צור קשר

צור קשר

checked

טיפים והמלצות למתן ברזל לתינוקות

 • כשתינוק נולד מספיקים מאגרי הברזל בגופו לתקופה קצרה, בין ארבעה לשישה חודשים. במהלך תקופה זו ולמשך שנות חיו הראשונות, נמצא התינוק בתקופת גדילה מואצת במהלכה גדלים מוחו וגופו במהירות רבה. צריכה מוגברת זו עשויה לדלל את מאגרי הברזל בגוף ולגרום למחסור.
 • מחסור בברזל עלול לגרום לאנמיה. אנמיה אצל תינוקות תבוא לידי ביטוי, בטווח הקצר בין היתר, בעייפות וחולשה, הפרעות שינה, חוסר תיאבון וירידה במשקל. בטווח הארוך אנמיה עלולה לגרום לפגיעה בהתפתחות הפיזית והקוגניטבית,
 • תינוקות נוטים לפלוט תרופות לכל עבר ובמקרה של ברזל הנוזל דביק ומכתים על מנת לייעל את התהליך נסו לתת את הברזל בזמן אמבטיה, הכינו מגבונים או חיתולים מבעוד מועד או נסו להסיח את דעת התינוק. 

עצבים של ברזל – לפעמים נדמה שזה מה שנדרש מהורים כשעליהם לתת ברזל לתינוק שלהם. התינוק מתנגד, ההורה מתעקש והברזל משפריץ לכל עבר. נשמע מוכר? זה לא חייב להיות.
קראו עוד על כמה דרכים יעילות ופשוטות למתן ברזל לתינוקות

 


כשתינוק נולד מספיקים מאגרי הברזל בגופו לתקופה קצרה, בין ארבעה לשישה חודשים. במהלך תקופה זו ולמשך שנות חיו הראשונות, נמצא התינוק בתקופת גדילה מואצת במהלכה גדלים מוחו וגופו במהירות רבה. במהלך תקופת הגדילה עולה כמות הברזל הנדרשת לגוף התינוק לשם ייצור ההמוגלובין הנושא את החמצן לתאים. צריכה מוגברת זו עשויה לדלל את מאגרי הברזל בגוף ולגרום למחסור. 

 


מחסור בברזל עלול לגרום לאנמיה. אנמיה אצל תינוקות תבוא לידי ביטוי, בטווח הקצר בין היתר, בעייפות וחולשה, הפרעות שינה, חוסר תיאבון וירידה במשקל. בטווח הארוך אנמיה עלולה לגרום לפגיעה בהתפתחות הפיזית והקוגניטבית, שלעיתים הינה בלתי הפיכה. מסיבה זו משרד הבריאות ממליץ לתת תוספת ברזל לתינוקות עד גיל שנה וחצי, ללא יוצא דופן.

תרופה למניעה ולטיפול באנמיה מספקת לתינוק את תצרוכת הברזל המומלצת.

 

מתן ברזל לתינוקות ולילדים – טיפים שימושיים


מתן ברזל, בעיקר לתינוקות רכים, אינו פשוט כפי שנדמה. תינוקות נוטים לפלוט תרופות לכל עבר ובמקרה של ברזל הנוזל דביק ומכתים. איך בכל זאת מבצעים את המשימה כך שהתינוק יקבל את מנת הברזל הדרושה ואתם והרצפה תישארו נקיים?

 • טפטפו את הטיפות לכפית ולא ישירות לפה התינוק. תינוקות לרוב לא ימתינו עם פה פעור יותר משניות בודדות וכל תזוזה של ראשם תגרום לאיבוד התרופה.
 • מתן בכפית מונע מגע ישיר בין פיית הבקבוק עם פה התינוק מה שעלול לגרום לזיהום הבקבוק.
 • תנו את הברזל בזמן האמבטיה – האמבטיה מרגיעה ומאפשרת ניקוי מהיר של פליטות, במינימום כתמים.
 • הכינו לידכם מבעוד מועד חיתול או מגבונים כדי לספוג פליטות, על כל צרה שלא תבוא.
 • הסיחו את דעתו של התינוק בשיר, משחק או פרצוף מצחיק.
 • ערבבו את הברזל עם מזון לתינוקות, מאכל אהוב אחר או רסק פירות או ירקות המכילים ויטמין C (לשיפור הספיגה) כדי לעמעם את טעמו ולהבטיח את צריכת המנה הנדרשת.

לכאורה, מגיל שנה ואילך חשוף התינוק למזונות מגוונים יותר המשמשים כמקור יעיל לספיגת ברזל. אולם,מזונות עשירים בברזל, כדוגמת בשר אדום, דגים ודגנים מלאים אינם נכללים, בדרך כלל, בתפריט של מרבית הילדים בשנות חייהם הראשונות. משום כך ממליץ משרד הבריאות על מתן יומיומי של תוסף ברזל לכל התינוקות עד גיל 18 חודשים.

 

מגילאי שנה ואילך הילד כבר אינו תינוק, הוא מבין, דעתן ונדרשות שיטות מתוחכמות יותר כדי לשכנעו לקחת את מנת הברזל היומית:

 • היעזרו בצעצוע אהוב ובקשו מהילד לתת לו ברזל "בכאילו". בקשו מהילד להסביר לצעצוע שכדאי שייקח ברזל כדי שיגדל להיות צעצוע חזק וחכם. כך תשיגו מספר מטרות:
  • תערבו את הילד בתהליך כבוגר
  • תגרמו לו להבין את הסיבות ללקיחת הברזל באופן עקיף
  • תעוררו שיתוף פעולה
 • היו בעצמכם מודל לחיקוי – אם גם אתם לוקחים תרופה או תוסף על בסיס יומיומי טלו אותם ביחד עם הילד שלכם. כך יראה שמדובר בפעולה פשוטה וקלה וישמח לקחת חלק בפעילות "של גדולים". 

בכל גיל חשוב לזכור כי מתן ברזל הוא חיוני והכרחי. לכן, חשוב במיוחד שלא להפוך את מתן הברזל למצב של קונפליקט. עצבנות וחוסר סבלנות רק ינציחו את עצמם ויגרמו למתן הברזל להיצרב בתודעה כסיטואציה לא נעימה, בלי קשר לברזל עצמו. ככל שתתייחסו לפעולה בשלווה ובשוויון נפש, כך תגרמו לילד שלכם להתייחס אליה בצורה דומה. 

 מומלץ לקרוא גם: ויטמין D לתינוקות 

כתבות נוספות בנושא

קטגוריה : ברזל לתינוקות
איך ברזל משפיע על המוח של התינוק?

איך ברזל משפיע על המוח של התינוק?

מגיל הלידה ועד גיל שלוש הגוף נמצא בתהליך התפתחות מואץ, שמשפיע על כל מערכות הגוף. אחד האיברים שעובר תהליך התפתחות מקיף במיוחד הוא המוח. מחקרים מצאו ...

איך למנוע אנמיה אצל תינוקות?

איך למנוע אנמיה אצל תינוקות?

מחסור בברזל נפוץ מאוד בקרב תינוקות, ועלול לגרום לאנמיה. איך מונעים זאת? תקפידו על תזונה מתאימה ותכניסו לשגרת הטיפול בתינוקכם את תוסף הברזל לתינוקות.

איך רמת הברזל קשורה להפרעות קשב וריכוז?

איך רמת הברזל קשורה להפרעות קשב וריכוז?

עם השנים חלה עלייה במספר המאובחנים שסובלים מ-ADHD (הפרעות קשב וריכוז) ומסתבר שהסימנים לכך מתחילים כבר בינקות. אחד מהם הוא חוסר בברזל ואנמיה אצל ...

ברזל בהריון: אמא חזקה לתינוק בריא

ברזל בהריון: אמא חזקה לתינוק בריא

במהלך ההריון מתרחשים בגוף האישה תהליכים מורכבים ומעוררי השתאות. למרות שמדובר בתהליך טבעי לחלוטין, ישנן מספר תופעות נלוות שחשוב להיות ערים להן ולטפל ...

הצג כתבות נוספות
עבור לתוכן העמוד