צור קשר

צור קשר

checked
בר שפותדלג על בר שפות
חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

ריפלוקס תינוקות - המדריך השלם

 • ריפלוקס (החזר קיבתי-ושטי) הינה אחת התופעות השכיחות בשנה הראשונה לחיים, אשר מופיעה בתינוקות יונקים ובכאלו הניזונים מתזונת פורמולה, מדובר בעלית תוכן של הקיבה, מזון או נוזל קיבתי, חזרה במעלה הושט אל תוך חלל הפה ואף ויכול לצאת החוצה כפליטה ו/או הקאה.
 • תופעת ריפלוקס תינוקות מתרחשת בקרב 50% מהפעוטות סביב גיל שלושה חודשים. כאשר היא מתרחשת בתדירות נמוכה אינה מסכנת או פוגעת באיכות חייו של התינוק.
 • הסיבות לריפלוקס הינן: הפרעה בתפקוד הסוגר הוושתי התחתון, מזון נוזלי מאוד וגם קשור לכך שהתינוק שוכב רוב שעות היום והלילה פרקדן

מהו ריפלוקס תינוקות?

 

ריפלוקס (החזר קיבתי-ושטי) הינה אחת התופעות השכיחות בשנה הראשונה לחיים, אשר מופיעה בתינוקות יונקים ובכאלו הניזונים מתזונת פורמולה. על פי ההגדרה, מדובר בעלית תוכן של הקיבה, מזון או נוזל קיבתי, חזרה במעלה הושט אל תוך חלל הפה ואף ויכול לצאת החוצה כפליטה ו/או הקאה.

תופעת ריפלוקס תינוקות נחשבת כמעט כתקינה היות והיא מתרחשת בכ-50% מהתינוקות סביב גיל שלושה חודשים וכאשר מתרחשת בתדירות נמוכה, אינה מסכנת ואינה פוגמת באיכות חייו של התינוק. לרוב הרפלוקס, אשר משתפר ואף חולף עד גיל שנה, תסמיני הריפלוקס מתרחשים לרוב לאחר הארוחה, כאשר הקיבה מלאה ותפוחה. תופעה זו יכולה להיות קלה וללא משמעות בחיי התינוק ומשפחתו אך מנגד יכולה תופעה זו להפוך לקשה ומשמעותית הפוגמת בגדילה, התפתחות, איכות החיים ובמשפחה כולה. 

 

מהן הסיבות לריפלוקס תינוקות?

 

הפרעה בתפקוד הסוגר (שריר) הוושטי התחתון אשר נשאר רפוי לאורך זמן רב ביממה ומאפשר יציאה של תוכן הקיבה לוושט.
התינוק מקבל מזון נוזלי מאד, בניגוד לשלבים אחרים בחיים ששם רוב התזונה מוצקה.
התינוק רוב שעות היום והלילה שוכב פרקדן מה שמקל על עליית נוזל מהקיבה דרך הושט לחלל הפה. 

 

כיצד מטפלים בתופעת ריפלוקס אצל תינוקות?

 

 • יש לוודא כי אין מדובר במחלה אחרת למעט רפלוקס פשוט.
 • יש לעבור בקפידה על תזונת התינוק, כולל סוג התזונה (הנקה / תמל /מוצקים) כמות (לארוחה וסך הכל כמות ליום) וכן קצב העליה במשקל.
 • המשך הטיפול ברפלוקס הפשוט הינו הדרכת הורים על הבעיה, אופיה החולף, העדר נזקים בטווח הקצר ו/או ארוך ובהמשך מתן עצות לגבי תזונה מתאימה.
 • יש לוודא כי התינוק אינו מקבל כמות גדולה מידי של מזון בכל ארוחה, מעבר ליכולת הקיבה להכיל, או בריבוי ארוחות ביום. במידה והתינוק ניזון מפורמולה חלבית, ניתן בנוסף, להציע להחליף לפורמולות אנטי רגוריטציה (רפלוקס) או בעדיפות שניה להסמיך את הפורמולה החלבית הרגילה.
 • יש להדריך במקביל את ההורים לגבי צורת ההשכבה של התינוק על הגב, ב- 30 מעלות, כאשר הראש מורם בצורה ישרה.

ריפלוקס אצל תינוקות יונקים

 

ריפלוקס והנקה? אין צורך בהפסקת הנקה אלא בקיצור משך הארוחה על מנת להקטין במקצת בנפח ארוחה ובכך להקל על הרפלוקס, בנוסף במצבי רפלוקס קשים ניתן לנסות להפחית מתזונת האם מוצרי חלב פרה.

 

מה לגבי שימוש בתרופות לריפלוקס תינוקות?

 

 

ובכן, תרופות נוגדות חומצה כגון לוסק או זנטק לתינוקות, אינן נדרשות ברוב המקרים, היות והשימוש בהם אולי מקל על דרגת החומצה בנוזל הקיבה, אך אינו מונע מעליית האוכל מהקיבה לחלל הפה והחוצה מהפה.
מחקרים בודדים הראו יעילות לשימוש בפרוביוטיקה, פורמולות בעלות חלבון חלב מפורק, אך בשלב זה מחקרים בודדים אלו אינן מספיקים על מנת שנמליץ באופן גורף על השימוש בהם.

 

מתי על ההורה לגשת לרופא?

 

 • כאשר ריפלוקס אצל תינוקות גורם לבכי ואי שקט המוגדרים על ידי ההורים כקשה
 • גורם לירידה בתיאבון
 • חוסר עליה במשקל על פי העקומות המומלצות בטיפת חלב
 • מלווה בשיעול ו/או דלקת ריאות
 • מלווה בהשתנקות או בפליטה דמית.
 • במידה ויש תסמינים נלווים כגון מחלה אלרגית אחרת או דרמטיטיס אטופית יש לחשוד כי מדובר באלרגיה לחלב פרה ובהתאם לשנות את התזונה לכזו ללא חלבון חלב פרה בין אם בתינוק יונק או מקבל פורומולה רגילה.

כתבות נוספות בנושא

5 דרכים להתמודדות עם גזים אצל תינוקות

5 דרכים להתמודדות עם גזים אצל תינוקות

התינוק בוכה בגלל כאבי הגזים ואתם חשים חסרי אונים? לפניכם חמש דרכים לעבור את תקופת הגזים בשלום

10 הדיברות להתמודדות עם גזים אצל תינוקות

10 הדיברות להתמודדות עם גזים אצל תינוקות

גזים אצל תינוקות (המוכרים גם בשם קוליק) הם תופעה נפוצה שגורמת סבל רב לתינוק ותחושת חוסר אונים להוריו. איך מתמודדים עמה? 10 הדיברות להתמודדות עם גזים ...

גזים אצל תינוקות? האם ניתן לטפל באופן טבעי?

גזים אצל תינוקות? האם ניתן לטפל באופן טבעי?

אחת הבעיות הרפואיות הנפוצות בקרב תינוקות היא תופעת הגזים (קוליק). אם התינוק שלכם חסר מנוחה למשך פרקי זמן קבועים, בייחוד בשעות הערב והלילה, ובוכה שעות ...

הצג כתבות נוספות
עבור לתוכן העמוד