צור קשר

צור קשר

checked

הכל על מערכת הנשימה העליונה אצל תינוקות

  • מערכת הנשימה כוללת דרכי אוויר תחתונות ועליונות. המערכת העליונה מורכבת מהאף, הפה ותחילת קנה הנשימה והתחתונה מריאות, סמפונות והמשך הקנה.
  • תופעת הצינון השכיחה היא וירוס במערכת הנשימה העליונה, שהרגישות בה בקרב הקטנים מתרחשת עקב נטייתם להידבק בקלות בשל חוסר עמידות מערכת החיסון.
  • חום, צינון, שיעול, כאבי אוזניים, כאבי גרון וליחה, קשיים בשינה ובאכילה הינם סימנים לדלקת במערכת הנשימה העליונה.
  • ניתן לטפל בתסמינים אמצעות תכשיר לשינוי הליחה, טפטוף שמנים לריענון הנשימה, שאיפת אדים ושתיה מרובה. יש לשמור על אוורור והיגיינה למניעה.

 התינוק מצונן, מנוזל ומשתעל, הלכתם לרופא והוא קבע כי מדובר בוירוס במערכת הנשימה העליונה? אל תיבהלו, בסך הכל מדובר בשם מורכב לתופעה נפוצה. מהי מערכת הנשימה העליונה, מדוע היא כה רגישה אצל הקטנטנים ואיך ניתן לשמור עליה? כל המידע לפניכם

הקפדתם על לבוש חם ועיטוף מאסיבי ובכל זאת התינוק סובל משיעול, שיעול עם ליחה תינוקות ונזלת שסותמת את דרכי הנשימה שלו ומפריעה לו (ולכם) לישון ולאכול? זה לא בגללכם. כיום ישנם למעלה מ-200 וירוסים שונים הנכנסים למערכת הנשימה העליונה וגורמים להצטננות ולשיעול אצל תינוקות, ואין להם קשר למזג האוויר שבחוץ.


למה זה קורה בעיקר בחורף?

בתקופת החורף, גני הילדים מחוממים ולא מאווררים, ילד אחד מצונן, מנוזל ומתעטש, אפצ'י אחד מתיז רסיסי רוק ונזלת המפיצים את הוירוסים בחדר ומתחילה תגובת שרשת: תוך כמה ימים כל הילדים חולים.

מהי מערכת הנשימה העליונה?
מערכת הנשימה שלנו כוללת דרכי אוויר תחתונות ועליונות. מערכת הנשימה התחתונה כוללת את הריאות, הסימפונות וקנה הנשימה ואילו מערכת הנשימה העליונה מורכבת מהאף, הפה ותחילתו של קנה הנשימה. במילים אחרות, אלו האיזורים הראשונים שדרכם נכנסים זיהומים או וירוסים אל תוך הגוף, ולכן חשוב לתפוס אותם בזמן ולטפל בהם לפני שיעברו גם אל דרכי הנשימה התחתונות.
מסתבר שמחלות במערכת הנשימה העליונה הן הסיבה הנפוצה ביותר עבור הורים לתינוקות לגשת לרופא, ובעוד שאנחנו קוראים לזה "צינון", הוא קורא לזה "דלקת נגיפית (וירוס) במערכת הנשימה העליונה".
רגישותה הרבה של מערכת הנשימה העליונה אצל קטנטנים, נובעת בעיקר מהעובדה שמערכת החיסון שלהם עדיין לא עמידה בפני וירוסים וחיידקים והם נוטים להידבק בקלות, תופסים שוב ושוב את הוירוסים השונים ועשויים לחלות גם 12 פעמים בשנה ולגרום לכם לחשוב שהמחלה הזו לא נגמרת לעולם.

אילו תסמינים מעידים כי מדובר בוירוס במערכת הנשימה העליונה?
אם התינוק סובל מחום, צינון, שיעול, כאבי אוזניים, כאבי גרון וליחה, ועקב כך הוא גם מתקשה לישון, לאכול ולנשום בצורה חלקה, הסימנים מצביעים על כך שיש לו כנראה דלקת במערכת הנשימה העליונה.

מה ניתן לעשות?
טיפול: הוירוסים באים והולכים ואי אפשר באמת לטפל בהם אלא רק בתסמינים שלהם. ניתן להשתמש בתכשיר להסדרת צמיגות הליחה, המסייע בחזרת הליחה לצמיגותה הרגילה וכמו כן חשוב להקפיד על שתייה מרובה שתתרום לניקוי ושטיפת הגרון ותימנע התייבשות. במקרים של נזלת ניתן לטפטף טיפות של טפטפים שמנים לרענון הנשימה לסיר עם מים רותחים ולשאוף את האדים.


מניעה, לגזור ולשמור לקראת הפעם הבאה
חשוב לשמור על אוורור טוב בכל חדר ששוהים בו, על מנת למנוע התפשטות של וירוסים וחיידקים. כמו כן, הקפדה על היגיינה טובה, ניקוי המשטחים והחלפה של מצעים ומגבות, שיעול אל תוך המרפק ושטיפת ידיים לפני כל מגע יתרמו גם הם למניעת המחלות הבאות במערכת הנשימה העליונה.


 

כתבות נוספות בנושא

איך הכי נכון להקל על נזלת אצל תינוקות ומה לא לעשות

איך הכי נכון להקל על נזלת אצל תינוקות ומה לא לעשות

בקרב תינוקות (וגם בקרב הוריהם) נזלת היא עונש. התינוק אינו יודע לקנח את אפו מחד, להורה אין יכולת להדריך את מלאכת הקינוח מאידך, והנזלת נמשכת. היא חוסמת ...

איך נפטרים מליחה אצל תינוקות?

איך נפטרים מליחה אצל תינוקות?

ליחה יכולה להפוך למטרד רציני אצל תינוקות רכים ופעוטות שאינם יודעים כיצד לכיח בעצמם. יחד עם זאת, ליחה הינה מנגנון טבעי של הגוף להתמודדות עם זיהומים ...

האף של התינוק סתום? כך תתמודדו עם הנזלת

האף של התינוק סתום? כך תתמודדו עם הנזלת

מדי שנה כשהטמפרטורות יורדות, האף של הקטנטנים מתחיל לדלוף. אז מה הטיפול היעיל ביותר נגד נזלת? אם נראה לכם שרק עכשיו הילד סיים עם הנזלת אבל שוב היא ...

הקיץ כבר כאן: למה הם עדיין מנוזלים?

הקיץ כבר כאן: למה הם עדיין מנוזלים?

הקיץ הגיע בשעה טובה ואתם נפרדים בשמחה ממחלות החורף. כבר חשבתם שנפטרתם מכל החיידיקם והווירוסים, אבל פתאום הקטנטנן שלכם שוב מצונן. למה זה קורה ומה ניתן ...

הצג כתבות נוספות
עבור לתוכן העמוד