צור קשר

צור קשר

checked

איך למנוע אנמיה אצל תינוקות ופעוטות?

  • יש לצרוך מזונות שלא רק עשירים בברזל, אלא שמידת הספיגה של הברזל בהם גבוהה, ועל כן כדאי לאכול מוצרים מן החי, ולהמעיט באכילת מוצרי חלב.
  • משרד הבריאות ממליץ על שילוב תוסף תזונה לכל התינוקות מגיל 4 חודשים. בדקו היטב שהתוסף שבחרתם יעיל במניעת אנמיה ובעל האישור הרפואי לכך.
  • במקרה של הופעת עייפות, חיוורון וחולשה כללית, יש לחשוד כי מדובר בסימן לאנמיה ולפנות לגורם המטפל.
  • בגיל 9 חודשים רופאי הילדים מפנים לבדיקות דם, וחשוב לבצע את הבדיקות ולהמשיך מעקב רפואי כדי למנוע מצב של חוסר בברזל.

מניעת אנמיה הינה בעלת חשיבות גבוהה בשנות החיים הראשונות, מכיוון שאנמיה בגילאים אלו עשויה לגרום לעיכובים התפתחותיים ונזקיה עשויים להיות בלתי הפיכים. איך מונעים אנמיה? בעזרת תזונה, תוספת ברזל ומעקב רפואי. לפניכם המדריך המלא למניעת אנמיה

תינוק נולד עם מאגרי ברזל שמספיקים לארבעת חודשי חייו הראשונים. אם לאחר תקופה זו הוא אינו מקבל ברזל ברמה מספקת ממזון או מתוספת ברזל, הגוף באופן טבעי ישתמש במאגרי הברזל הקיימים, לדוגמה מח העצם. בתחילה יוגדר מצב זה כחוסר בברזל, בהמשך כאשר מאגרי הברזל (הרזרבות) ידלדלו תתפתח אנמיה מחוסר ברזל.
אנמיה אצל תינוקות, ובכלל, הינה מחלה שעשויה להתפתח מגורמים רבים ושונים, בהם מחסור בוויטמינים חיוניים ומחלות שונות, אך הסיבה הנפוצה ביותר לאנמיה בגילאים הצעירים היא חוסר בברזל.
אנמיה גורמת לשינוי במבנה הכדוריות האדומות ובקצב הייצור שלהן, והינה בעלת השפעה חריפה על הגוף. במיוחד בשנות החיים הראשונות היא עשויה לגרום לעיכוב התפתחותי מוטורי ואף קוגניטיבי. אחת הדרכים למנוע את מחלת האנמיה, היא להקפיד על צריכת ברזל בהתאם לגיל ולמנוע מצבים של חוסר בברזל.

מניעת חוסר בברזל באמצעות תזונה

תינוק בריא בן חצי שנה שנולד בזמן, זקוק לספיגה של 5-11 מ"ג ברזל ליום. ברזל אמנם קיים במזונות שונים, אך מידת הספיגה משתנה: מזון עם ברזל בזמינות ביולוגית גבוהה, כמו חלב אם ובשר אדום למשל, מאפשר ספיגה של כ-50% מכמות הברזל. לעומת זאת, מזון מן הצומח, כמו קטניות וירקות, מכיל ברזל בזמינות ביולוגית נמוכה, ולכן רק כ-10%-30% מכמות הברזל נספגת בגוף. כמו כן, קיימים מזונות המעכבים את ספיגת הברזל בגוף, כמו מוצרי חלב.
כדי להגיע לכמות ברזל מספקת בעזרת תזונה בלבד, יש לאכול בעיקר מוצרים מין החי העשירים בברזל, ובכמויות גדולות. מכיוון שילדי ישראל צורכים בעיקר מוצרי עוף, הדלים בברזל, וכן נוהגים לאכול לפחות ארוחה חלבית אחת ביום, משרד הבריאות ממליץ על שילוב של תזונה עשירה בברזל עם תוסף ברזל לכל התינוקות מגיל ארבעה חודשים ועד לגיל שנה וחצי.

מניעת חוסר ברזל באמצעות תוסף ברזל

 

בשוק קיים מגוון רחב של תוספי ברזל לתינוקות, אך ניתן לחלקם לשתי קבוצות עיקריות:

  1. תוספי תזונה שמכילים ברזל
  2. תרופות ברזל למניעת אנמיה

תוספי תזונה עוברים אישור באגף המזון במשרד הבריאות. הם אינם נדרשים להוכיח יעילות במחקרים קליניים וכן, עוברים פיקוח עם דרישות מחמירות פחות בהשוואה לדרישות של אגף התרופות במשרד הבריאות. כחלק מתהליך האישור, יצרני תוספי התזונה צריכים להוכיח שהם מכילים את כמות הברזל שכתובה על גבי האריזה. בשונה מכך, תרופת ברזל למניעת אנמיה עוברת מסלול אישור קפדני של אגף הרוקחות במשרד הבריאות ונדרשת להוכיח את יעילותה במניעת אנמיה במחקרים קליניים. לכן על האריזה מופיעה התוויה רפואית המגדירה את פעילותם (לדוגמא, בתרופה יהיה כתוב "למניעה וטיפול באנמיה" לעומת אריזה בה כתובה תכולת המוצר ללא הפעילות).

בנוסף, חברת התרופות שמייצרת את התרופה מחויבת לעמוד בתהליכי ייצור קפדניים במיוחד ולעמוד בתקנים מחמירים. לכן, בבואכם לבחור תוסף ברזל לתינוק, בדקו היטב שתוספת הברזל שבחרתם יעיל במניעת אנמיה.

התסמינים של חוסר ברזל ואנמיה

התסמינים של אנמיה כוללים עייפות, חיוורון וחולשה באופן כללי. חשוב לשים לב לתופעות אלו אצל התינוקות והילדים ובמקרה שעולה חשד לפנות לגורם מטפל.

 

מניעת חוסר ברזל באמצעות מעקב רפואי


רופאי הילדים מפנים לבדקות דם בגיל תשעה חודשים. חשוב ביותר לבצע את הבדיקות הללו וללמוד על מצב בריאות הילד.

כתבות נוספות בנושא

קטגוריה : ברזל לתינוקות
אוכלים בריא מההתחלה: תזונה עשירה בברזל

אוכלים בריא מההתחלה: תזונה עשירה בברזל

תינוקות רבים סובלים מחוסר בברזל, גם אם תזונתם ומשקלם תקין, דבר שעשוי להשפיע על התפתחותם בעתיד. לכן, משרד הבריאות ממליץ על מתן טיפות ברזל באופן יומיומי ...

ברזל: איזו תוספת מתאימה לתינוק שלך?

ברזל: איזו תוספת מתאימה לתינוק שלך?

משרד הבריאות ממליץ לתת תוספת ברזל כטיפול מניעתי לכל התינוקות עד גיל שנה וחצי. מגוון תכשירים, תרופות ותוספים נמצאים על המדף. מה ההבדלים, כיצד לבחור ...

טיפים והמלצות למתן ברזל לתינוקות

טיפים והמלצות למתן ברזל לתינוקות

עצבים של ברזל – לפעמים נדמה שזה מה שנדרש מהורים כשעליהם לתת ברזל לתינוק שלהם. התינוק מתנגד, ההורה מתעקש והברזל משפריץ לכל עבר. נשמע מוכר? זה לא חייב ...

ברזל לתינוקות תופעות לוואי

ברזל לתינוקות תופעות לוואי

הברזל הוא מאבני היסוד החשובות ביותר בגופנו, אשר כבר בגיל קטן – כמה חודשים לאחר הלידה – חשוב לצרוך אותו במינון הנכון. עם זאת, ידוע כי צריכה של ברזל ...

הצג כתבות נוספות
עבור לתוכן העמוד