צור קשר

צור קשר

checked
בר שפותדלג על בר שפות
חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

תזוזת תינוקות – פעילות גופנית בחודשי החיים הראשונים

 • ההתפתחות המוטורית בקרב תינוקות תלויה בבשלות העצבית, אך מושפעת גם מהסביבה וניתן לסייע להתקדמותה.
 • בשבועות הראשונים הפעילות הגופנית הינה רפלקסיבית, אולם לאחר מכן ניתן להתערב, ולעודד את חיזוק המיומנויות הפיזיות בהתאם לשלב ההתפתחותי.
 • תרגילים לדוגמא: הנעת הידיים והרגליים, וכן הנעת הגוף לתרגול שיווי משקל, הנחת חפצים להגדלת טווח תנועה ולחיזוק שרירי הגו.
 • יש לשים דגש על חשיפה ומתן אפשרות לתנועה חופשית לצורך התקדמות טבעית ומותאמת לשלב ההתפתחותי ולילד.

 

פעילות גופנית טובה לבריאות – את זה כולם יודעים. אך האם ידעתם שהדבר נכון גם לתינוקות? ממחקרים שנערכו עולה כי תינוקות שפעילות גופנית היא חלק משגרת יומם יגדלו להיות מבוגרים בריאים יותר, ויסבלו פחות מהשמנת יתר ותופעות נלוות

התפתחות המיומניות המוטוריות אצל תינוקות היא תהליך רציף ואחיד, על פי רוב, ותלויה בהבשלתה של מערכת העצבים. אף על פי כן, גם להיבטים סביבתיים יש השפעה על ההתפתחות המוטורית, וגירויים וחשיפה המגיעים מן הסביבה, ובעיקר מההורים, יכולים בהחלט לקדם אותה ולשפרה.  

פעילות גופנית לקטנטנים


בשבועות הראשונים לחייהם הקטנטנים שלכם נעים בצורה רפלקסיבית ומקבלים את מנת הפעילות היומית הנדרשת מביצוע פעולות יומיומיות בסיסיות: נשימה, מציצה, בליעה, נשימה. כל אלה מספקים להם מנה גדושה של מאמץ. 
בחלוף השבועות הראשונים ובמהלך חודשי חייהם הבאים מפתחים הקטנטנים שליטה טובה יותר על גופם ועמה "שגרת אימונים" מאתגרת יותר הכוללת הרמת ראש והחזקתו, אחיזת חפצים, בעיטות, ניסיונות היפוך ותזוזה ועוד. בשלבים אלו, חשוב לעודד אותם להמשיך ולהתאמן, כדי לפתח את המיומנויות הפיזיות הנדרשות.
בה בעת, חשוב שלא להאיץ בהם לבצע פעולות שלא בזמנן – כמו לעמוד או לשבת מוקדם מדי. לכל תינוק קצב משלו. התבוננו בתינוק שלכם והתאימו את הפעילות לחוזקותיו ולחולשותיו.

תרגילים לפיתוח ולשיפור ההתפתחות המוטורית


נוסף על שיפור היכולות המוטוריות, פעילות גופנית בחודשים הראשונים היא הזדמנות טובה להדק את הקשר בינכם לבין הקטנטנים שלכם ודרך נחמדה לעשות איתם קצת כיף.  זיכרו – לא מדובר בטירונות. הפעילות היא עדינה ומדודה, ותפקידה לסייע לתינוק להכיר את גופו ואת יכולותיו.

אילו תרגילים תוכלו לעשות איתם?

 • ריקדו לצלילי מוסיקה נעימה כשהם צמודים אליכם במנשא או בחיבוק
 • הניעו את רגליהם בתנועת "אופניים"
 • הניעו את ידיהם בעדינות מצד לצד, מעלה ומטה
 • "הטיסו" אותם באוויר כשאתם תומכים היטב במותניהם
 • אפשרו להם לאחוז בכדור או לבעוט בו כשאתם אוחזים בהם
 • הניחו חפצים שימשכו את תשומת ליבם במקומות שונים כדי להגדיל טווחי תנועה
 • הרימו את רגליהם לכיוון הפנים ותנו לו לאחוז בכפות הרגליים שלהם, הניעו אותם מצד לצד כדי לתרגל שווי משקל
 • השכיבו אותם על הבטן ואחזו צעצוע בידכם. הניעו את הצעצוע באיטיות בגובה העיניים כדי לפתח את שרירי הגב והצוואר

חשוב לא פחות להניח לתינוקות להתנועע באופן טבעי; לשאת אותם פחות על הידיים, להוציא אותם מהעגלה או מהמנשא למשטח רך ונוח ולאפשר להם לזוז בהתאם לגילם וליכולתם.

התפתחות בחודשי החיים הראשונים

חודשי החיים הראשונים מתאפיינים בתהליך של התפתחות תינוקות מהירה, בכל המישורים. במהלך תקופה זו התינוק גדל בקצב מואץ כך גם מתפתחים עמוד השדרה, העצמות ומערכות נוספות בגוף התינוק. 
חשוב לעודד את התינוק לנוע ולשים לב לקצב ההתקדמות שלו, אך חשוב באותה המידה לנסות ולהמנע מהשוואות ולא להילחץ אם התינוק שלכם איטי יותר מהתינוק של השכנים. מתלבטים? חוששים? התייעצו עם רופא הילדים. 

כתבות נוספות בנושא

טיפים לעידוד ההתפתחות בחורף

טיפים לעידוד ההתפתחות בחורף

בחוץ גשום והרצפה קרה? אתם עדיין יכולים לעודד את הקטנטנים להתפתח ולזחול. קראו כאן את הטיפים שלנו.

10 הדברים שמפריעים לתינוק שלך להתפתח

10 הדברים שמפריעים לתינוק שלך להתפתח

בשנת החיים הראשונה, קצב ההתפתחות של תינוקות הינו מהיר במיוחד. בתוך חודשים ספורים הם מפתחים יכולות מוטוריות וקוגניטיביות מדהימות, ובעצם מבצעים את ...

משחק ילדים: על החשיבות של משחק להתפתחות תינוקות

משחק ילדים: על החשיבות של משחק להתפתחות תינוקות

כולנו רוצים שהתינוקות שלנו יתפתחו, והרשת מלאה בטבלאות התפתחותיות לפי גיל התינוק. לעידוד התינוק להתפתחות בהתאם לגילו אין צורך ברכישת צעצועי התפתחות ...

הצג כתבות נוספות
עבור לתוכן העמוד