צור קשר

צור קשר

checked
בר שפותדלג על בר שפות
חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

מהו חום גבוה אצל תינוקות? ומתי ונחשב למסוכן?

 • חום הוא אחד הסימנים לכך שהגוף נלחם ומתמודד עם זיהומים ומחלות. החום, גם אם הוא גבוה, איננו מסוכן בהכרח אך לעיתים עלול להיות מסוכן ויש להיות ערניים ולעקוב אחריו ואחרי מדדים נוספים.
 • חום העולה על 38 מעלות אצל תינוקות עד גיל 3 חודשים יצריך בירור אצל הרופא ולא פעם גם אשפוז מכיוון שהמערכת החיסונית של התינוק עוד בתחילת דרכה, ישנו קושי לזהות את מקור המחלה בבדיקה גופנית והעמידות שלהם לזיהומים ומחלות ירודה. חום מעל 38.5 יש להוריד באמצעות תרופות להורדת חום המתאימות לתינוקות מגיל לידה.
 • אצל ילדים מעל גיל 3 חודשים, יש להתייחס גם למצבו הכללי של הילד מלבד החום, על מנת להעריך את מידת חוליו. אם מצבו הכללי של הילד ירוד והחום נמשך מספר ימים, יש לפנות לרופא לבירור.
 • יתר חום היא תופעה נדירה ואינה אופיינית לילדים ופרכוסים אמנם מלחיצים אך אינם מסוכנים וייעלמו עם הזמן.

חום אצל תינוקות וילדים הוא תגובה טבעית למלחמה בזיהומים. חשוב לעקוב אחרי החום ולהתמודד עמו באופן מדוד ורגוע, אך בו בזמן לא להקל ראש כיוון שבמקרים מסוימים הוא עלול להיות מסוכן. קראו עוד 

מחלות ילדים רבות מלוות בחום, חום הוא אחד הסימנים לכך שהגוף נלחם ומתמודד עם זיהומים ומחלות. החום, גם אם הוא גבוה, איננו מסוכן בהכרח. אם הילד או התינוק חשים בטוב, לא תמיד יש צורך לנסות להוריד אותו באמצעות תרופות. אף על פי כן, לעיתים חום עלול להיות מסוכן, בעיקר אצל תינוקות רכים, ויש להיות ערניים ולעקוב אחריו ואחרי מדדים נוספים.  

חום גבוה ביילודים

חום, על פי רוב, מעיד על זיהום כלשהו. אצל יילודים (המוגדרים תינוקות עד גיל שלושה חודשים) חום העולה על 38 מעלות, יצריך בירור אצל הרופא וזאת ממספר סיבות:

 • המערכת החיסונית של תינוקות עדיין אינה מפותחת מספיק ולכן הם רגישים יותר לזיהומים
 • קיים קושי לזהות את מקור מחלתם מבדיקה גופנית
 • עמידותם הגופנית לזיהומים ולמחלות ירודה וגם מצבי חולי קלים יחסית יכולים להידרדר במהירות 

מטעמים אלו, עליית חום ביילודים תחייב לא פעם אשפוז  לשם ברור מקור המחלה וקבלת טיפול. דחיפות הטיפול נובעת מהעובדה שזיהום לא מטופל עלול להעמיד את היילוד בסכנת חיים של ממש. כשחום הגוף מטפס מעל 38.5 מעלות, יש להורידו באמצעות תרופות להורדת חום המתאימה לתינוקות מגיל לידה.

חום גבוה אצל ילדים מגיל שלושה חודשים ואילך

חום גבוה הוא אמנם מלחיץ אך הוא איננו המשתנה היחיד שיש להתייחס איליו בילד חולה. כדי לאמוד את מידת חוליו של הילד רצוי להתייחס גם למצב הרוח הכללי שלו ולבדוק אם הוא שמח, אדיש, אפאתי וכדומה. חום גבוה אינו ערובה למצב רוח ירוד, ולכן הורדת חום לתינוק איננה ערובה לשיפור משמעותי בהרגשה הכללית.

 

מתי בכל זאת חום הוא סיבה לדאגה ומצריך בירור רפואי?

 • חום המלווה במצב גופני וכללי רע הנמשך גם לאחר הורדתו
 • חום הנמשך מספר ימים ברציפות   

 

יתר חום ופרכוסים

 

הורים רבים מוצאים את עצמם מוטרדים משתי תופעות נוספות הקשורות בחום: יתר חום ופרכוסים

 • יתר חום - לעיתים נדירות ביותר חוצה חום הגוף את קו 42 המעלות. חום גבוה כל כך עלול לפגוע בתפקוד התאים, לשבש מערכות ולהסב נזק בלתי הפיך. חשוב להבהיר כי חום שכזה לא ייגרם מזיהום שמקורו בוירוסים או בחיידקים, אלא ממצבי קיצון כגון חשיפה לתרופות הרדמה, מכת חום, נטילת תרופות פסיכיאטריות מסוימות ומסיבות נוספות שאינן אופייניות ממילא לתינוקות ולילדים.
 • פרכוסים - ישנם ילדים הסובלים מפרכוסי חום. פרכוסי חום הם נטייה בעלת בסיס משפחתי, ונובעים מעליה חדה ומהירה בחומו של הילד. עליה זו מגרה את המוח וגורמת לפרכוס שנמשך דקות בודדות. הפרכוסים אמנם מלחיצים אך אינם גורמים לנזק מוחי, ותדירותם פוחתת עם הזמן, עד שהם נפסקים לחלוטין.

חום אצל תינוקות וילדים הוא אמנם עניין מלחיץ אך להוציא אותם מקרים אותם ציינו, מוטב לנהוג בקור רוח, להוריד את החום רק בהתאם להנחיות היצרן ולהיות ערניים למצב הרוח ולתפקוד הכללי של הילד. בריאות שלמה!
 


 
 

 

כתבות נוספות בנושא

אדמדמת אביבית - איך להקל על תסמיני המחלה?

אדמדמת אביבית - איך להקל על תסמיני המחלה?

אדמדמת אביבית היא מחלת פריחה נפוצה, בעיקר בתקופה זו של השנה. אמנם מדובר במחלה קלה שלרוב חולפת מעצמה, אך עבור הקטנטנים שלנו, היא עלולה להיות מטרד לא ...

הילד חולה? כך תדעו מתי ללכת לרופא

הילד חולה? כך תדעו מתי ללכת לרופא

מצד אחד אנחנו לא רוצים לגרור את הילד לרופאים ללא צורך, מצד שני אנחנו לא רוצים להזניח את מצבו. אז איך יודעים מתי מדובר במחלה ויראלית שתחלוף מעצמה ומתי ...

מה גורם לחום אצל תינוקות ופעוטות?

מה גורם לחום אצל תינוקות ופעוטות?

הסיבה הנפוצה ביותר לחום אצל תינוקות ופעוטות הינה וירוסים שחודרים למערכת הנשימה וגורמים לדלקת, אותה אנחנו מכירים בשמה העממי – התקררות. איך מתמודדים? ...

חום אצל תינוקות - תשובות לשאלות

חום אצל תינוקות - תשובות לשאלות

חום אצל תינוקות הינו סימפטום המדאיג את רוב ההורים, גם את ההורים הרגועים ביותר. ישנן שאלות רבות בנושא כגון: על מה חום מעיד? מהו חום תקין? איך בודקים ...

הצג כתבות נוספות
עבור לתוכן העמוד