נשימה חסימתיות), לבעיות נוירולוגיות ולסיבוכים נוספים, אם כי אין עדיין תמימות דעים בקהילה הרפואית ביחס לכך.


איך ניתן לאבחן ריפלוקס אצל תינוקות?

אבחון ריפלוקס אצל תינוקות נעשה בעיקר באמצעות תשאול של ההורים. הרופא צפוי לשאול אתכם לגבי הביטויים הקליניים שמופיעים אצל הילד, הן ברמת התסמינים והן בהתייחס לנסיבות ההופעה שלהם. ייתכן שהרופא המטפל יחליט על ביצוע של בדיקות עזר, בין השאר כדי לוודא שלא מדובר כאן במצב רפואי אחר הדורש התייחסות או על מנת לראות כיצד מתקדם הטיפול בריפלוקס.


כיצד מטפלים בתופעת ריפלוקס אצל תינוקות?


מעבר להמתנה "עד יעבור זעם", יש מגוון צעדים שאפשר לעשות על מנת להקל על מצבם של הסובלים מריפלוקס.

ראשית, מומלץ להתייעץ עם רופא המשפחה ולתאר בפניו את התסמינים. המטרה היא לוודא שלא מדובר כאן במחלה אחרת מלבד ריפלוקס פשוט ולהתאים לה טיפול במידת הצורך.

 

ביצוע התאמות תזונתיות הוא חלק בלתי נפרד מהתמודדות עם ריפלוקס. מומלץ לבנות תפריט שיקל מאוד על הילד, וחשוב לא פחות - לעקוב אחר סוג התזונה שהתינוק מקבל (בין אם הנקה, תמ"לים או מוצקים) ועל הכמויות שלה, לפי ארוחה ובאופן יומי.

את השקילות תבצעו קרוב לוודאי במסגרת הביקורות השגרתיות בטיפת חלב ובקופת החולים, אולם ניתן לבצע שקילה יזומה בתדירות גבוהה יותר אם חוששים שהפעוט חווה ריפלוקס המשפיע על האכילה ומשקל גופו.

מומלץ פעמים רבות לבצע ההתאמות ברמת התפריט, כאשר האחות בטיפת חלב, רופא משפחה או דיאטנית ילדים עשויים להיות הכתובת.

 

הקפידו שלא "להעמיס" על התינוק כמויות גדולות מדי של מזון בכל ארוחה או להרבות בארוחות ביום, במיוחד אם הוא מראה סימנים של שובע או היעדר תיאבון, אלא להקפיד על מספר גדול יותר של ארוחות קטנות מדי יום.

אם התינוק ניזון מפורמולה חלבית, תוכלו לשקול החלפה שלה בפורמולת אנטי רגוריטציה (ריפלוקס) המקטינה את תסמיני הריפלוקס, או לחלופין להסמיך את הפורמולה החלבית הרגילה עם דייסה או קורנפלור.


הרגלי השינה של התינוק עשויים להשפיע אף הם על תסמיני הריפלוקס שהוא חווה. אם התינוק סובל מריפלוקס או אתם חושדים בכך, ורבים יגידו שגם בתור צעד מונע, הקפידו להשכיב את התינוק לישון על גבו, כאשר איזור הראש מוגבה מעט על ידי הנחת חיתול בד או מגבת קטנה מתחת למזרון (לא יותר מ-30 מעלות) בצורה ישרה. בכל מקרה מומלץ להימנע מהאכלה של התינוק בשעתיים-שלוש שלפני ההשכבה.


ריפלוקס אצל תינוקות יונקים

 

ריפלוקס והנקה? אין צורך בהפסקת הנקה אלא בקיצור משך הארוחה על מנת להקטין במקצת בנפח ארוחה ובכך להקל על הרפלוקס, בנוסף במצבי רפלוקס קשים ניתן לנסות להפחית מתזונת האם מוצרי חלב פרה.

 

מה לגבי שימוש בתרופות לריפלוקס תינוקות?

 

ובכן, תרופות נוגדות חומצה כגון לוסק או זנטק לתינוקות, אינן נדרשות ברוב המקרים, היות והשימוש בהם אולי מקל על דרגת החומצה בנוזל הקיבה, אך אינו מונע מעליית האוכל מהקיבה לחלל הפה והחוצה מהפה.
מחקרים בודדים הראו יעילות לשימוש בפרוביוטיקה, פורמולות בעלות חלבון חלב מפורק, אך בשלב זה מחקרים בודדים אלו אינן מספיקים על מנת שנמליץ באופן גורף על השימוש בהם.

 

מתי על ההורה לגשת לרופא?

 • כאשר ריפלוקס אצל תינוקות גורם לבכי ואי שקט המוגדרים על ידי ההורים כקשה
 • גורם לירידה בתיאבון
 • חוסר עליה במשקל על פי העקומות המומלצות בטיפת חלב
 • מלווה בשיעול ו/או דלקת ריאות
 • מלווה בהשתנקות או בפליטה דמית.
 • במידה ויש תסמינים נלווים כגון מחלה אלרגית אחרת או דרמטיטיס אטופית יש לחשוד כי מדובר באלרגיה לחלב פרה ובהתאם לשנות את התזונה לכזו ללא חלבון חלב פרה בין אם בתינוק יונק או מקבל פורומולה רגילה.

כתבות נוספות בנושא

5 דרכים להתמודדות עם גזים אצל תינוקות

5 דרכים להתמודדות עם גזים אצל תינוקות

התינוק בוכה בגלל כאבי הגזים ואתם חשים חסרי אונים? לפניכם חמש דרכים לעבור את תקופת הגזים בשלום

10 הדיברות להתמודדות עם גזים אצל תינוקות

10 הדיברות להתמודדות עם גזים אצל תינוקות

גזים אצל תינוקות (המוכרים גם בשם קוליק) הם תופעה נפוצה שגורמת סבל רב לתינוק ותחושת חוסר אונים להוריו. איך מתמודדים עמה? 10 הדיברות להתמודדות עם גזים ...

גזים אצל תינוקות? האם ניתן לטפל באופן טבעי?

גזים אצל תינוקות? האם ניתן לטפל באופן טבעי?

אחת הבעיות הרפואיות הנפוצות בקרב תינוקות היא תופעת הגזים (קוליק). אם התינוק שלכם חסר מנוחה למשך פרקי זמן קבועים, בייחוד בשעות הערב והלילה, ובוכה שעות ...

הצג כתבות נוספות
עבור לתוכן העמוד